Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Metalurgia w Radomsku na starych zdjęciach. Tak powstawała przemysłowa historia miasta. ZDJĘCIA

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Zbiory Muzeum Regionalnego w Radomsku
Jak dawniej wyglądała Metalurgia w Radomsku, jeden z pierwszych zakładów przemysłowych w mieście

Zobacz, jak na starych zdjęciach wyglądała Metalurgia w Radomsku, kiedyś jeden z największych zakładów w mieście, zatrudniający nawet kilka tysięcy osób.

Historia Metalurgii sięga końca XIX wieku, gdy w Radomsku zaczął rozwijać się przemysł, a do miasta przybyła grupa francuskich inwestorów. Pierwotną produkcję zakładu stanowiły gwoździe o trzpieniu kwadratowym i okrągłym, wkręty, śruby z nakrętkami, nity, widły, łopaty, konstrukcje stalowe, a także wózki węglowe dla przemysłu górniczego...

Metalurgia w Radomsku

W 1879 przybyli do Radomska inwestorzy francuscy, którzy po wykupieniu fabryki ceraty od Szai Ruziewicza, założyli spółkę „Anonimowe Towarzystwo Przemysłu Metalurgicznego”[1][2]. Pierwotną produkcję zakładu stanowiły gwoździe o trzpieniu kwadratowym i okrągłym, wkręty, śruby z nakrętkami, nity, widły, łopaty, konstrukcje stalowe, a także wózki węglowe dla przemysłu górniczego.

W latach 1879 – 1918 zakłady podlegały ciągłej rozbudowie. Powstały wówczas wydziały: kwasiarni, druciarni, gwoździarni, łopaciarni, wkrętkarni, drutu kolczastego oraz wydział konstrukcyjny. Po II wojnie światowej w 1948 r. zakłady zostały przejęte na własność państwa, a następnie w 1951 r. utworzono dalsze pod nazwą „Zakłady Przemysłowe „Komuna Paryska” – Fabryka Drutu i Wyrobów z Drutu z siedzibą w Radomsku”.

W 1960 r. nastąpił dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa z uwzględnieniem specjalizacji oraz produkcji eksportowej. Dzięki rozbudowie zakładu i prawie całkowitej wymianie parku maszynowego, finansowanych głównie ze środków własnych, produkcja zakładu wzrosła w 1979 roku do 280 tys. ton, z czego 87 tys. ton eksportowano na niemal na wszystkie rynki świata. W latach 1980 – 1990 kontynuowano proces modernizacji zakładu. Dokonano wówczas zakupu kilku nowych, bardzo wydajnych maszyn do produkcji gwoździ, linii do pakowania gwoździ, jak również urządzenia do mechanicznego cynkowania gwoździ.

Na podstawie art. 6 ust. l ustawy z dnia 13 lipca 1990 roku o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, Zarządzeniem nr 76 Prezesa Rady Ministrów z 21 kwietnia 1992 roku, Zakłady Przemysłowe „Komuna Paryska” Fabryka Drutu i Wyrobów z Drutu zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa „Metalurgia” S.A., która została zarejestrowana w Sądzie Rejonowym w Piotrkowie Trybunalskim w dniu 1 września 1992 roku (pod numerem RHB 638).

Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 sierpnia 1993 roku (Dz.U. nr 78, poz. 368)[3] „Metalurgia” S.A. została wyznaczona przez Radę Ministrów (w I grupie 195 przedsiębiorstw) do udziału w Programie Powszechnej Prywatyzacji poprzez Narodowe Fundusze Inwestycyjne.
[Źródło: WIkipedia]

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto