Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasta poparły PO, wieś ufa PiS

Roman Bednarek
W większości lokali wybory przebiegały bez zakłóceń
W większości lokali wybory przebiegały bez zakłóceń Agnieszka Kubik
Wybory przebiegały dość spokojnie, chociaż nie obyło się bez incydentów, które bulwersowały mieszkańców i wprowadzały w zakłopotanie członków komisji wyborczych

Wybory, choć z pewnością były wydarzeniem znaczącym, niewiele zmieniły w krajobrazie politycznym kraju. Kolejną kadencję rządzić będzie Platforma Obywatelska, najprawdopodobniej w koalicji z Polskim Stronnictwem Ludowym. Czy do grupy trzymającej władze ktoś dołączy? To się okaże.

Podobnie jak w poprzedniej kadencji, najsilniejszą opozycję będzie tworzyć Prawo i Sprawiedliwość. Nieco słabszą pozycję ma Sojusz Lewicy Demokratycznej, wzmocnił się PSL. Nowością jest Ruch Janusza Palikota, który zyskał większe poparcie niż SLD i PSL. Nowością i niewiadomą, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak będą się zachowywać politycy tego ugrupowania.

W województwie łódzkim układ sił jest nieco inny, ponieważ PiS zdystansował PO, zaś trzecią siłę tworzy PSL. Podobnie w regionie skierniewicko-łowicko-rawskim. W tym ostatnim przypadku zdecydowanie wyróżniają się miasta Łowicz i Skierniewice, gdzie PO miała znaczną przewagę nad swoim głównym przeciwnikiem. Zupełnym przeciwieństwem są wyniki wyborów w powiecie skierniewickim i rawskim, gdzie zdecydowane zwycięstwo odniósł PiS, a na drugą siłę polityczną wyrósł PSL. W powiecie łowickim wygrał PiS, jednak drugą pozycję, choć z dużym dystansem do lidera, utrzymała PO.

I w Skierniewicach, i w Łowiczu sukces z trzecim wynikiem odniósł RJP. Przy czym silniejsze poparcie uzyskało to ugrupowanie w Łowiczu. Tam też większą niż w Skierniewicach popularnością cieszy się SLD. To nieco przeczy często stawianej tezie, że RJP wziął część głosów lewicy.
W regionie tych trzech miast największą frekwencję wyborczą odnotowano w miastach, ale jedynie w Skierniewicach i Łowiczu przekroczyła ona 50 proc. Najniższy poziom zainteresowania dla wyborów okazali mieszkańcy gminy Biała Rawska.

Zobacz także: Wyniki wyborów: Skierniewice, Łowicz, Rawa

Same wybory przebiegły dość spokojnie, chociaż nie obyło się bez pewnych zgrzytów.
W sobotę wieczorem dyżurny skierniewickiej policji odebrał telefoniczne zgłoszenie zakłócenia ciszy wyborczej. Okazało się, że na jednym z portali internetowych ktoś w jednym z wątków wpisał komentarz na temat jednej z kandydatek do parlamentu.
- Problem w tym, że wątek ten został uruchomiony kilka dni przed ciszą wyborczą i trudno było ocenić, czy było to rzeczywiście naruszenie ciszy wyborczej - relacjonuje Artur Bisingier, rzecznik skierniewickiej policji. - Skonsultowaliśmy się z komisarzem wyborczym i doprowadziliśmy do zablokowania wszystkich wątków na temat wyborów.

Inny przypadek dotyczył osoby, która na kilka dni przed wyborami opuściła szpital. W niedzielę poszła na wybory. Okazało się, że nie ma jej w wykazie wyborców.
- Nie ma w tym nic dziwnego - wyjaśnia Barbara Morgaś ze skierniewickiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Ta pani została umieszczona w wykazie wyborców obwodu zamkniętego. Wykazy te są dostarczane do urzędu miasta na pięć dni przed wyborami. Wystarczyło jednak, aby miała ze sobą dokument wypisu ze szpitala i obwodowa komisja wyborcza powinna dopisać ją do listy wyborców.

Kolejna osoba zaprotestowała, gdy zauważyła, że na liście wyborców przy jej nazwisku widnieje już czyjś podpis. Nie otrzymała kart do głosowania.
- To błąd komisji wyborczej, która powinna zrobić wszystko, aby wyjaśnić tę sprawę - tłumaczy Barbara Morgaś. - Z tego jednak, co wiem, ta pani nie chciała czekać na jej wyjaśnienie. Nie otrzymaliśmy oficjalnej skargi, więc nie możemy podjąć żadnych kroków.

Obwodowa Komisja Wyborcza nr 11 w Łowiczu nie uwzględniła głosów, które otrzymał przyszły poseł Cezary Olejniczak z powiatu łowickiego. Błąd wykrył Ryszard Szmajdziński, członek sztabu wyborczego kandydata SLD. Szmajdziński wraz z żoną i dwójką znajomych głosował w Szkole Podstawowej nr 4 w Łowiczu, która była siedzibą OKW nr 11.
- Wszyscy oddaliśmy głos na Olejniczaka, a komisja w protokole ujęła, że nie dostał on żadnego głosu - mówi oburzony mieszkaniec Łowicza.
- Jeśli wyborca ma wątpliwości co do wyników wyborów, to może złożyć drogą pocztową protest wyborczy do Sądu Najwyższego w Warszawie w ciągu 7 dni od opublikowania przez PKW oficjalnych wyników wyborów - mówi Tadeusz Brzozowski, sekretarz Okręgowej Komisji Wyborczej w Sieradzu, która m. in. w Łowiczu nadzorowała wybory parlamentarne.
Ryszard Szmajdziński twierdzi, że sprawa jest tak oczywista, że komisja sama powinna sprostować wynik.
- Nie będę jednak składał oficjalnego protestu do sądu, gdyż nasz kandydat dostał się do Sejmu RP, a więc wpadka komisji nie zaważyła w tym przypadku na wyniku wyborów - mówi Szmajdziński.

Również w Łowiczu w minioną niedzielę zanotowano jedno wykroczenie wyborcze. Policja szuka osoby, która nalepiła na plakat Marcina Kosiorka, kandydata do Sejmu RP z ramienia PiS, a zarazem szefa Rady Powiatu Łowickiego, kartkę z obraźliwym tekstem sugerującym problemy zdrowotne pretendenta do poselskiego fotela.

Takiego poparcia im udzieliliśmy

Okręg 10 - Sejm
1. Agnieszka Caban (Prawica) - 95
2. Szczepan Greta (PO) - 285
3. Jolanta Jagiełło (SLD) - 688
4. Andrzej Jagura (PSL) - 234
5. Mateusz Jarczyński (PO) - 414
6. Małgorzata Karbowiak (SLD) - 895
7. Ewa Kieszek (Prawica) - 64
8. Dariusz Klimczak (PSL) - 4.714
9. Agnieszka Kocik (Prawica) - 41
10. Bartosz Kruszona (PO) - 253
11. Paweł Kwaśniak (Prawica) - 784
12. Mariusz Marasek (PiS) - 567
13. Krystyna Ozga (PSL) - 9.207
14. Maria Penczak (PiS) - 558
15. Paweł Perdeus (Prawica) - 58
16. Piotr Pierkoś (SLD) - 312
17. Teresa Pietrzak (PO) - 1.339
18. Paweł Rochmiński (SLD) - 227
19. Dorota Rutkowska (PO) - 10.268
20. Dariusz Seliga (PiS) - 8.129
21. Sylwia Skóra (Prawica) - 61
22. Antoni Urbanek (PSL) - 209

Okręg 29 - Senat
1. Piotr Łyżeń (PO) - 30.571
2. Grzegorz Wojciechowski (PiS) - 47.926

Okręg 11 - Sejm
1. Paweł Bejda (PSL) - 3.385
2. Marek Boroski (Prawica) - 78
3. Dominik Czeczko (RJP) - 853
4. Cezary Dzierżek (PSL) - 1.549
5. Tomasz Frontczak (RJP) - 761
6. Marcin Kosiorek (PiS) - 5.213
7. Sylwia Konarska (Prawica) - 26
8. Cezary Olejniczak (SLD) - 7.082
9. Jakub Sekuła (RJP) - 589
10. Sebastian Sut (PO) - 1.049
11. Danuta Zakrzewska (PO) - 5.882

Okręg 25 - Senat
1. Janusz Michalak (KW własny) - 6.523
2. Jerzy Olejniczak (Unia Prezydentów) - 6.784
3. Izabela Staszewska (SLD) - 8.861

Zobacz także: Wyniki wyborów 2011 w Łodzi i w Łódzkiem

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto