Łódzkie. Policjanci będą prowadzić akcję „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
archiwum Polska Press
Udostępnij:
W czwartek, 12 maja, na terenie województwa łódzkiego policjanci przeprowadzą działania ph. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”.

Celem działań jest wzmocnienie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, motorowerzystów tych użytkowników dróg, którzy nie są chronieni karoserią pojazdu, a przeciwnie są najbardziej zagrożeni kontaktem z nią.

W 2021 roku na terenie województwa łódzkiego doszło do 2309 wypadków (w tym 342 wypadki na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów), w których zginęło 191 osób ( w tym 20 osób zginęło na przejściach dla pieszych).Spośród wielu przyczyn wypadków drogowych z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego na pierwszy plan wysuwa się najechanie na pieszego. W wyniku najechania na pieszego śmierć poniosło 46 pieszych co stanowiło 24,1% ogółu ofiar śmiertelnych. Niestety nadal pomimo podejmowanych przez Policję wielu działań profilaktycznych i edukacyjnych, a także zmienionym w 2021 roku przepisów kodeksu drogowego w wielu przypadkach, w dalszym ciągu przejścia dla pieszych nie gwarantują pieszym bezpiecznego przekroczenia jezdni.

Dlatego 12 maja od wczesnych godzin porannych funkcjonariusze drogówki w całym garnizonie łódzkim wezmą pod lupę zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyjrzą się zachowaniom samych pieszych. Policjanci swoim nadzorem obejmą miejsca, które są szczególnie niebezpieczne, np. przejazdy dla rowerzystów przejścia przez ruchliwe jezdnie, a także miejsca w których w przeszłości dochodziło do potrąceń pieszych lub lokalizacje w których piesi nie stosują się
do obowiązujących przepisów. Pod czujne oko mundurowych trafią nie tylko piesi ale również cykliści.

Nasze działania to apel do uczestników ruchu drogowego, aby szczególnie na przejściach dla pieszych ale i w ich pobliżu zawsze zwiększali swoją uwagę i przede wszystkim zachowywali szczególną ostrożność - mówi asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi. - Przypominamy ażeby piesi podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, zawsze pamiętali o obserwacji pojazdów oraz nie używali telefonów komórkowych. Zwracamy też uwagę na to by kierujący pojazdami widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych, zgodnie z przepisami zmniejszyli prędkość i co bardzo ważne zwiększyli swoją uwagę. Apelujemy również do pieszych żeby każdorazowo przekraczając jezdnię zastanowili się czy kierowca może ich dostrzec? I to co najistotniejsze, czy sam fakt wejścia na jezdnię jest w danym momencie bezpieczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie