Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert ku czci św. Jadwigi "Pani Wawelska i nasza" w Klasztorze oo. Franciszkanów w Radomsku [ZDJĘCIA]

Redakcja
Koncert ku czci św. Jadwigi w Klasztorze oo. Franciszkanów w Radomsku
Koncert ku czci św. Jadwigi w Klasztorze oo. Franciszkanów w Radomsku fot. UM Radomska
W niedzielę, 4 października, w Klasztorze oo. Franciszkanów w Radomsku odbył się koncert ku czci św. Jadwigi Andegaweńskiej "Pani Wawelska i nasza!".

Koncert ku czci św. Jadwigi w Radomsku

W niedzielę, 4 października, w Klasztorze oo. Franciszkanów w Radomsku odbył się koncert ku czci św. Jadwigi Andegaweńskiej "Pani Wawelska i nasza!" Wydarzenie zorganizowały Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i Klasztor oo. Franciszkanów w Radomsku przy współpracy Fundacji Inicjatyw Kulturalnych, a współfinansowało Miasto Radomsko.

Wystąpili:

  • Anna Strzelczyk – instrumenty klawiszowe i śpiew
  • Kinga Kabzińska – Nowak – skrzypce, śpiew
  • Maria Strzelczyk – skrzypce, śpiew
  • Adrian Strzelczyk – trąbka, śpiew
  • Katarzyna Kabzińska-Masionek – śpiew, prowadzenie

Święta Jadwiga Królowa

Święta Jadwiga Królowa, patronka Radomska, jest szczególnie czczona w Polsce i na Węgrzech. Dlatego na koncercie oprócz władz miasta, przedstawicieli Sejmu RP, był też dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury. Zgromadzona publiczność wysłuchała m.in. pieśni dedykowanych świętej Jadwidze i świętemu Franciszkowi, którego wspomina dziś kościół katolicki oraz utworów liturgicznych i nawiązujących do kultury węgierskiej w nowych aranżacjach.

Jadwiga Andegaweńska od dzieciństwa przygotowywana była do pełnienia roli króla i otrzymała staranne wykształcenie, posiadała umiejętność czytania, znała języki obce, charakteryzowała się zamiłowaniem do literatury, muzyki, sztuki i nauki. Po śmierci króla Ludwika Węgierskiego możnowładztwo polskie zebrało się dwukrotnie w 1382r. i 1384 r. w Radomsku. Wówczas to dokonano wskazania i wyboru na tron Polski najmłodszej córki Ludwika, Jadwigi. Przypomina o tym tablica wmurowana na ścianie radomszczańskiego klasztoru. W 1386 r. Jadwiga zawarła związek małżeński z Wielkim Księciem Litwy Władysławem Jagiełłą wypełniając tym samym warunki unii personalnej polsko – litewskiej w Krewie.

Cechy św. Jadwigi, jej zalety jako władczyni, opiekunki ubogich, fundatorki świątyń i uczelni, żony, matki oraz związek dziejów Radomska zadecydowały o ogłoszeniu Świętej Jadwigi Królowej Patronką Radomska 12 listopada 2000 roku podczas XXI Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Radomsku. Wydarzenie to upamiętnia tablica z wizerunkiem królowej umieszczona na ścianie radomszczańskiego muzeum. 16 października 2008 r. na Placu 3 Maja odsłonięty został pomnik Jadwigi – patronki miasta.

Każdego roku na początku czerwca odbywa się ulicami miasta Procesja Jadwiżańska z relikwiami Św. Królowej Jadwigi.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto