18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalinki (gmina Masłowice): Strażacy gasili pożar przez 16 godzin

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Archiwum NaszeMiasto.pl
Aż szesnaście godzin trwało gaszenie pożaru w miejscowości Kalinki w gminie Masłowice, gdzie płonęły cztery ogromne sterty słomy.

Aż szesnaście godzin trwała akcja radomszczańskich strażaków w Kalinkach w gminie Masłowice, gdzie płonęły cztery ogromne sterty słomy.

Ogień pojawił się w poniedziałek tuż po godzinie 20. i rozprzestrzenił się na powierzchni 960 metrów kwadratowych. Straty oszacowano na około 50 tys. złotych. W pobliżu nie było zabudowań, więc ogień nie zagrażał ludziom. Właściciel otrzymał jedynie mandat za składowanie słomy w zbyt małej odległości od lasu.

Akcja zakończyła się dopiero wczoraj po godz. 13. W działaniach udział brało 38 strażaków, na pola w Kalinkach zjechało 11 wozów strażacki.

Jak mówi oficer dyżurny Komendy Powiatowej PSP w Radomsku, przyczyną pożaru było najprawdopodobniej podpalenie. Sprawę bada także policja.

Zarówno policjanci, jak i strażacy, apelują o ostrożność i rozwagę podczas wypalania traw czy innej suchej roślinności.
- Przypominamy, że wypalanie pozostałości roślinnych na obszarach, gdzie jest to zabronione, czy też w sposób źle zorganizowany i bez należytego zabezpieczenia prowadzi najczęściej do rozprzestrzenienia się ognia poza teren zamierzonego wypalania, powodując pożary lasów, zabudowań, naziemnych urządzeń technicznych, a także niejednokrotnie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Ponadto, prowadzi do spustoszenia w środowisku roślinnym i zwierzęcym. Przypominany również, że wypalanie traw jest czynem bezprawnym, pociągającym za sobą odpowiedzialność karną - mówi mł. asp. Aneta Komorowska, rzecznik prasowy KPP w Radomsku.

Ustawa z dnia 16.04.2004 r. o ochronie przyrody w art. 131 pkt 12 stanowi:
Kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary, podlega karze aresztu albo grzywny.
Przewidziane w ustawie wykroczenie, nie jest wykroczeniem pożarowym, lecz wykroczeniem „przyrodniczym”. Chodzi o to, że wypalanie roślinności wyrządza szkodę składnikom przyrody, w tym między innymi organizmom pożytecznym, żyjącym w glebie. Zagraża także rosnącym w pobliżu drzewom i krzakom. Tak więc, każde wypalanie roślinności we wskazanym miejscu jest wykroczeniem!
Jeśli wypalanie traw spowoduje pożar lub stworzy bezpośrednie niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt czy roślinności, wtedy czyn ten traktowany jest jako przestępstwo.
Za przestępstwo z art. 163 § 1 Kodeksu Karnego odpowiada ten, kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru. Osoba taka podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Zgodnie z art. 164 § 1 ten, kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Natomiast art.181 § 1 Kodeksu Karnego stanowi: Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinności lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
Natomiast, zgodnie z art. 82 § 3. Kto na terenie lasu, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od nich roznieca ogień poza miejscami wyznaczonymi do tego celu albo pali tytoń, z wyjątkiem miejsc na drogach utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.
§ 4. Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany
§ 5. Kto w inny sposób nieostrożnie obchodzi się z ogniem podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto