Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kąpiółka 2023 w Gidlach. Odpust Matki Bożej Gidelskiej i tradycyjnym obrzęd "Kąpiółki" w Sanktuarium. ZDJĘCIA

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Archiwum starostwa powiatowego w Radomsku
Kąpiółka Gidle 2023. W niedzielę, 7 maja, w Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach odbyły się uroczystości odpustowe połączone z tradycyjnym obrzędem tzw. "Kąpiółki”.

W niedzielę, 7 maja, obchodzona była Uroczystość Matki Bożej Gidelskiej oraz tradycyjna „Kąpiółka”.

Wierni co roku tłumnie zjeżdżają do Gidel w powiecie radomszczańskim na "Kąpiółkę", by podziękować za łaski i prosić o cud uzdrowienia. W uroczystościach, obok setek wiernych, uczestniczyli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, m. in. poseł na Sejm RP Anna Milczanowska, starosta Beata Pokora oraz Wójt Gminy Gidle Lech Bugaj.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.30 procesją z Figurką Matki Bożej Gidelskiej oraz uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem ks. bp Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego diecezji częstochowskiej. W homilii mówił o wojnie na Ukrainie i trudnym czasie dla Polski.

W trakcie Mszy odprawiono obrzęd „Kąpiółki” a uczestnicy uroczystości zaśpiewali „Te Deum”. Słynąca łaskami Figurka Matki Bożej Gidelskiej została zanurzona w poświęconym winie. Obrzęd ten jest nawiązaniem do tradycji, w której rolnik z Gidel, Jan Czeczek, w 1516 roku znalazł podczas prac w polu figurkę Najświętszej Panny, wielkości dłoni. Wkrótce zasłynęła ona mocą czynionych cudów uzdrowień. I tak jest do dziś.

Obrzęd Kąpiółki

Tradycja głosi, że w 1516 roku, tuż przed pierwszą niedzielą maja, Jan Czeczek rolnik z Gidel orał swoje pole w miejscu, gdzie dziś stoi klasztorny kościół. Nagle woły ustały w orce i mężczyzna zauważył niezwykłą jasność bijącą z ziemi, a wśród tej jasności figurkę Najświętszej Panny, wielkości dłoni. Mężczyzna ukrył skarb w domu, na dnie skrzyni. Gdy on i jego rodzina utracili wzrok, pobożna kobieta, która pomagała rodzinie, zainteresowała się cudowną wonią i światłością bijącą ze skrzyni. Opowiedziała o wszystkim gidelskiemu proboszczowi i odtąd rozpoczął się czas czci oddawanej Maryi w tym wizerunku. Posążek obmyto i przeniesiono do kościoła. Wodą, która została po obmyciu, Czeczkowie przetarli oczy i odzyskali wzrok.

Na pamiątkę tego wydarzenia zachował się zwyczaj „kąpiółki”, czyli ceremonialnego obmywania raz w roku figurki w winie. Sława cudownej figurki dotarła do wielu zakątków Polski, a pieśń o Matce Bożej Gidelskiej niosą ze sobą pielgrzymi. Matka Boża cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Zachowało się bardzo wiele świadectw mówiących o dokonanych dzięki Jej wstawiennictwu cudownych uzdrowieniach. Dominikanie przekonują jednak, że wino z „kąpiółki” nie jest lekarstwem, ale „narzędziem”. Jego skuteczność nie polega na sposobie zastosowania, ale zależy od modlitwy i woli Bożej.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto