18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łódzkie Spotkania Teatralne 2013 w Radomsku: "Ulro" Teatru Snów [ZDJĘCIA]

mk
Łódzkie Spotkania Teatralne 2013 w Radomsku
Łódzkie Spotkania Teatralne 2013 w Radomsku Dariusz Śmigielski
Łódzkie Spotkania Teatralne 2013 zawitały do Radomska. Radomszczanie 14 września mogli podziwiać spektakl plenerowy "Ulro" w wykonaniu Teatru Snów.

W ramach 36. edycji Łódzkich Spotkań Teatralnych organizowanych przez Łódzki Dom Kultury w Radomsku na parkingu przed Miejskim Domem Kultury spektakl plenerowy „Ulro” zaprezentował Teatr Snów.

Aktorzy ubrani w srebrne stroje, z latarkami na głowach, od razu przenieśli radomszczańską publiczność w stechnicyzowany świat rodem z opowieści science-fiction. Ulro – świat idealny, to symbol zapożyczony od Wiliama Blake'a, ale spektakl bezpośrednio nawiązuje do wykorzystującego go eseju Czesława Miłosza. Miłosz opowiada tam o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą cywilizacyjny postęp, pozbawiający ludzkość z podstawowych wartości i prowadzący do zaniku „człowieczeństwa”.

Pokazana przez aktorów twórcza gonitwa też jest czegoś pozbawiona i ten brak, choć w niewielkim stopniu, jest przez człowieka odczuwalny. Ów "brak" w pełni uzmysławia przybysz „z innego świata”, który wjeżdża na scenę na motocyklu połączonym z wozem wędrownym. To on burzy techniczny ład i powoduje, że zmechanizowane istoty przypominają sobie, kim są w rzeczywistości.

O tym czego brakuje człowiekowi w stechnicyzowanym świecie przedstawiciele Teatru Snów mówili podczas spotkania z publicznością. A brakuje sensu, Boga, sacrum, nadziei...?
Ulro to świat pozbawiony Boga w człowieku. Miłosz próbuje coś nazwać, mówi ale słowo nie nazywa. To pragnienie metafizyczne, tęsknota za światem, w którym się nie urodziliśmy – tłumaczył Zdzisław Górski, twórca teatru.

Spektakl Teatru Snów to poezja tworzona obrazami, poezja powstała dzięki połączeniu zimna, srebra i metalu. Plastyczne obrazy jak z fantastycznych snów dynamicznie zmieniają się w rytm muzyki, która, jak mówi twórca teatru, jest najważniejszą inspiracją. Magii całości dodaje światło. To przebłyski światła w ciemności tworzą klamrę opowieści, która zaczyna się od nawigacji w ciemności, a kończy poszukiwaniem światła nadziei.
- Dla mnie najważniejszą sceną spektaklu jest scena ze światłami, kiedy próbujemy uchwycić coś niematerialnego - dodaje Zdzisław Górski.

Spektakl kończy metaforyczny obraz "trochę żaglowca-trochę maszyny latającej" ze światełkiem w środku.
Prowadząca spotkanie w MDK Józefina Halina Bartyzel porównała go do "drugiego żeglowania" Platona, czyli szukania głębiej, szukania metafizycznej rzeczy.

Teatr Snów nazywany jest klasykiem polskiego teatru ulicznego. Znany z wyjątkowej poetyckiej stylistyki zrealizował do tej pory kilkanaście spektakli plenerowych i kilka przedstawień scenicznych. Zespół prezentował się na wielu prestiżowych festiwalach, między innymi w Awinionie, Marsylii, Lozannie, Edynburgu, Gandawie, Sewilli, Archangielsku i Kopenhadze.

W ramach 36. Łódzkich Spotkań Teatralnych 2013 w niedzielę o godz. 16. radomszczańska młodzież pokaże spektakl: Marzenia do spełnienia

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto