Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Kąpiółka” w klasztorze dominikanów w Gidlach już w najbliższą niedzielę. Zobacz mszę na żywo!

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
„Kąpiółka” w klasztorze dominikanów w Gidlach już w najbliższą niedzielę. Zobacz mszę na żywo!
„Kąpiółka” w klasztorze dominikanów w Gidlach już w najbliższą niedzielę. Zobacz mszę na żywo! Arch. NM
W najbliższą niedzielę w klasztorze dominikanów w Gidlach odbędzie się „Kąpiółka”

W najbliższą niedzielę, 7 maja, obchodzimy Uroczystość Matki Bożej Gidelskiej. W klasztorze dominikanów w Gidlach odbędzie się wówczas tradycyjna „Kąpiółka”.

Tego dnia porządek nabożeństw jest następujący:

  • 7.00 Msza św. w Bazylice
  • 9.30 Msza św. w Bazylice
  • 11.15 nabożeństwo maryjne na Kalwarii
  • 12.30 procesja z Figurką Matki Bożej Gidelskiej oraz uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. bp Andrzeja Przybylskiego, biskupa pomocniczego diecezji częstochowskiej. W trakcie Mszy św. obrzęd „Kąpiółki” i uroczyste „Te Deum”.
  • 17.30 Msza św. w Bazylice.

Msze można oglądać na żywo TUTAJ

Zapraszamy również do oglądania na żywo:

„Kąpiółka” w klasztorze dominikanów w Gidlach

...„największym skarbem tej świątyni, skarbem, dla którego oprawy została wzniesiona, jest maleńka, zaledwie dziewięciocentymetrowa, kamienna figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem. Kiedy i przez kogo została ona wyrzeźbiona, nie wiemy. Jej historia zaczyna się dla nas w 1516 roku.

Najstarsza tradycja głosi, że wiosną tego roku, tuż przed pierwszą niedzielą maja, gidelski rolnik Jan Czeczek orał swoje pole w miejscu, gdzie dziś wznosi się klasztorny kościół. Naraz, ku jego zdziwieniu, woły ustały w orce, a nawet padły na kolana. Nic nie pomogły przynaglania ani razy. Wreszcie i mężczyzna zauważył niezwykłą jasność bijącą z ziemi, a wśród tej jasności „obrazek mały głazowy Najświętszej Panny, wielkości na dłoń, na kamieniu wielkim, który był wydrążony na kształt kielicha”.
Wieśniak nie potrafił zrozumieć cudownych znaków i potraktował swoje znalezisko jako skarb materialny. Ukrył figurkę w chałupie, na dnie skrzyni z odzieżą. Trzeba było nieszczęścia, aby on i jego rodzina utracili wzrok. Wówczas pobożna kobieta, która pomagała nieszczęśliwym, zainteresowała się cudowną wonią i światłością bijącą ze skrzyni. Opowiedziała o wszystkim gidelskiemu proboszczowi i odtąd rozpoczął się czas publicznej czci oddawanej Maryi w tym wizerunku. Posążek obmyto z prochu ziemi i przeniesiono do kościoła parafialnego. Wodą, która pozostała po obmyciu, Czeczkowie przetarli swe oczy i natychmiast odzyskali wzrok.

Na pamiątkę tego wydarzenia zachował się do dziś zwyczaj „Kąpiółki”, to znaczy ceremonialnego obmywania raz w roku figurki w winie. W pełnym ufności i pobożnym przeświadczeniu pątnicy używają wina z tej „Kąpiółki” na znak swojej wiary w moc Tej, którą nazywają Uzdrowieniem chorych.”
[Źródło: gidle.dominikanie.pl]

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto