Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kurator mówi "nie" likwidacji szkół w gminach: Lgota Wielka, Radomsko i Masłowice

kg
fot. Archiwum NaszeMiasto.pl
Łódzkie Kuratorium Oświaty negatywnie zaopiniowało zamiary likwidacji szkół w trzech gminach powiatu radomszczańskiego: Lgocie Wielkiej, gminie Radomsko oraz Masłowicach.

Rodzice dzieci, które uczęszczają do szkół, nad którymi wisiało widmo likwidacji, mogą spać spokojnie - Łódzki Kurator Oświaty wydał negatywną opinię co do takich kroków.

Łódzkie Kuratorium Oświaty negatywnie zaopiniowało zamiary likwidacji szkół w trzech wiejskich gminach powiatu radomszczańskiego: Lgocie Wielkiej, Radomsku oraz Masłowicach. Kurator nie zgadza się, by Publiczna Szkoła Podstawowa w Dziepółci, Publiczna Szkoła Podstawowa w Brudzicach oraz filie Szkoły Podstawowej w Kraszewicach i Przerębie z dniem 31 sierpnia tego roku przestały istnieć.

- W Dziepółci i Brudzicach kurator wziął pod uwagę czynniki związane z bezpieczeństwem edukacji uczniów oraz tym, iż szkoły pełnią w tych miejscowościach ważną rolę społeczno-kulturalną i integrują lokalną społeczność - tłumaczy Anna Skopinska z Łódzkiego Kuratorium Oświaty. - Kurator podejmując swoją decyzję zawsze patrzy na dobro uczniów i na to, czy po likwidacji placówki i przeniesieniu uczniów do innej szkoły, ich warunki nauczania się nie pogorszą - dodaje przedstawicielka kuratorium.

Jeśli mowa o filiach szkół w Kraszewicach oraz Przerębie sytuacja jest podobna, jednak jak tłumaczą w kuratorium, w placówkach filialnych są oddziały przedszkolne. - Po likwidacji tych szkół gmina nie zapewni dostępu do opieki przedszkolnej dla dzieci - komentuje Anna Skopinska.

Uzasadnienia przysłane do szkół są dość obszerne. Tak na przykład w tym skierowanym do gminy Radomsko odczytać można: "Analizując ekonomiczne przyczyny likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej w Dziepółci należy zwrócić uwagę, że całościowe koszty utrzymania, choć wysokie, są najniższe w stosunku do kosztów utrzymania innych szkół podstawowych w Gminie Radomsko. Szkoła korzysta z wysokiej subwencji, przeznaczonej dla dzieci niepełnosprawnych, zaspokajając ich potrzeby i zapewniając dobre warunki kształcenia ".

Od decyzji kuratorium gminy mają 7 dni - od daty pisma - na odwołanie. Gmina Radomsko na taki krok jednak się nie zdecydowała. - Według naszej wiedzy w przyszłym roku do szkoły w Dziepółci uczęszczać będzie 18 dzieci. Od decyzji kuratora jednak odwoływać się nie zamierzaliśmy, procedury nie pozwoliłyby nam w odpowiednim czasie podjąć uchwały - tłumaczy Roman Radczyc, wójt gminy Radomsko.

Czytaj więcej w kolejnym wydaniu tygodnika "Co Nowego".

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto