MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kinema, stary basen, trybuna na stadionie. Urząd miasta w Radomsku przygotowuje się do dużych inwestycji. WIZUALIZACJE

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Urząd Miasta Radomska wkrótce ogłosi przetarg na wykonanie kilku ważnych obiektów w Radomsku. Dzięki pozyskanym środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład nowe oblicze mają zyskać Kinema, „stary basen” oraz stadion przy ul. Brzeźnickiej. Ale do zadań tych trzeba sporo dołożyć z miejskiej kasy.

Urząd Miasta na wkrótce ogłosić przetarg na wykonanie kilku ważnych obiektów w Radomsku. Dzięki pozyskanym środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych” – „Rewitalizacja w kulturze i sporcie” nowe oblicze zyskają Kinema, „stary basen” przy ul. Leszka Czarnego oraz stadion przy ul. Brzeźnickiej poprzez budowę nowej trybuny od ul. Pajdaka.

Na realizację tych zadań miasto pozyskało 26 mln zł, a szacowany koszt zgłoszonych zadań wyniósł blisko 29 mln zł.

Zadania obejmować będą realizację następujących prac:

KINEMA – celem zadania jest przywrócenie dawnej funkcji obiektowi, który jest obiektem zabytkowym i jego realizacja odbywać się będzie pod ścisłym nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zadanie obejmuje jedynie budynek dawnego kino-teatru bez przylegającego do niego budynku dawnej TIVOLI i bez zagospodarowania działki na rogu ul. Narutowicza i Staszica. Obiekty te będą objęte odrębnymi zadaniami. Szacowane koszty realizacji to ok. 11 100 000 zł. Z uwagi na zabytkowy charakter obiektu koszty mogą ulec zwiększeniu.

Zobacz wizualizacje:

BUDYNEK STAREGO BASENU – w pierwotnych założeniach istniejący obiekt miał przejść gruntowny remont i zostać dostosowany do potrzeb grup sportowych zajmujących się szeroko pojętymi sportami siłowymi oraz w pomieszczeniu po niecce basenowej utworzona miała być sala gimnastyczna do sportów zespołowych.
Podczas prowadzenia prac projektowych konsultowano zarówno zakres remontu, jak i zastosowane rozwiązania mające uczynić ten obiekt jak najbardziej wielofunkcyjny i dający duże możliwości adaptacji pomieszczeń w zależności od aktualnych potrzeb. Prezydent podjął decyzję o rozszerzeniu zakresu i rozbudowie obiektu tak, aby zwiększyć sale do ćwiczeń oraz przystosować ją do wielu dyscyplin. Przewidziano wzmocnienia podłóg i stropów pod obciążenia dynamiczne, np. od sztang w szerszym zakresie niż to pierwotnie zakładaliśmy, ale najważniejszym celem jest stworzenie obiektu dostosowanego do aktualnych potrzeb mieszkańców.
Szacowany koszt realizacji tego zadania wynosi ok. 20 500 000 zł.

TRYBUNA NA STADIONIE MIEJSKIM PRZY UL. BRZEŹNICKIEJ – pierwotne założenia zakładały remont istniejącej trybuny od ul. Pajdaka w celu poprawy jej stanu technicznego. Po rozmowach z przedstawicielami środowiska sportowców prezydent przychylił się do wniosku, aby zamiast remontu istniejącej trybuny w jej miejscu powstał nowoczesny obiekt – trybuna wraz z pełnym zapleczem zlokalizowanym pod jej konstrukcją. Realizacja zadania ma odbywać się etapowo z uwagi na zakładane w budżecie dużo niższe koszty.
Zaplanowano trybunę jako obiekt kompleksowy. W jej wnętrzu zlokalizowane są szatnie dla dwóch drużyn, pomieszczenia administracji, pomieszczenia dla sędziów i inne. Po całkowitej realizacji będzie to obiekt umożliwiający rozgrywki na wysokim poziomie.
Szacowany koszt realizacji tego zadania wynosi ok. 17 400 000 zł.

Realizacja nowych inwestycji w Radomsku

Na etapie składania wniosku o dofinansowanie ówczesny zakres prac dla wszystkich trzech obiektów szacowany był na kwotę 29 mln zł. Po zmianach zakresów koszty realizacji wszystkich zadań szacowany jest na łączną kwotę ok. 49 mln. Przypomnijmy, że dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład to kwota 26 mln. Aby zrealizować wszystkie zadania w pełnych zakresach w budżecie miasta muszą być zabezpieczone środki w wysokości 23 mln zł. Na chwilę obecną jako wkład własny zabezpieczona jest w budżecie Miasta 3 mln zł.

Prezydent wystąpił do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie realizacji rozbudowy starego basenu, gdzie dofinansowanie może sięgnąć 50 % kosztów co daje nam kwotę 10 250 000 zł.

Okres realizacji zadań to koniec 2027 roku. Prezydent chce zwrócić się do radnych Rady Miasta, aby w budżecie Miasta na lata 2025-2027 zabezpieczyli środki wystarczające dla realizacji wszystkich zadań w pełnych ich zakresach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Popłoch na hiszpańskich plażach Drony wykryły w wodzie rekiny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto