Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Masłowice protestują przeciwko budowie kopalni wapienia

Klaudia Gajda
Mariusz Kołodziejski
We wtorek, 22 lutego, w remizie OSP Granice odbyło się spotkanie dotyczące planowanego uruchomienia kopalni wapieni, która miałaby powstać właśnie na ternie wspomnianej wsi w gminie Masłowice. Mieszkańcy sprzeciwiają się takiej inwestycji. Obawiają się o swoje zdrowie. Do wójta będą kierować petycję. Podczas wtorkowego zebrania zaczęto zbierać pod nią podpisy. To już kolejne podejście inwestora do uruchomienia kopalni.

Spotkanie miało charakter informacyjny. Radny Rady Gminy Masłowice Mariusz Kołodziejski chciał powiadomić o wpłynięciu do Urzędu Gminy Masłowice wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizacje planowanego przedsięwzięcia polegającego na „Uruchomieniu zakładu górniczego wydobycia wapieni jurajskich Granice” oraz o wszczęciu postępowania przez wójta Gminy.

Chcieliśmy wyjaśnić mieszkańcom, na jakim etapie jest to postępowanie, powiedzieć o tym, że jest to niezależne od gminy, od radnych… Na tym etapie my nie mamy nic do powiedzenia. Nie jesteśmy przeciwko mieszkańcom, interesujemy się tą sprawą. Władze gminy również są po stronie mieszkańców. Ale prawo jest takie, że nie możemy nic w tym momencie zrobić, by takiej decyzji nie wydawać – tłumaczy Mariusz Kołodziejski, radny Rady Gminy Masłowice.

Mieszkańcy mówią inwestycji stanowcze „nie”. Obawiają się m.in. że eksploatacja wapienia, nadmierna emisja pyłów przyczyni się do rozwoju chorób układu oddechowego, układu krążenia, w tym choroby płuc, nowotwory. Dodają, że należy uwzględnić każde warunki pogodowe, w tym siłę wiatru, który w ostatnim czasie coraz częściej przybiera na sile.

Obszar potencjalnej eksploatacji surowca jest nieosłonięty, jego usytuowanie od strony zachodniej będzie warunkować przenoszenia pyłów wprost na zabudowania i miejscowość Granice i Chełmo. To tylko część z argumentów jakie przedstawiają. Dodają, że wydanie zgody na powyższe będzie pierwszym krokiem do znacznego spadku cen gruntów i nieruchomości, a wizerunek gminy jako dobrego miejsca do zamieszkania ulegnie pogorszeniu. co przełoży się na spadek liczby mieszkańców i w konsekwencji spadek przychodów z tytułu podatków.

Jeżeli ktokolwiek składa wniosek o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, my musimy ją wydać. Jaka będzie – czy pozytywna czy negatywna – na dziś nie mogę powiedzieć - tłumaczy Bogusław Gontkowski wójt gminy Masłowice. - Trwają procedury, sprawdzane są dokumenty. Są ramy prawne mówiące o tym gdzie jaka inwestycja może na terenie gminy powstać. Ale powiem też tyle my jesteśmy po stronie mieszkańców, wiemy, że nie są chętni na tego typu inwestycję, że nie są zadowoleni. Już dwa lata temu była mowa o tej inwestycji, teraz znów sprawa wraca. My jesteśmy z mieszkańcami, ale musimy też działać zgodnie z prawem.

Mieszkańcy w petycji proszą wójta o wydanie negatywnej decyzji.

Treść petycji:

W związku z Obwieszczeniem nr UGIOŚ.6220.14.1.2021 z dnia 09.02.2022 roku dotyczącym zawiadomienia stron o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizacje planowanego przedsięwzięcia polegającego na Uruchomieniu zakładu górniczego wydobycia wapieni jurajskich Granice” przewidzianego do realizacji na działkach znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań, w obrębie geodezyjnym Granice, gm. Masłowice, jako mieszkańcy i właściciele nieruchomości jesteśmy zaniepokojeni i jednocześnie wyrażamy stanowczy sprzeciw dla planów wydobycia w/w wapieni i wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizacje przedmiotowego przedsięwzięcia.
Pełnomocnik inwestora, jakkolwiek porusza istotny temat szkodliwych wpływów eksploatacji, to jednak traktuje go wybiórczo i powierzchownie, bagatelizując, a nawet pomijając najistotniejsze z punktu widzenia mieszkańców aspekty. Jeśli ktoś twierdzi, że wpływ wydobycia wapieni jurajskich na życie i zdrowie mieszkańców nie będzie miał żadnego wpływu i popiera to opinia środowiskowa firmy, które za to opracowanie zapłacił, to należy domniemywać, ze łagodnie mówiąc mija się z prawdą. Spotkanie w marcu 2020 roku w remizie w Granicach z inwestorami i ich pełnomocnikiem z mieszkańcami Granic i sąsiednich miejscowości, w którym Pan Wójt uczestniczył, zakończyło się tym, ze nikt z mieszkańców nie był za utworzeniem kopalni, gdyż każdy doskonale zdaje sobie sprawę z negatywnych skutków na życie i zdrowie mieszkańców, jak również na środowisko naturalne. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, że zaplanowana eksploatacja wywoła znacząca degradacje środowiska naturalnego, będzie miała negatywny wpływ na cieki wodne, na których mogą się tworzyć zalewiska. Eksploatacja górnicza spowoduje szkody dla budynków i dróg, a mglista korzyść z opłaty eksploatacyjnej nawet w ułamku nie pokryje strat spowodowanych wydobyciem, nie wspominając o tym, że część szkód może się okazać nieodwracalna i niemożliwa do naprawy. W dobie dużego nacisku na ochronę środowiska, zaskakujące są plany utworzenia kopalni, które wydają się niespójne ze strategia Gminy, która stara się być ekologiczna i wprowadza w życie programy unijne ukierunkowane na ochronę środowiska, m.in. fotowoltaika.
Jako mieszkańcy, którzy wybudowali swoje nieruchomości w miejscu, w którym nikt nie wiedział o planowanej eksploatacji górniczej, a fakt ten niejednokrotnie był decydujący o wyborze miejsca zamieszkania, nie zgadzamy się na wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na realizacje planowanego w/w przedsięwzięcia. Wydanie zgody na powyższe będzie pierwszym krokiem do znacznego spadku cen gruntów i nieruchomości, a wizerunek Gminy jako dobrego miejsca do zamieszkania ulegnie pogorszeniu. co przełoży się na spadek liczby mieszkańców i w konsekwencji spadek przychodów z tytułu podatków.
W związku z powyższym, jako, że Pan Wójt, który jest jednocześnie reprezentantem Gminy, wybranym przez lokalna społeczność, organem właściwym do przeprowadzenia postępowania w przedmiotowej sprawie, a tym samym wydania decyzji, wnosimy o wydanie jej odmownej, co motywujemy następująco:
- nie godzimy się na twierdzenie inwestora, ze kopalnia nie będzie miała negatywnego oddziaływania na życie i zdrowie mieszkańców,
- nie godzimy się na dojazd do kopalni przez teren budynków mieszkalnych, w tym droga 3917E,
- pozyskiwanie surowca będzie uciążliwe dla życia i zdrowia mieszkańców, zwierząt i roślin - tym spowodowane pyłem, kurzem i brakiem wody,
- pozyskiwanie surowca negatywnie wpłynie na uprawę roli oraz obniży jakość gleb i łąk.
- eksploatacja wapienia, nadmierna emisja pyłów przyczyni się do rozwoju chorób układu oddechowego, układu krążenia, w tym choroby płuc, nowotwory: należy uwzględnić każde warunki pogodowe, w tym siłę wiatru, który w ostatnim czasie coraz częściej przybiera na sile. Obszar potencjalnej eksploatacji surowca jest nieosłonięty, jego usytuowanie od strony zachodniej będzie warunkować przenoszenia pyłów wprost na zabudowania i miejscowość Granice i Chełmo,
- nastąpi spadek wartości nieruchomości i gruntów,
- nadmierna emisja pyłu i kurzu na panele fotowoltaiczne, który to na pewno będzie na nich osiadał i powodował znaczne zmniejszenie ich wydajności (należy zaznaczyć, że Gmina jest właścicielem niektórych z instalacji na terenie miejscowości Granice i ta kwestia winna przed wydaniem decyzji być rozwiązana). Nie godzimy się na ponoszenie kosztów w chwili obecnej, jak również w przyszłości na usuwanie pyłu na własny koszt.
- pozyskiwanie surowca w kopalni wpłynie na stan wód w okolicy - Gmina ma niedobór wody a nie wszyscy korzystają z wodociągów. Część osób korzysta z przydomowych studni,
- po dokonaniu szczegółowej analizy zysków i strat dla Gminy, z uwzględnieniem braku wody, wyludnienia ludności - nikt młody nie będzie chciał zamieszkać w miejscowościach przylegających do kopalni, każdy kto będzie w stanie opuści Gminę,
- uznać wszystkich mieszkańców nie tylko Granic, a również Chełma, Tworowic, Kraszewic i
Rzejowic za strony postępowania, co nie zostało uwzględnione w obwieszczeniu,
- bezpowrotna dewastacja krajobrazu gminy, która nastąpi po zakończeniu wydobycia, w tym wpływ wyrobiska, m.in. na Rezerwat Góra Chełmo,
- planowana inwestycja wzmoże konflikty społeczne,
- niniejsza inwestycja nie podlegała konsultacjom społecznym,
- inwestycja będzie ingerować w naturalne ukształtowanie terenu, będzie miała istotny wpływ na środowisko naturalne, strefę chronionego krajobrazu, a także na życie i zdrowie mieszkańców,
- planowana eksploatacja złoża nie pokrywa się ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego gminy Masłowice.
Szanowny Panie Wójcie, uważamy, że w naszych warunkach niniejsza inwestycja jest szkodliwa dla mieszkańców okolicznych wsi. Biorąc pod uwagę powyższe, prosimy Pana Wójta o wydanie negatywnej decyzji. Wierzymy, że Pan Wójt wybierze drogę rozwoju gminy związana między innymi z turystyką, agroturystyka, promującą ochronę zdrowia ludzi i ochronę środowiska naturalnego.

Przypomnijmy, już w marcu ubiegłego roku mieszkańcy spotkali się z inwestorem, który zapewniał, że inwestycja nie będzie negatywnie wpływać na ich zdrowie oraz stan środowiska.

Doszło do dyskusji, mieszkańcy zgłaszali swoje zastrzeżenia. Dotyczyły zapylenia, zwiększonego ruchu ciężkich samochodów, szkód spowodowanych wysadzaniem skał...

Ostateczną decyzję o wyrażeniu zgody na budowę kopalni mieli podjąć radni podczas ówczesnej sesji. Punkty dotyczące wprowadzenia zmian w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz przystąpienia do sporządzenia planu zagospodarowania terenu w okolicy Granic, co umożliwiłoby realizację inwestycji, zostały jednak zdjęte z porządku obrad. Wtedy mieszkańcy myśleli, że planowanej kopalni nie będzie...

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto