Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert pamięci Jerzego Semkowa już w marcu w MDK w Radomsku

nm
fot. NaszeMiasto.pl
Koncert Pamięci Jerzego Semkowa odbędzie się w marcu w MDK w Radomsku.

Miasto Radomsko i Miejski Dom Kultury w Radomsku zapraszają 15 marca o g.18. na "Koncert Pamięci Jerzego Semkowa". Wystąpi Orkiestra Symfoniczna Akademii Muzycznej im. K. i G. Bacewiczów w Łodzi pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego, skrzypce - Sławomira Wilga.

W programie:

Feliks Mendelssohn-Bartholdy – Uwertura „Hebrydy” (Grota Fingala)

Jean Sibelius – Koncert skrzypcowy d-moll op. 47
- Allegro moderato
- Adagio di molto
- Allegro, ma non tanto
solo: Sławomira Wilga - skrzypce

przerwa

Feliks Mendelssohn-Bartholdy – Suita „Sen nocy letniej” op. 21 i op. 6
- Intermezzo
- Nocturne
- Dance
- Scherzo
- Marsz weselny

Prowadzenie: Małgorzata Zuzanna Nowak

Bilety: 15 zł przedsprzedaż, 20 zł w dniu koncertu

Wykonawcy
SŁAWOMIRA WILGA
Skrzypaczka, studentka II roku studiów I stopnia w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, gdzie pracuje pod kierunkiem prof. Łukasza Błaszczyka.
Edukację muzyczną rozpoczęła w 2001 roku w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Jest laureatką licznych konkursów skrzypcowych, m.in.: wyróżnienie na II Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2011), I miejsce i dyplom za najlepsze wykonanie utworu obowiązkowego na VII Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. K. i A. Szafranków w Rybniku (2011), wyróżnienie w Makroregionalnych Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II st. w Katowicach i III miejsce (nagroda Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej) w Ogólnopolskiej edycji w Warszawie (2012), II nagrodę na II Ogólnopolskim Festiwalu Skrzypcowym w Kielcach. W 2013 roku zajęła I miejsce w III Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu oraz w II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Cieszynie.
Sławomira Wilga grała jako solista z Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną w Bytomiu oraz z Filharmonią Śląską pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka. W sierpniu 2013 roku skrzypaczka wystąpiła z kwartetem smyczkowym „Czortet Quartet” w Studiu Koncertowym Polskiego Radia w ramach IX Ogólnopolskiego Festiwalu Promocyjnego „Serpień Talentów”. Uczestniczyła również w międzynarodowym projekcie „International Lutosławski Youth Orchestra” w Szczecinie, jako koncertmistrz orkiestry.
Jest dwukrotną stypendystką Centrum Edukacji Artystycznej.

ORKIESTRA SYMFONICZNA

Tradycja istnienia orkiestry symfonicznej w strukturach łódzkiej Akademii Muzycznej sięga roku 1945. Pierwsze jej koncerty – pod batutą Kazimierza Wiłkomirskiego i Jana Krenza – odbyły się tuż po II wojnie światowej, jednak systematyczną pracę rozpoczęła na przełomie lat 1959/60 pod kierunkiem dyrygenta i kompozytora Tomasza Kiesewettera, z którym wykonała wiele symfonicznych dzieł XIX i XX wieku. Dalszy rozwój artystyczny orkiestry nastąpił w latach 1972-1995 pod batutą jednego z dyrektorów Filharmonii Łódzkiej – Zdzisława Szostaka. W tym czasie zespół występował nie tylko w ważnych ośrodkach Polski (Łódź, Warszawa, Kraków, Oświęcim, Kalisz), ale i za granicą (Włochy, Dania i Niemcy). W następnych latach z młodymi symfonikami pracowali dyrektorzy artystyczni łódzkich teatrów – dyrygenci: Tadeusz Kozłowski (Teatr Wielki) i Andrzej Knapp (Teatr Muzyczny) oraz Jan Miłosz Zarzycki. Od początku roku akademickiego 2012/2013 orkiestra pracuje pod kierunkiem Marcina Wolniewskiego.
Do roku 2014 w Akademii Muzycznej w Łodzi działała również Orkiestra Kameralna (około 40 muzyków), którą przez 9 lat kierował Marcin Wolniewski. Była ona właściwym rodzajem przygotowania do pracy w orkiestrze symfonicznej; grali w niej głównie studenci lat młodszych. Zespół prezentował się w kompozycjach orkiestrowych i oratoryjnych oraz spektaklach operowych. W 2008 roku wziął udział w wykonaniu Requiem Gabriela Faurégo podczas uroczystego koncertu w trzecią rocznicę śmierci św. Jana Pawła II (płyta DVD). W latach 2006-2007 orkiestra przygotowała dwa programy z pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej: oratorium Woła nas Pan Włodzimierza Korcza i Magnificat Christopha Schönherra. Inne, grane przez nią dzieła oratoryjne, to Vesperae solennes de confessore Wolfganga Amadeusza Mozarta (2006) i Missa Sancti Nicolai Josepha Haydna (2011). Ponadto orkiestra towarzyszyła finalistom II Międzynarodowego Akademickiego Konkursu Oboistów i Fagocistów (2005) i wystąpiła w ramach Muzyczno-Muzykologicznego Maratonu Mozartowskiego, grając z Jánosem Bálintem Koncert fletowy D-dur KV 314 (2006). W kwietniu 2012 roku dokonała nagrań koncertów fagotowych Carla Stamitza, Johanna Nepomuka Hummla i Wolfganga Amadeusza Mozarta, z solistą Krzysztofem Kamińskim, wydanych na płycie CD przez Akademię Muzyczną w Łodzi (nagranie koncertu J. N. Hummla jest pierwszym dokonanym w Polsce).
Studencka Orkiestra Symfoniczna występuje kilka razy w ciągu roku akademickiego, w różnych miejscach i z różnym repertuarem, zyskując zawsze aplauz publiczności. Koncertuje w Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina i w łódzkich kościołach, bierze udział w wielu wydarzeniach kulturalnych miasta i regionu. Z wielkim powodzeniem wystąpiła dwukrotnie w Filharmonii Narodowej w Warszawie (2003 i 2007).
W programach koncertowych orkiestry znajdują się dzieła z wielkiego repertuaru symfonicznego, m.in.: Ludwiga van Beethovena, Franza Schuberta, Johannesa Brahmsa, Piotra Czajkowskiego, Antonína Dvořáka, Michaiła Glinki, Césara Francka czy Mikołaja Rimskiego-Korsakowa oraz dzieła oratoryjne Jana Sebastiana Bacha, Antona Brucknera, Wolfganga Amadeusza Mozarta i Feliksa Nowowiejskiego. Orkiestra sięga również po twórczość polskich kompozytorów współczesnych, m.in. Wojciecha Kilara, Stanisława Moryty i Sławomira Kaczorowskiego. Wielokrotnie towarzyszyła solistom, wykonując koncerty Beethovena, Mozarta, Brahmsa, Haydna, Rachmaninowa czy Szymanowskiego. Zespół ma w repertuarze także muzykę Leonarda Bernsteina i George’a Gershwina.
Dotychczas orkiestrą dyrygowali: José Maria Florêncio, Vladimir Kiradjiev, Didier Talpain, Pierre Vigneron, Matthias Hermann, Rolf Hempel, Thomas Ungar, Zygmunt Gzella, Zbigniew Frieman, Bogdan Olędzki, Jarosław Lipke, Marek Jaszczak, Kazimierz Wiencek, Marcin Wolniewski, Tadeusz Wojciechowski, Andrzej Straszyński, Marek Pijarowski i Jerzy Swoboda. Z zespołem występowali wielcy pianiści, m.in. Krzysztof Jabłoński, Eugen Indjic, Karol Nicze oraz János Bálint (flet), Natalia Gutman i Andrzej Bauer (wiolonczela), Leszek Skrla (baryton), Paweł Skałuba (tenor), Roma Owsińska (sopran), Agnieszka Makówka (mezzosopran), Dariusz Stachura (tenor), a także pedagodzy i studenci łódzkiej Akademii Muzycznej.
17 października 2013 roku orkiestra inaugurowała, pod batutą Jerzego Swobody, działalność nowej sali koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ulicy Żubardzkiej 2a. Dwa dni później, pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego, wystąpiła podczas uroczystego koncertu z okazji 85. rocznicy urodzin maestro Jerzego Semkowa w Radomsku.
MARCIN WOLNIEWSKI
Dyrygent i pedagog, urodzony w 1974 roku w Łodzi. Absolwent dwóch kierunków studiów: dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wykształcenie zdobyte w Polsce uzupełnił w Hochschule für Musik Franz Liszt w Weimarze, studiując dyrygenturę symfoniczną oraz operową.
Intensywna działalność koncertowa Marcina Wolniewskiego obejmuje występy niemal ze wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w kraju. Prowadził koncerty w ramach ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali. Przygotował polską premierę, a następnie wielokrotnie prowadził – z wykonywaną na żywo przez orkiestrę muzyką Siergieja Prokofiewa – pokazy nagrodzonego Oscarem (2007) filmu animowanego Piotruś i wilk łódzkiej wytwórni Se-Ma-For. W maju 2009 roku, jako pierwszy dyrygent na świecie, kierował plenerowym pokazem filmu 2001: Odyseja kosmiczna Stanleya Kubricka, z wykonywaną na żywo przez zespoły Filharmonii Łódzkiej muzyką György’a Ligetiego, Arama Chaczaturiana, Richarda Straussa i Johanna Straussa Od 2003 roku stale współpracuje z zespołami Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Związek z filharmonią zaowocował również czynną współpracą ze znakomitościami świata dyrygenckiego, m.in. z Jerzym Maksymiukiem, Janem Krenzem, Tadeuszem Strugałą oraz Krzysztofem Pendereckim. W 2013 roku artysta miał zaszczyt współpracować z Jerzym Semkowem, przygotowując koncert z okazji 85. urodzin maestra.
W dorobku fonograficznym Marcina Wolniewskiego znajduje się płyta CD Varius Manx symfonicznie, DVD z nagraniem Requiem Gabriela Fauré oraz CD z klasycznymi koncertami fagotowymi Wolfganga Amadeusza Mozarta, Carla Stamitza i Johanna Nepomuka Hummla (pierwsze polskie nagranie).
Od 2003 roku Marcin Wolniewski jest pracownikiem łódzkiej Akademii Muzycznej, obecnie w stopniu doktora sztuki. Prowadzi zajęcia na kierunku edukacja artystyczna oraz pełni obowiązki dyrygenta – szefa orkiestry uczelnianej. W kadencji 2012-2016 wybrany na stanowisko prodziekana Wydziału Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koncert pamięci Jerzego Semkowa już w marcu w MDK w Radomsku - Radomsko Nasze Miasto

Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto