Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety nie chcą się badać

redakcja
redakcja
redakcja
Mieszkanki Ostrowca, we wrześniu po raz kolejny będą miały okazję skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych.

Mimo powtarzanych regularnie akcji bezpłatnych badań, powiat ostrowiecki jest wciąż „białą plamą" pod względem profilaktyki wczesnego wykrywania raka piersi i raka szyjki macicy. I to nie tylko w województwie świętokrzyskim, ale całej Polsce. Zresztą region też nie ma powodów do zadowolenia- programem profilaktyki raka piersi objętych jest zaledwie ok. 30 procent mieszkanek.
BIAŁA PLAMANa przełomie kwietnia i maja Świętokrzyskie Centrum Onkologii razem ze Starostwem Powiatowym, prowadziły kilkutygodniową akcję badań cytologicznych i mammograficznych dla mieszkanek powiatu ostrowieckiego.
- Niestety nasz powiat wciąż znajduje się na końcu, pod względem kobiet które poddają się badaniom profilaktycznym mówi Anna Męczkowska, kierownik Referatu Zdrowia w Starostwie Powiatowym.- Uprawnionych do skorzystania z bezpłatnych badań mamy ponad 17 tysięcy kobiet. Do tej pory skorzystało z tego tylko 4400 osób.
Rak piersi oraz rak szyjki macicy zajmują czołowe miejsca wśród nowotworów złośliwych, występujących u Polek. Statystyki wskazują, że na raka piersi zapada rocznie 12 tysięcy, a na raka szyjki macicy 4 tysiące kobiet. Mówią również wyraźnie o tym, że im szybciej choroba zostanie wykryta, tym większe są szanse na jej całkowite wyleczenie.
NAJLEPIEJ W GMINIE WAŚNIÓWTymczasem spośród kobiet objętych programem profilaktycznym, z takiej możliwości skorzystało w powiecie ostrowieckim tylko 29,2 procent, co daje nam ósme miejsce w województwie. Sąsiedni powiat opatowski może się pochwalić drugim miejscem i wynikiem na poziomie 38,5 procent.
W powiecie najlepiej wypada gmina Waśniów, gdzie w zakresie wykrywania raka piersi przebadało się 35 procent, a cytologię zrobiło 30,2 procent kobiet. Mammografię zrobiło też 30 procent ostrowczanek, po 27 procent mieszkanek gmin Bałtów i Bodzechów. Najgorsze wyniki mają gminy Kunów- 24 procent i Ćmielów- 23 procent.
W zakresie cytologii jest jeszcze gorzej. Całkowicie bezbolesne badanie zrobiło tylko 24 procent mieszkanek gminy Kunów, 21 procent pań z gmin Bałtów, Ćmielów, Ostrowiec i tylko 20 procent z gminy Bodzechów.
Być może problem tkwi w tym, że program wykrywania raka piersi Narodowego Funduszu Zdrowia obejmuje tylko kobiety w wieku od 50 do 69 lat. Jednak cytologię mogą już wykonywać panie do 25 do 59 roku życia.
- Takie założenia ma program, my razem ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii, tylko go realizujemy- wyjaśnia Anna Męczkowska.- Zostały nim objęte kobiety w wieku, w którym zachorowalność jest najczęstsza.
MAMMOBUS ZNÓW PRZYJEDZIEMieszkanki Ostrowca będą miały niedługo okazję, by jednak z badań skorzystać. Mammobus ponownie stać będzie na parkingu przed kinem „Etiuda" od 19 do 30 września. Mogą z nich skorzystać między 50 a 69 rokiem życia, które nie badały się w ciągu ostatnich dwóch lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kobiety nie chcą się badać - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto