Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 70-lecia "mechanika". Uroczystości w ZSP 1 w Radomsku [ZDJĘCIA, FILM]

mk
Jubileusz 70-lecia "mechanika". Uroczystości w ZSP 1 w Radomsku
Jubileusz 70-lecia "mechanika". Uroczystości w ZSP 1 w Radomsku fot. Małgorzata Kulka
Jubileusz 70-lecia "mechanika". Uroczystości w ZSP 1 w Radomsku

Jubileusz 70-lecia świętował w sobotę (7 kwietnia) radomszczański „mechanik”. Uroczystości w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 towarzyszyły wspomnienia, koncert absolwentów i nauczycieli, jubileuszowy tort i sentymentalny spacer o szkole. Placówka obchodzi 70-lecie powstania Technikum Mechanicznego, 26-lecie III Liceum Ogólnokształcącego i 20-lecie nadania ZSP 1 imienia Stanisława Staszica.

To wielkie święto „mechanika”, jego uczniów, absolwentów i nauczycieli, obecnych i emerytowanych. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Radomsku, choć funkcjonował już pod różnymi nazwami, w tym roku szkolnym obchodzi okrągły jubileusz. Od 70 lat kształci młodzież z Radomska i powiatu radomszczańskiego, uczy wielu zawodów - w zależności od aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy.

Jak przyznaje dyrektor Ewa Grodzicka, przez te kilkadziesiąt lat wiele się zmieniło i te największe zmiany widać gołym okiem. Na początku „bezdomna” placówka dziś ma dobrą bazę dydaktyczną i sportową. - Mamy przede wszystkim zupełnie inne wyposażenie sal, bo i metody nauczania się zmieniają. Nabyliśmy nowy sprzęt komputerowy i audiowizualny. Zmianie uległa też baza sportowa. Byliśmy pierwszą szkołą, która miała boisko ze sztuczną nawierzchnią. Obecnie posiadamy aż dwa boiska i siłownię - wymienia dyrektor. - Niezmieniona została część szkolnych warsztatów. Mamy te same hale warsztatowe, maszyny, urządzenia. Oczywiście zostały odnowione i pojawiają się nowe urządzenia, ale nie jest to jeszcze kompleksowa zmiana.

Zobacz także: "Mechanik" wczoraj i dziś, czyli 70 lat w ZSP 1 w Radomsku. Jubileuszowe wspomnienia [STARE ZDJĘCIA]

Przez lata zmieniało się też interesowanie młodzieży nauką w „mechaniku”. Dyrektor Grodzicka pamięta czasy, w których co roku do szkoły przychodziło ponad tysiąc uczniów.
- Obecnie w naszej szkole kształci się ponad 600 uczniów, z tego ponad 260 osób to uczniowie techników. Cały czas utrzymuje się nabór, zwłaszcza do technikum pojazdów samochodowych, którego klasy tworzymy każdego roku - zarówno w szkole technicznej jak i zasadniczej - mówi dyrektor i przyznaje, że w ostatnich latach zainteresowanie nauką zawodu w ogóle zmalało, a co za tym idzie, zaczęło brakować rąk do pracy. - Zmniejszyło się zainteresowanie kierunkiem „technik mechanik”, mimo, że z takim zawodem nie trudno o pracę. Oferujemy również kształcenie na elektromechaników samochodowych. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się również technik geodeta.

To w tym ostatnim kierunku kształci się coraz więcej dziewcząt, które liczbą dorównują chłopcom. Większość dziewcząt, jeśli decyduje się na naukę w ZSP 1, wybiera raczej III LO.- W technikach uczennic jest niewiele, a w zawodówkach w ogóle ich nie ma. A pamiętam czasy, kiedy było inaczej - opowiada Grodzicka.

Wiele zawodów przetrwało lata, bo wiąż jest na nie zapotrzebowanie - to technik mechanik, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik - monter maszyn i urządzeń, operator obrabiarek skrawających, tokarz, frezer. - Wychodzimy również z nowymi kierunkami np. hydraulik, monter instalacji sanitarnych, ale nie zawsze są chętni - przyznaje dyrektor.

Szkoła z roku na rok się rozwija, proponuje nie tylko nowe specjalności, ale realizuje międzynarodowe projekty oraz zagraniczne staże. A to zasługa kolejnych dyrektorów i nauczycieli. - 70 lat istnienia naszej szkoły to nie tylko daty i suche fakty. To przede wszystkim ludzie, społeczność szkolna, stanowią największą wartość - mówi Ewa Grodzicka. - Ci, którzy odeszli, tez pozostawili po sobie niezatarty ślad.

Kartka z Historii

„Mechanik” powstał w 1947 roku, jego założycielem i pierwszym dyrektorem był Feliks Przyłubski. Przez lata zmieniała się jej nazwa, siedziba, organizacja pracy i kierunki. Przez pierwsze lata placówka nie miała własnego budynku i warsztatów. w 1949 roku z inicjatywy dyrektora Stanisława Górki kupiono i zaadaptowano na pomieszczenia szkolne budynek przy ul. Bugaj 4. Rok później przeprowadzono pierwsze egzaminy czeladnicze i utworzono Zespół Szkół Zawodowych Przemysłu Metalowego. Ważną datą był 1951 rok, kiedy przyjęto nazwę Technikum Mechaniczne Przemysłu Ciężkiego.W latach 1954-1955 szkole groziła likwidacja, zapobiegł jej Jan Kuciak, powstały też plany rozwoju placówki. W 1966 roku pracę rozpoczęto w nowym budynku, obecnej siedzibie „mechanika”. Na początku lat 90-tych w Zespole Szkół Zawodowych utworzono III LO, a następnie nazwę szkoły zmieniono na Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, a po kilku latach nadano mu imię Stanisława Staszica.

Zobaczcie krótki film z sobotniej uroczystości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto