Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzyże Wolności i Solidarności dla wałbrzyszan

Artur Szałkowski
Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz i Kazimierz Żołnierek
Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz i Kazimierz Żołnierek Dariusz Gdesz
Krzyże Wolności i Solidarności dla wałbrzyszan. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia otrzymali: Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz i Kazimierz Żołnierek.

Krzyże Wolności i Solidarności dla wałbrzyszan. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w sali obrad Rady Miejskiej Wrocławia. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy Krzyże Wolności i Solidarności działaczom opozycji z lat 1956–1989 wręczył dr Paweł Ukielski, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Wśród wyróżnionych mieszkańców Dolnego Śląska byli również wałbrzyszanie: Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz i Kazimierz Żołnierek.

Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz, emerytowana bibliotekarka od września 1980 r. działała w wałbrzyskich strukturach NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego w Polsce, przez sześć dni ukrywała się. 19 grudnia zgłosiła się do Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Wałbrzychu. Przez cztery dni przetrzymywana w wałbrzyskim areszcie śledczym. Następnie od 23 grudnia 1981 r. do 19 stycznia 1982 r. internowana w ośrodku odosobnienia we Wrocławiu, a później do 23 lipca 1982 r. w Gołdapi. W tym czasie była wielokrotnie szykanowana: grożono jej, przeprowadzano rewizje osobiste, ograniczano widzenia, przeprowadzano rozmowy ostrzegawcze i umieszczano w karcerze. Po wypuszczeniu z ośrodka internowania Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz nie zaprzestała działalności opozycyjnej. Utrzymywała kontakty z działaczami opozycji, kolportowała pisma, książki, kasety audio i taśmy wideo z tzw. drugiego obiegu. Uczestniczyła też w druku podziemnego pisma „Antykolaborant”. 14 marca 1984 r. aresztowana w pracy, następnie zwolniona, 31 marca 1984 r. na wniosek Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu sąd cofnął uchylenie aresztu. Do 27 lipca 1984 r., kiedy została objęta amnestią ukrywała się, poszukiwana listem gończym. W 1985 r. otrzymała zakaz wykonywania zawodu bibliotekarza. 4 listopada 1985 r. ponownie aresztowana w pracy. 26 listopada 1985 r. skazana na karę 1 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Inicjatorka i organizatorka Komitetu Obrony Praworządności im. ks. Jerzego Popiełuszki w Wałbrzychu.

Kazimierz Żołnierek, emerytowany górnik Kopalni Węgla Kamiennego Thorez w Wałbrzychu. W czerwcu 1976 r. i grudniu 1978 r. był organizatorem strajków w kopalni. W dniach 27-31 sierpnia 1980 r. był organizatorem strajku w szybie Chwalibóg KWK Thorez. Był to pierwszy w Polsce strajk górników kopalni węgla kamiennego, którzy poparli stoczniowców protestujących w sierpniu1980 r. w Szczecinie i w Gdańsku. Od września 1980 r. Kazimierz Żołnierek działał w wałbrzyskich strukturach Solidarności. W latach 1980-1981 zajmował się kolportażem prasy związkowej, m.in.: „Biuletynu Informacyjnego MKZ Województwa Wałbrzyskiego”, „Niezależnego Słowa” i „Tygodnika Solidarność”. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego, w dniach 14-15 grudnia 1981 r. był uczestnikiem strajku w kopalni Thorez. W dniach 17-21 grudnia tymczasowo aresztowany. 3 lutego 1982 r. wyrokiem Sądu Śląskiego Okręgu Wojskowego we Wrocławiu uniewinniony, 20 marca 1982 r. Izba Wojskowa SN wyrok utrzymała w mocy. W latach 1982-1989 Kazimierz Żołnierek zajmował się kolportażem wydawnictw podziemnych w kopalni, m.in. „Z Dnia na Dzień”, „Solidarności Walczącej”, „Niezależnego Słowa”, „Tygodnika Mazowsze”, ulotek i druków okolicznościowych. W latach 1984-1985 był członkiem Komitetu Pomocy Więzionym i ich Rodzinom w Wałbrzychu. W latach 1985-1989 współorganizatorem mszy w intencjach za ojczyzny, które odprawiano w wałbrzyskich kościołach.

Lista osób (odznaczonych we wrocławskim ratuszu), którym Prezydent RP przyznał Krzyże Wolności i Solidarności:

Ryszard Bazela
Zbigniew Józef Bitka
Leszek Budrewicz
Wiesław Tadeusz Czajka
Lidia Stanisława Dębska
Wojciech Dziadosz
Marek Leszek Falenta
Elżbieta Gajda – Bardon
Jarosław Gabriel Hładczuk
Maria Kaczmarska-Perlak
Krzysztof Stanisław Kawalec
Roman Kloc
Ks. Marian Józef Kopko
Jan Kosowski
Roman Kowalczyk
Jan Andrzej Koziar
Kazimierz Krasiczyński
Elżbieta Kwiatkowska-Wyrwisz
Jerzy Edmund Osicki
Marian Oziewicz
Adam Andrzej Skowroński
Paweł Andrzej Skrzywanek
Tadeusz Sługocki
Janusz Marek Smagoń
Franciszek Szelwicki
Ludwik Turko
Marek Węgrzynowski
Janusz Stanisław Wierzowiecki
Kazimierz Żołnierek
Leszek Idzi Żołyniak

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r. przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Do tej pory Krzyż otrzymało ponad siedmiuset działaczy. Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na walbrzych.naszemiasto.pl Nasze Miasto