Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Od kiedy w Radomsku będzie można oddawać osocze? Jakie kryteria trzeba spełnić?

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Osocze pobrane od jednego ozdrowieńca może pomóc aż trzem innym chorym na COVID-19. W Radomsku osocze będzie można oddawać już od najbliższej środy (2 grudnia). Jakie kryteria trzeba spełnić i gdzie się udać?

Osocze pobrane od jednego ozdrowieńca może pomóc aż trzem innym chorym na COVID-19. W Radomsku osocze będzie można oddawać już od najbliższej środy (2 grudnia). Jakie kryteria trzeba spełnić i gdzie się udać?

Przypomnijmy, we wtorek do starostwa dotarła z Urzędu Wojewódzkiego wiadomość, że jeden z trzech separatorów kupowanych dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Łodzi będzie pracował w Szpitalu Powiatowym w Radomsku. Dzięki temu mieszkańcy naszego powiatu, którzy przebyli chorobę COVID 19 i chcą oddać osocze, nie będą już musieli w tym celu jeździć aż do Łodzi.

Jeśli pokonałeś koronawirusa - możesz uratować innych. Twoje osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomóc leczenie chorych na COVID-19. Już od 2 grudnia będziesz mógł oddać osocze w Szpital Powiatowy w Radomsku w punkcie pobrań Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Osoby chcące oddać osocze proszone są o wcześniejszy kontakt z Punktem Pobrań RCKiK w Szpitalu Powiatowym w Radomsku przy ul. Jagiellońskiej 36 pod numerem tel. 669-007-066 (w godz. 7-14) lub e-mail: [email protected].

W ciągu najbliższego tygodnia szpital umożliwi także wykonywanie badań na przeciwciała koronawirusa, będą one płatne.

Kto może oddać osocze?

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

  • spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741) Link do Rozporządzenia;
  • przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej:
  • 28 dni od zakończenia objawów;
  • 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;
  • są w wieku 18-65 lat;
  • w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Rekomendowany jest wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane jakiekolwiek dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi.

Jak pobierane jest osocze?

Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, którą rozdziela się na osocze i pozostałe składniki, które są przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Pobieranie osocza nie boli, jest całkowicie bezpieczne i trwa od 30 do 40 minut. Jednorazowo pobierane jest nie więcej niż 750 ml osocza.

Jeśli pobranie osocza metodą plazmaferezy nie jest możliwe, pobierane jest 450 ml krwi pełnej, z której otrzymywane jest ok 220-230 ml osocza.

Co dalej dzieje się z osoczem i jak działa terapia?

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał, neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

Zawarte w osoczu przeciwciała neutralizujące wirusa SARS-CoV-2 (który powoduje COVID-19) po przetoczeniu eliminują go z organizmu pacjenta z aktywnym zakażeniem. Chorzy często nie są w stanie wytworzyć własnych przeciwciał lub wytwarzają je zbyt wolno (niewspółmiernie do rozwoju zakażenia). Podanie gotowych przeciwciał znacznie przyspiesza procesy obronne i pozwala skuteczniej walczyć z koronawirusem.

Terapia osoczem rekonwalescentów była już wcześniej stosowana wielokrotnie przy zakażeniach wirusem EBOLA, koronawirusem SARS (SARS-CoV), wirusem grypy A (H1N1) oraz wirusem „ptasiej” grypy A (H5N1). To jedna z najskuteczniejszych terapii przy zakażeniach wirusowych. (źródło: www.twojakrew.pl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto