Na parking w centrum Radomska nie od strony Reymonta. Właściciele kamienic: "Zostaliśmy oszukani..."

mk
Na nowy parking w centrum Radomska jednak nie będzie wjazdu od strony ulicy Reymonta. Radni dwóch komisji podjęli ostateczną decyzję. Właściciele kamienic i ich najemcy komentują "Zostaliśmy oszukani..."

W piątek, 22 listopada, w urzędzie miasta w Radomsku podczas wspólnego posiedzenia komisji rozwoju i gospodarki komunalnej dyskutowano o projekcie nowego parkingu, który ma powstać w centrum miasta (na tyłach kamienic przy ul. Reymonta). To już kolejna dyskusja w tej sprawie, ponieważ po tym jak ostatnio radni wybrali jeden z wariantów organizacji ruchu na parkingu, pojawiły się ostre protesty właścicieli i najemców kamienic przy Reymonta. Radni zdecydowali, że wjazd na parking ma się znajdować tylko od strony dwukierunkowych al. Jana Pawła II; wykluczono z kolei wjazd od strony Reymonta m. in. ze względów bezpieczeństwa.

Zdaniem rozżalonych przedsiębiorców, decyzja ta bardzo niekorzystnie wpłynie na ich biznes, który i tak podupada w związku z przedłużającą się rewitalizacją na ul. Reymonta. Radni obiecali, że raz jeszcze z udziałem zainteresowanych przedyskutują sprawę, a dyskusja była gorąca...

Przypomnijmy, w sierpniu przedsiębiorcy wystosowali do urzędu pismo ws. parkingu, w którym zwracali się o umożliwienie wjazdu od Reymonta. - Najwygodniej będzie wjechać na parking bezpośrednio z ulicy Reymonta, niż objeżdżając miasto dookoła, jak jest to zaplanowane - czytamy. - Standardem jest, że parkingi takiego typu posiadają co najmniej dwa wjazdy.

Jak tłumaczy radny Jacek Gębicz, radni wybrali wariant najlepszy dla mieszkańców. Radny pokusił się o analizę różnych możliwości dojazdu do parkingu, z której wynika, że różnica odległości dojazdu z różnych części miasta do ewentualnego wjazdu na Reymonta czy przy al. Jana Pawła II jest bardzo niewielka, waha się od 50 do 200 m.
- No chyba można się poświęcić i przejechać te 200 metrów dalej i stworzyć centrum miasta przyjazne dla pieszych - mówi Gębicz. - Wcale nie trzeba "objeżdżać miasta". Na wjazd od strony alei będzie wygodny dojazd z każdego punktu miasta. A czy wjazd będzie tu czy tam, i tak żeby z auta dojść do sklepów trzeba będzie pokonać ten sam krótki dystans.

Ale właściciele kamienic tłumaczą, że nie chodzi o samą odległość, bo jak nie ma ruchu na ulicy, nie ma handlu. Tłumaczą, że jeżeli klient już pojedzie na al. Jana Pawła II to będzie wolał np. iść zrobić zakupy do sklepów Galerii na terenie Metalurgii, a nie będzie wracał na Reymonta. - Nie będzie ruchu, nie będzie najemców, a jak nie będzie najemców, to z kamienic zostanie ruina - komentują przedsiębiorcy z Reymonta.

- Życie w centrum to nie ruch samochodowy, ale ruch pieszych - oponuje radna Beata Kowalska.

Ulica Reymonta to nie Mc Drive

- Celem rewitalizacji jest uspokojenie ruchu - dodaje radny Rączkowski. - Ulica Reymonta to nie Mc Drive. To nie musi być droga przelotowa, żeby sklepy miały klientów.

- Nieograniczanie ruchu nie wpłynie pozytywnie na Państwa biznes. Przecież nie macie pieniędzy z samochodów tylko z ludzi - mówi Łukasz Więcek. - Dla radomszczan nie będzie miało znaczenia, którędy wjadą na parking. Nie robimy nic przeciwko wam! Spójrzmy na komunikację w centrum szerzej, jak to robią inne miasta.

Przedstawiciele rady miasta tłumaczą, ze centrum powinno być dla wszystkich mieszkańców, a nie tylko dla tych, którzy prowadzą tu interes. A decyzja o budowie parkingu jest wielką przysługą dla przedsiębiorców ze strony miasta.

Komu ten wjazd by przeszkadzał? W czym macie problem?

Ale przedsiębiorcy z argumentami radnych się nie zgadzają. - Nam chodzi o to, żeby nasz teren nie był omijany - podkreślają. - A jak wjazdu na parking nie będzie, to tak właśnie się stanie.
Komentują, że nie ma żadnych przeszkód, aby wjazd był od strony Reymonta, bo po remoncie ruch na ulicy i tak będzie uspokojony. - Komu ten wjazd by przeszkadzał? W czym macie problem? - pytają.

- To będzie zwiększenie niepotrzebnego ruchu! - odpowiadają radni.

Jak wyjaśnia Jacek Belka, wiceprezydent Radomska, tendencja w organizowaniu ruchu w centrach miast są takie, by ruch uspokajać. - Nasze miasto nie jest gorsze od innych miast. Jeżeli będziemy tak myśleli, to nigdy nic nie zmienimy. Ten układ drogowy nie pogorszy Państwa bytu - podkreśla.

Również prezydent Jarosław Ferenc przyznaje, że układ z jedynym wjazdem od strony alei ma więcej plusów. Po gorącej dyskusji radni po raz kolejny zaopiniowali koncepcje i tak jak za pierwszym razem wybrali tę, w której wjazd na parking będzie się znajdował tylko od strony Alei Jana Pawła II.

- Wszyscy czujemy się oszukani i zdradzeni

- Wszyscy czujemy się oszukani i zdradzeni - mówi w imieniu właścicieli i najemców Agata Szablewaka-Osumek. - Radni nie zajmowali się tematem, z którym tu przyszliśmy, czyli wjazdem od ulicy Reymonta. Nie chcieli zrozumieć naszych argumentów. Opinia pana prezydenta też jest zastanawiająca, bo mamy udokumentowane to, że jeszcze kilka tygodni temu mówił, że jest za wjazdem od strony ulicy Reymonta.

Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Koko

Bardzo dobra decyzja !

G
Gość
23 listopada, 19:11, Lolek:

Ale władzunia lokalna przeczołgała tych ludzi.Pokazali im środkowy palec aby udowodnić ,że mieszkańcy to śmieci.Nagłośnić tą hucpę na cały kraj!

Też tak to odebrałam.Ci ludzie przecież płacą podatki i walczą o swój kawałek chleba.Na Kościuszki obłędne korki w pobliżu boisko dla młodzieży ,i nikomu jakoś nie przeszkadza wąski wjazd i wyjazd na matalurgię.Posmarowali komu trzeba ,tutaj tego najwyraźniej nie zrobili.Ot i cała prawda.

L
Lolek

Ale władzunia lokalna przeczołgała tych ludzi.Pokazali im środkowy palec aby udowodnić ,że mieszkańcy to śmieci.Nagłośnić tą hucpę na cały kraj!

G
Gość

Arogancja i głupota radomszczańskich kmiotów ,którzy dzięki wyborcom dostali się do koryta poraża.Tym ludziom odbiło na dobre.Myślą ,że dożywotnio będą w te urzędnicze stołki [wulgaryzm]?

G
Gość
23 listopada, 12:09, rozsądny człowiek:

Nikt nie jest naiwny i wiadomo że miasto wykupi grunty, więc właściciele dostaną czystą gotówkę. Oni już skaczą z radości bo dostaną kasę z nieba za bezużyteczne tereny. Z tego powodu parking na pewno powstanie. powinni prezydenta całować po stopach. A jak się nie podoba to nie remontować tego dziadostwa tylko przeznaczyć kasę na remont przedszkola lub ulic z płyt betonowych w Radomsku. ja bym takim argumentem ich w 2 minuty uciszył. jak nie chcecie to kasa na remonty dróg. A centrum niech czeka kolejne 50 lat

Podobno właściciele po ostatniej szopce jaką zafundowała im władza noszą się z zamiarem odstąpienia od sprzedaży tych gruntów.I dobrze .Zawsze znajdzie się ktoś ,kto kupi tak atrakcyjny teren a do tego po ludzku potraktuje nie z pozycji butnej i wszechmogącej władzy ,która zapomniała kto ją wybrał i za czyje pieniądze ma na chleb.

r
rozsądny człowiek

Nikt nie jest naiwny i wiadomo że miasto wykupi grunty, więc właściciele dostaną czystą gotówkę. Oni już skaczą z radości bo dostaną kasę z nieba za bezużyteczne tereny. Z tego powodu parking na pewno powstanie. powinni prezydenta całować po stopach. A jak się nie podoba to nie remontować tego dziadostwa tylko przeznaczyć kasę na remont przedszkola lub ulic z płyt betonowych w Radomsku. ja bym takim argumentem ich w 2 minuty uciszył. jak nie chcecie to kasa na remonty dróg. A centrum niech czeka kolejne 50 lat

G
Gość

Podobno teren pod ten parking jeszcze nie kupiony przez miasto,a należący do właścicieli kamienic.Skoro władza ma w d..pie prośby tych ludzi niech go nie sprzedają.Ziemi w centrum nie przybędzie.Niech się państwo radni głowią gdzie parking zrobić .A może niech zaczną od siebie i zamiast pod urzędem niech parkują na tym parkingu .Nigdy miejsca tam nie ma bo pracownicy UM przyjeźdźają do pracy.Jak się przespacerują to się dotlenią i na zdrowie im wyjdzie.

G
Gość
22 listopada, 18:24, Gość:

Urzędasy będą mieć wybetonowane centrum miasta z pustymi ,zabitymi dyktą witrynami.Na miejscu właścicieli nie tknął bym palcem aby cokolwiek ulepszać.Nie pozwalają ludziom normalnie funkcjonować niech wszystko się wali.Jeszcze tylko telewizję ogólnopolską powiadomić jakie cuda w Radomsku się dzieją.Było centrum z lat 70 ,teraz będzie z powojennych.

Na miejscu właścicieli na każdej dykcie dałbym fotę tych dobroczyńców,którzy do takiego stanu doprowadzili.Żeby wszyscy te gęby zapamiętali.

G
Gość

Było wziąć teczkę z odpowiednią zawartością i sprawa była by załatwiona.Biznesmeny a nie wiedzą jak się w Radomsku takie problemy rozwiązuje.

G
Gość

Przecież to jest szwindel grubymi nićmi szyty! Czy władze miasta myślą ,że mają do czynienia z debilami? Szok.Robić parking za 2,5 mln i utrudniać mieszkańcom korzystanie z niego.To jak budować dom bez drzwi frontowych z wejściem od tyłu.Tu chodzi o kasę.

G
Gość
22 listopada, 19:53, Zainteresowana:

Jaką aktywnością w tej sprawie okazał się szanowny uczestnik Daniel Serwa?

Czy ten jegomość wykazał się w ogóle jaką aktywnością na komisjach i sesjach czy robi tam za statystę i gumowe uszko koleżanki posłanki walczącej o niego jak lwica w minionym czasie?

Żadną.Po prostu towarzyszy i bierze diety.

G
Gość
22 listopada, 16:24, Patyk:

I BARDZO DOBRZE ! Żadnego wjazdu na parking od Reymonta ! Kamieniczników interesuje tylko kasa,jak najwięcej zedrzeć za czynsz i wynajem.Przez lata nic nie robili ,jakby nie musieli coś popchnąć ,to by wszystko w brudzie zarosło.Teraz jeszcze warunki stawiać i żalić się że ich oszukano ,bo obiecano - srrrano .Zobaczymy ile po rewitalizacji ceny u burżujów podskoczą za wynajem ,pewnie będą mnożyć x3 albo najlepiej x10 ,nienachlańce jedne

Tak jest dokopać kamienicznikom.Niech zdechną.Ja tam jadę do marketu.Wolę żeby zarobił Niemiec czy Francuz a nie burżuj z Reymonta.

Z
Zainteresowana

Jaką aktywnością w tej sprawie okazał się szanowny uczestnik Daniel Serwa?

Czy ten jegomość wykazał się w ogóle jaką aktywnością na komisjach i sesjach czy robi tam za statystę i gumowe uszko koleżanki posłanki walczącej o niego jak lwica w minionym czasie?

A
ANNA
22 listopada, 16:52, Gość:

nigdzie nie ma tak nieudolnej władzy jak w naszym mieście

głupi jesteś czy wdychasz gaz?

G
Gość

A ja się założę,że na miejscu wjazdu w niedługim czasie powstanie nowy budynek.W Radomsku można w ciągu paru godzin wyburzyć zabytkowy obiekt w samym centrum miasta i chwilę później wystawić kamienicę.Wszystko zależy tylko kto to robi i jakich prawników sobie weźmie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3