Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krucho z kontraktami z NFZ w radomszczańskich gminach

Jacek Drożdż
- Mamy sprzęt, który może być niewykorzystany - ostrzega Nikodem Dudek, kierownik ośrodka w Kobielach
- Mamy sprzęt, który może być niewykorzystany - ostrzega Nikodem Dudek, kierownik ośrodka w Kobielach Jacek Drożdż
W nowym roku pacjenci nie mają powodów do radości. W gminach NFZ obszedł się z kontraktami niezbyt łaskawie

Nie ma praktycznie gminy, która nie narzekałaby na tegoroczne kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia. - Dzieje się naprawdę coś niedobrego - denerwuje się Henryk Więckowski, wójt Kobiel Wielkich.

I ma do tego podstawy. Ośrodek zdrowia w Kobielach nie dostał kontraktów na rehabilitację, stomatologię i ginekologię. Zmartwiony tą sytuacją jest Nikodem Dudek, kierownik ośrodka. - Te umowy mieliśmy podpisane od sześciu lat. Jako pierwsi na tym terenie mieliśmy rehabilitację... Dzięki pomocy lokalnego samorządu wykonaliśmy podjazd, windę współfinansował PFRON - wylicza. - I teraz, gdy mamy spełnione wszystkie wymogi NFZ, sprzęt, jaki ma niewiele ośrodków, straciliśmy kontrakt. Jeszcze jesienią mieliśmy kontrolę z Funduszu i wypadła bardzo pozytywnie.

Rehabilitacją w Kobielach zajmowały się dwie osoby. - Doczekaliśmy się własnej kadry, wykształconej... Teraz pracownicy są na zwolnieniach, urlopach i czekają, co będzie dalej - mówi szef ośrodka w Kobielach. - Dostaliśmy z NFZ propozycję nie do przyjęcia, minimum... Więcej proponowano tym, którzy startowali pierwszy raz.
Kobiele wystąpiły do NFZ z wnioskiem o przeprowadzenie uzupełniającego konkursu na te trzy specjalizacje, na które straciły kontrakt. Jeśli to nie poskutkuje, zamierzają wystąpić z protestem do prezesa Funduszu z Warszawie.

NFZ odrzucił również wniosek o ginekologa dla SP ZOZ w Kamieńsku. Kamieńsk zresztą nie ma jeszcze oficjalnie podpisanego ani jednego kontraktu na ten rok. Jeśli chodzi o stomatologię, w mieście działa niepubliczna poradnia, w której można leczyć się "na kasę chorych".

Podobnie będzie w gminie Żytno. Do tej pory działała publiczna poradnia w Maluszynie i prywatny gabinet w Żytnie. Maluszyn stracił kontrakt, a wystosowane odwołanie zostało przez NFZ odrzucone. Ale ten kontrakt przejmie stomatolog z Żytna.
W Żytnie będzie przyjmował również ginekolog.

W Masłowicach, choć podpisano z NFZ umowy na te specjalności, które były w ośrodku do tej pory mówią: szału nie ma. Jeszcze w innej sytuacji znalazł się Przedbórz. Tu w ogóle nie wystąpiono do Funduszu o kontrakt dla Zakładu Pilęgnacyjno-Opiekuńczego. - Wobec winnych tej sytuacji zostaną wyciągnięte konsekwencje - zapewnia burmistrz Miłosz Naczyński.

Kazimierz Ciesielski, kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia w Wielgomłynach, ostrożnie wypowiada się o tegorocznych usługach, choć ośrodek będzie miał kontrakt na stomatologię, ginekologię i po raz pierwszy, na rehabilitację.
- Chodzi o wycenę usług. Na rehabilitacji pieniędzy wystarczy na niecały jeden etat, a do ginekologii będziemy musieli dopłacić - mówi.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto