Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwiaty pod prowizoryczną tablicą w rocznicę rozbicia aresztu w Radomsku

kn
Kwiaty pod prowizoryczną tablicą w rocznicę rozbicia aresztu w Radomsku
Kwiaty pod prowizoryczną tablicą w rocznicę rozbicia aresztu w Radomsku fot. K. Nita
Stowarzyszenie Pro-Patria upamiętniło 70. rocznicę akcji uwolnienia więźniów politycznych z aresztu w Radomsku. Kwiaty złożono pod... prowizoryczną tablicą.

Stowarzyszenie Pro-Patria upamiętniło 70. rocznicę akcji uwolnienia więźniów politycznych z aresztu w Radomsku przez żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego pod dowództwem Jana Rogulki ps. Grot . Kwiaty złożono pod... prowizoryczną tablicą.

W nocy z 19 na 20 kwietnia 1946 roku do Radomska weszli partyzanci, którymi dowodził Jan Rogulka pseud. "Grot". Celem akcji było uwolnienie więźniów przetrzymywanych w budynku PUBP oraz w budynku miejscowego więzienia PUBP. Akcja udała się częściowo. Zdobyto miejscowe więzienie PUBP, z którego uwolniono aresztowanych. Nie udało się jednak opanować budynku PUBP.

Przedstawiciele Pro-Patrii chcieli, by na murze muzeum do 20 kwietna przy bramie, która prowadzi na podwórze znalazła się pamiątkowa tablica – bardziej tradycyjna. Jednak przez względy formalne nie udało się tego zrobić na czas. A winą za to stowarzyszenie obarcza dyrektora muzeum, który według nich celowo przedłuża sprawę. Tomasz Nowak swojej winy nie widzi, bo, jak mówi, to stowarzyszenie powinno przygotować projekt i wszelkie załączniki dotyczące wyglądu tablicy. Okazało się, że projekt Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi kazał skorygować i stąd przesunięcia w czasie. Chodzi dokładnie o to, że pojawiły się dwa projekty tablicy, które różnią się od siebie nieznacznie treścią, szczególnie jeśli chodzi o pisownię nazwiska bohatera. Pro-Patria twierdzi, że ma być to "ó”, dyrektor, że „u”, tak jak na grobie w Niedośpielinie.

Szef muzeum zwraca uwagę także na samą treść tablicy "W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO, KTÓRZY W NOCY Z 19 NA 20 KWIETNIA 1946 ROKU POD DOWÓDZTWEM POR. JANA ROGÓLKI PS. GROT UWOLNILI Z MIEJSCOWEGO ARESZTU 59 PATRIOTÓW OSADZONYCH TUTAJ PRZEZ FUNKCJONARIUSZY POWIATOWEGO URZĘDU BEZPIECZEŃSTWA" Tomasz Nowak, z wykształcenia historyk, pyta skąd pewność, że wszyscy uwolnieni z aresztu byli patriotami. Zwraca uwagę na to, że w tym czasie do aresztu trafiali też przestępcy.
Dodaje także, że nie było takiego organu jak Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa - powinno dodać się jeszcze Publicznego, a i nie ma pewności co do tego, że akurat ten urząd ich tam osadził.
- Tablica ma dawać pewną wiedzę historyczną, uczyć, nie powinno być więc niedomówień – twierdzi dyrektor.

Czytaj więcej w tygodniku "Co Nowego".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto