18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryzys w "honorowym porozumieniu" zażegnany?

jd
Kryzys w "honorowym porozumieniu" zażegnany?
Kryzys w "honorowym porozumieniu" zażegnany? Archiwum
Konsternację wywołały telefoniczne rozmowy Arkadiusza Ciacha (SLD) z partnerami z "honorowego porozumienia". Kryzys zażegnany?

Politycznymi sferami Radomska wstrząsnęła informacja, iż radni miejscy SLD zamierzają zerwać tzw. honorowe porozumienie... Co to oznaczałoby dla miasta? W honorowym porozumieniu trwaliby jedynie radni FSG i większości PiS, przewagę w radzie zyskałaby więc opozycja: PO oraz Razem dla Radomska.

Wiadomość pojawiła się na początku ubiegłego tygodnia. Według naszych informatorów, Arkadiusz Ciach, radny SLD i wiceprzewodniczący rady w telefonicznej rozmowie zawiadamiał niektórych członków FSG, iż SLD zawiesza swój udział w honorowym porozumieniu.
- Dla nas był to jasny sygnał, odebraliśmy to jednoznacznie. Uznaliśmy, że nasze wspólne drogi się rozejdą - opowiadają lokalni politycy.

Jak dodają, to nie wszystko. Najbardziej zaskoczył ich powód "zawieszenia" w porozumieniu. Chodziło w pewnym sensie o różnice ideologiczne oraz o ostatnie wydarzenia, m.in. zniszczenie pomnika na Ewinie i wniosek Towarzystwa Patriotycznego skierowany do sądu przeciwko Arkadiuszowi Ciachowi.
Tymczasem, choć upłynęło kilka dni, dotąd do zerwania porozumienia nie doszło.

Sam zainteresowany utrzymuje, że jest zdziwiony powstałym zamieszaniem. - Nic mi nie wiadomo o zrywaniu honorowego porozumienia - komentował w środę tę sytuację.

Oficjalnie w tej sprawie wypowiada się Zbigniew Piechowicz, szef klubu radnych miejskich Forum Samorządowo-Gospodarczego.
- Informacja o zrywaniu koalicji spadła na mnie jak grom z jasnego nieba. Mogę tylko powiedzieć, że "honorowe porozumienie" istnieje, a ludzie, którzy je tworzą zamierzają wytrwać w swoich przekonaniach do końca kadencji - zapewnia....

Czytaj więcej następnej stronie...
Jego słowa potwierdza Andrzej Kucharski z PiS. - Nie mam żadnych informacji, by coś miało się w "honorowym porozumieniu" wydarzyć - twierdzi.

Radni FSG, SLD oraz PiS (bez Jacka Gębicza) działają wspólnie od marca tego roku (choć razem głosowali już od grudnia). Oficjalnie zaprzeczają, jakoby mieli stanowić koalicję. Wolą określenie "honorowe porozumienie". Pierwszy raz stwierdzenia tego użył właśnie Arkadiusz Ciach, zapowiadając zmiany w radzie miejskiej: - Doszło do honorowego porozumienia się radnych, ponad podziałami politycznymi i różnicami światopoglądowymi - ogłosił kilka miesięcy temu.

Współdziałając, radni tych trzech ugrupowań mają przewagę w radzie miejskiej - do nich należy 11 głosów w 21-osobowym gremium. SLD, mające troje radnych, jest więc "języczkiem u wagi". Po podpisaniu porozumienia Arkadiusz Ciach został wiceprzewodniczącym rady, Ewa Drzazga szefuje komisji rozwoju miasta i planowania przestrzennego, Ryszard Szczygłowski jest przewodniczącym komisji gospodarki komunalnej.

Można dodać jeszcze, że dla radnych PO i RdR "honorowe porozumienie" to, jak mówią, "wstydliwa koalicja". Która jednak ma większość w radzie i dzięki temu decydujący w niemal wszystkich sprawach głos. W ten sposób zostało m.in. zablokowane wprowadzenie w Radomsku budżetu obywatelskiego, a ostatnio 11 radnych przeforsowało likwidację straży miejskiej w Radomsku. Tym samym upadła propozycja PO przeprowadzenia w tej sprawie konsultacji społecznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto