Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kongres Kultury w Radomsku Dzień 2: Spotkania, wykłady, podsumowanie [ZDJĘCIA]

mk
Kongres Kultury w Radomsku
Kongres Kultury w Radomsku fot. Małgorzata Kulka
Piątek 13 września był drugim dniem Kongresu Kultury w Radomsku. W Miejskiej Bibliotece Publicznej podsumowano debaty.

Piątek 13 września był drugim dniem Kongresu Kultury w Radomsku. Na początku przedstawiciele ośrodków kultury spotkali się w Miejskim Domu Kultury w sprawie cyfryzacji kin, rozmawiali m. in. o tym jak zachęcić nauczycieli i uczniów do częstszych wyjść do kina w czasie lekcji. Osobna dyskusja toczyła się na temat przestrzeni w kulturze. W urzędzie miasta w Radomsku odbyła się gra symulacyjna „Strategie kultury”.

O promocji kultury oraz o tym, jak zachęcić drzemiącego w nas "słonia" i "jeźdźca" do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, mówił Mariusz Wróbel, dyrektor Instytucji Filmowej Silesia-Film. W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty ph. "Jakiej kultury potrzebują małe i średnie miasta" prowadzone przez Artur Celińskiego.

Drugi dzień kongresu skłaniał do pierwszych wniosków i podsumowań.
- Kongres zgromadził tyle osób z zewnątrz, ze świata nauki i kultury, którzy mają tak wiele dobrych rzeczy do powiedzenia, często bardzo prostych, ale w tym jest siła. Takie spotkania, wymiana doświadczeń, podsłuchanie, kto gdzie co robi, daje nam możliwość lepszej pracy na przyszłość - mówiła podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Anna Milczanowska. - Mam nadzieję, że to nie będą tylko słowa, ale że będziemy się jednoczyć we wspólnym działaniu dla dobra nas wszystkich,dla współczesnej kultury i dziedzictwa, które warto przypominać.

Wnioskiem z raportu o kondycji kultury w Radomsku była potrzeba zbudowania strategii rozwoju kultury. Jak tłumaczył Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, takie strategie w Polsce ma jedynie 12 miast. Dyrektor zadeklarował prace nad strategią dla Radomska.
– Chciałbym, by Radomsko było modelowym średnim miastem, dla którego wspólnie przygotujemy strategię rozwoju. W Narodowym Centrum Kultury powstał już zespół do spraw strategii miejskich i mam nadzieje, że Radomsko będzie pierwszym miastem, które nad taką całościową koncepcją się pochyli.

Uczestnicy kongresu wyszli też z inicjatywą napisania otwartego listu do ministra kultury, w którym przekonują, by małe i średnie miasta potraktować jako odrębną kategorię w programach ministerialnych czy działaniach instytucji ministerstwu podległych. Treść listu powstała w ciągu dwóch kongresowych dni i w piątek wieczorem podczas podsumowania Kongresu Kultury w Radomsku w radomszczańskiej bibliotece, została oficjalnie odczytana. Każdy mógł podpisać się pod listem.

- Musimy uczyć się rozmawiać o kulturze, bo jesteśmy w stanie zmieniać nasze otoczenie. To obowiązek, z którego rozlicza nas przyszłe pokolenia - podsumował Sławomir Przybyłowicz, rzecznik urzędu miasta w Radomsku, który poprowadził kongres.

- Moje wrażenia z kongresu są bardzo pozytywne. Poziom dyskusji był bardzo wysoki, usłyszeliśmy bardzo poważne głosy, bardzo merytoryczną dyskusję. Szczególnie cieszy zaangażowanie publiczności. Nie było ludzi obojętnych. Panele się przedłużały by dać każdemu możliwość wypowiedzenia się - mówi Krzysztof Dudek, dyrektor NCK.

Kongres Kultury w Radomsku zakończy się warsztatami "Jak się uczyć współpracy", które w sobotę (godz. 10) w Muzeum Regionalnym poprowadzą Marcin Mitzner i Ewa Zbroja.

Zobacz także:Kongres Kultury w Radomsku Dzień 1: Inauguracja, wykłady, prezentacje, dyskusje [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto