18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec przeprowadzki radomszczańskiego szpitala

Jacek Drożdż
Szpital w nowej siedzibie przyjął już pierwszych pacjentów
Szpital w nowej siedzibie przyjął już pierwszych pacjentów Jacek Drożdż
Historyczna chwila dla Radomska! Po 170 latach od momentu oddania do użytku, szpital, znajdujący się najpierw przy Strzałkowskiej, przemianowanej później na Wyszyńskiego, zmienił siedzibę. W niedzielę zakończyła się przeprowadzka oddziałów do nowo oddanego budynku przy ul. Jagiellońskiej.

Szpital przewoził sprzęt i pacjentów karetkami, prywatnymi samochodami, pomagała korporacja taksówkarska, która podstawiła swoje auta.

- Wszystko przebiegało zgodnie z planem. Sprzęt w nowej siedzibie działa, sprawdziłem, można czuć się bezpiecznie - zapewnia Radosław Pigoń, dyrektor Szpitala Powiatowego w Radomsku. - Od środy rozpoczniemy przyjmowanie pacjentów z ostrymi stanami, natomiast zabiegi będziemy przeprowadzać od 13 czerwca.

Przed szpitalem wciąż jednak wiele problemów. Głównie finansowych. Na tę sprawę zwraca uwagę starostwu Regionalna Izba Obrachunkowa, która pozytywnie opiniując wykonanie budżetu za 2010 rok, napisała, iż "dalsze zaangażowanie środków z budżetu powiatu w finansowanie Szpitala Powiatowego w Radomsku będzie miało decydujący wpływ na stan finansowy powiatu radomszczańskiego". Jednocześnie RIO sugeruje, by władze powiatu podjęły decyzje o uzdrowieniu finansów szpitala.

Czy to jednak jest możliwe? - Żeby to zrobić, szpital musi szukać pieniędzy. Jedyną możliwością jest uzyskanie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na wyższym, niż już istniejący, poziomie 34 mln zł oraz podpisanie nowych umów na usługi, które będziemy proponować po raz pierwszy - mówi starosta Robert Zakrzewski. - Przekształcenie szpitala w spółkę to przyszłość, ale prawdopodobnie będzie to jedyna droga i dla szpitala, i dla powiatu. Przypominam jednak, że to nie będzie jednoznaczne z poprawą sytuacji finansowej.

Bo nawet po przekształceniu w spółkę szpital nadal będzie świadczył te same usługi co obecnie i nadal będą bezpłatne dla mieszkańców powiatu. I nadal głównym źródłem dochodów placówki będą kontrakty z funduszem zdrowia.

- Ale jeżeli nie będą wyższe, szpital będzie miał ogromne problemy - dodaje starosta. - W placówce trzeba również szukać oszczędności, nawet na drobiazgach...

Kolejny pomysł na poprawę sytuacji szpitala to ściągnięcie do Radomska medycznych "nazwisk" oraz zaproponowanie usług, którymi placówka będzie się wyróżniać w regionie.

- Chodzi o usługi, w których będziemy najlepsi... Może w zakresie reumatologii, kardiologii. Ale ma to być oddział sztandarowy, dzięki któremu będziemy mogli dostawać wyższe kontrakty - wylicza Zakrzewski.

Tylko w tym roku szpital otrzymał ze starostwa dwie pożyczki w wysokości 3 mln zł. Pieniądze zostały przeznaczone na spłatę długów, m.in. wobec ZUS, urzędu skarbowego, zaległych podatków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto