Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy powiatu radomszczańskiego wybrali sołtysów. Niespodzianek nie było

Jacek Drożdż
Andrzej Czubaj z Dmenina w gminie Kodrąb sołtysem jest od 16 lat i właśnie rozpoczął kolejną kadencję
Andrzej Czubaj z Dmenina w gminie Kodrąb sołtysem jest od 16 lat i właśnie rozpoczął kolejną kadencję Jacek Drożdż
Niemal we wszystkich gminach naszego powiatu wybrano na nową kadencję sołtysów. W znakomitej większości są to te same osoby, które to stanowisko piastują od kilku lat. Wybory trwają nadal jedynie w gminie Kodrąb.

Wybory sołtysów mogą odbyć się w ciągu sześciu miesięcy po zakończeniu wyborów samorządowych.
- Pierwszy nowy sołtys w naszej gminie został wybrany 17 marca w Smotryszowie. I od tego dnia praktycznie codziennie w którejś wsi odbywają się wybory. Jesteśmy właściwie na półmetku. Ostatnie zebranie odbędzie się 12 kwietnia w Kodrębie - mówi Lidia Sznelińska, sekretarz gminy. - Do tej pory wybierano osoby, które już były sołtysami.

Jednym w najdłużej urzędujących w gminie Kodrąb sołtysów jest Andrzej Czubaj z Dmenina. - Sołtysem jestem już 16 lat. Byłem także gminnym radnym... Tak się dzieje, że ludzie popierają to, co staram się robić razem z radą gminy. I, widząc pracę włożoną w sołectwo, darzą mnie zaufaniem - tłumaczy sołtys.

Największym sukcesem, zdaniem naszego rozmówcy, była wymiana ponad 40-letniego, jeszcze azbestowego, wodociągu w Dmeninie.
- Staraliśmy się o to od wielu lat. Inwestycję rozpoczęliśmy w 2009 roku, udało się ją zakończyć rok temu - mówi. - Rada gminy zdecydowała się na pożyczkę z funduszu ochrony środowiska, część zrobiliśmy własnymi siłami.

Do załatwienia jest jeszcze wiele spraw, przede wszystkim trzeba zbudować chodniki we wsi.
- W Dmeninie są głównie drogi powiatowe. A rozmowy ze starostwem nie są łatwe - dodaje Andrzej Czubaj. - Myślę jednak, że i tę sprawę uda się w końcu rozwiązać.

W Przedborzu nowych sołtysów wybrano niemal tuż po wyborach samorządowych. - Wybory zaplanowaliśmy na początek stycznia, nie czekaliśmy z procedurami. W większości wybrano te same osoby, które już były sołtysami - mówi Miłosz Naczyński, burmistrz Przedborza.

W naszym powiecie sołtysów wybierano najczęściej w styczniu i w lutym. I tak np. w Przedborzu na 28 sołtysów nowych szefów wsi jest dwóch, w Gomunicach na 10 sołectw do zmian doszło w czterech. W gminie Gidle sołtysów jest 22, po raz pierwszy funkcję będzie sprawować dziewięć osób. W Dobryszycach na 12 sołtysów tylko dwie osoby są nowe. W Masłowicach na 17 sołectw nowych szefów mają cztery z nich. W gminie Ładzice jest 11 sołectw, a po raz pierwszy funkcję sołtysa objęły trzy osoby, w gminie Radomsko sołectw jest 9, a nowych szefów pięciu.

Z sołectwami wiąże się jeszcze jedna sprawa. W gminach trwają właśnie narady, czy z budżetów wyodrębnić tzw. fundusze sołeckie. Ten pomysł nie ma jednak wielu zwolenników wśród radnych.
- Nie wydzielaliśmy funduszu sołeckiego i teraz też raczej tego nie zrobimy. Nie dysponujemy olbrzymimi pieniędzmi w budżecie a rozbijanie ich na jeszcze drobniejsze części nie ma sensu. Przecież i tak wiemy, jakie inwestycje są potrzebne i gdzie należy je wykonać - przekonuje Bogusław Gontkowski, wójt Masłowic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto