Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w komputerze. Digitalizacja zbiorów archiwalnych zakończona

Przemysław Jafra
Kamil Rutkowski prezentuje stanowisko w multimedialnej muzealnej czytelni
Kamil Rutkowski prezentuje stanowisko w multimedialnej muzealnej czytelni Przemysław Jafra
Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku idzie z duchem czasu. Wszyscy zainteresowani, którzy chcieliby pogłębić swoją wiedzę historyczną na temat miasta, a których do tej pory przerażało szperanie w starych dokumentach, mogą już śmiało iść do muzeum. Od niedawna wszystkie potrzebne materiały można znaleźć w komputerze.

Jak to możliwe? Wszystko za sprawą przeprowadzonej tzw. digitalizacji zbiorów archiwalnych. - W sumie ponad 1600 m.in. starych dokumentów i fotografii zostało przeniesionych na nośnik cyfrowy i można z nich korzystać za pomocą komputera - wyjaśnia Małgorzata Borek, kierownik działu historycznego Muzeum Regionalnego w Radomsku. - W komputerowej bazie danych możemy odszukać nie tylko stare akta, ale również mapy, pocztówki czy fotografie.
Jak w komputerowej bazie danych odszukać interesującą rzecz? - Jeśli znamy numer inwentarzowy to wpisujemy go w wyszukiwarkę. Możemy też to zrobić, wpisując tzw. słowo kluczowe - dodaje Kamil Rutkowski, pracownik muzeum.

W ten sposób, siedząc przed komputerem, można przeglądać np. wybrane historyczne wydania "Gazety Radomskowskiej", które do niedawna można było przeglądać jedynie w formie papierowej lub na mikrofilmach. Z elektronicznego archiwum można korzystać w utworzonej multimedialnej czytelni, w której są dwa stanowiska. Można mieć do niego dostęp w godzinach pracy muzeum. Dzięki przeprowadzonej digitalizacji materiałów archiwalnych nie ma obaw, że ulegną one zniszczeniu.

Na tym nie koniec zmian w radomszczańskim muzeum. Kostką brukową został wyłożony dziedziniec, wyremontowano również budynek gospodarczy, gdzie znajduje się magazyn. Jedną z najważniejszych inwestycji, jaką w ostatnim czasie przeprowadziło muzeum, był remont dachu.

- Dziesięć lat temu dach budynku był łatany - mówi Krzysztof Zygma, dyrektor Muzeum Regionalnego w Radomsku.
- Przeprowadzone prace niewiele pomogły, gdyż dach w dalszym ciągu przeciekał. Zdarzały się przypadki, że w obawie przed zalaniem, musieliśmy zamykać nasze wystawy stałe.

Skąd muzeum miało środki na tak duże inwestycje?
Na remont dachu, który pochłonął ok. 400 tys. złotych, placówka wzięła kredyt. Część środków udało się pozyskać z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Jak podkreśla dyrektor muzeum, placówka długo zabiegała o pozyskanie pieniędzy. Początkowo złożony przez muzeum projekt znalazł się jedynie na liście rezerwowej. Ostatecznie jednak muzeum otrzymało dofinansowanie w wysokości 334 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom pacówka, oprócz komputerów, mogła zakupić także kolorową drukarkę, kolorowe ksero i skaner. Jeśli więc miłośnikowi historii uda się w stworzonej bazie znaleźć interesujący materiał, za opłatę będzie można go wydrukować.

Oprócz tego cały czas trwają prace związane z przebudową strony internetowej muzeum. Jak podkreśla dyrektor muzeum, to nie koniec zmian w placówce. - Złożyliśmy dwa kolejne wnioski o dofinansowanie naszych projektów. Jeśli uda się pozyskać pieniądze nowy wygląd, zyskają nasze wystawy stałe - mówi Krzysztof Zygma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto