Nabór do szkół średnich w Radomsku. Do której szkoły najwięcej chętnych?

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
zdjęcie ilustracyjne Lukasz Gdak/Polska Press
Zakończył się elektroniczny nabór do szkół średnich. Sprawdzamy, które licea, technika i szkoły branżowe z Radomska najchętniej wybierali ósmoklasiści oraz jakie klasy (kierunki) najbardziej ich interesowały. Wkrótce szkoły mają ogłosić listy przyjętych.

Elektroniczny nabór do szkół średnich zakończony. Które licea, technika i szkoły branżowe z Radomska ósmoklasiści wybierali najchętniej? Każdy ósmoklasista wskazywał wymarzoną szkołę i klasę, w drugiej kolejności określał szkoły (klasy), w których chciałby od września rozpocząć naukę, gdyby to tej wymarzonej się nie dostał.

Na podstawie statystyk chętnych z systemu elektronicznego naboru sprawdziliśmy, które szkoły ponadpodstawowe z Radomska są najpopularniejsze. Pod uwagę wzięliśmy liczbę chętnych z I preferencji (liczba kandydatów, którzy wybrali dany oddział na pierwszym miejscu swojej listy preferencji), liczbę chętnych ogółem (liczba osób, które obiegają się o przyjęcie do co najmniej jednego oddziału w danej szkole) oraz ilość miejsc przygotowanych w danej szkole na rok szkolny 2021/2022.

Biorąc pod uwagę ogólną liczbę chętnych w stosunku do liczby miejsc największym zainteresowaniem cieszą się III LO (ZSP nr 1), technika w "elektryku" oraz "ekonomiku". Natomiast biorąc po uwagę wybory z pierwszej preferencji stosunku do liczby miejsc więcej chętnych niż miejsc jest tylko w "elektryku" (204 na 70) i III LO (70 na 68).

Wśród liceów najwięcej chętnych - zarówno z pierwszej preferencji, jak i ogółem - zgłosiło się do II LO (odpowiednio 143 i 352). Ale do I LO chętnych jest tylko o kilka osób mniej (138, 343). Najwięcej chętnych wśród techników mają: "elektryk" (204, 404) oraz "ekonomik" (159, 425).

Zestawienie powyższych danych oraz szczegółowe liczby dotyczące poszczególnych szkół znajdziecie w galerii zdjęć:

Nabór do liceów w Radomsku

W I LO w Radomsku liczba chętnych z pierwszej preferencji wynosi 138, liczba chętnych ogółem to 343 osoby na 204 miejsc. Największym zainteresowaniem cieszą się klasy: europejska (35 chętnych z pierwszej preferencji, a 145 chętnych ogółem), biologiczno-chemiczna (30 chętnych z pierwszej preferencji, a 102 chętnych ogółem) i matematyczno-językowa (30 chętnych z pierwszej preferencji, a 111 chętnych ogółem). Najmniej chętnych jest do klasy humanistycznej i matematycznej.

W II LO liczba chętnych z pierwszej preferencji to 143, liczba chętnych ogółem – 352 na 204 miejsca. Najwięcej uczniów zapisało się do klas: humanistyczno-prawnej (I pref. - 30, ogólem - 111), biologiczno-chemicznej (28, 107) i geograficzno-językowej (24, 138). Najmniej chętnych ma klasa biologiczno-chemiczna z matematyką.

W III LO w ZSP 1 w Radomsku wszystkich chętnych jest 163 (68 miejsc), dla 70 osób ta szkoła była pierwszym wyborem. Zarówno do klasy mundurowej, jak i rehabilitacyjno-sportowej z pierwszej preferencji zgłosiło się po 35 osób (ogółem odpowiednio: 96 i 102).

Nabór do techników w Radomsku

Technikum elektryczno-elektroniczne w ZSEE w Radomsku z pierwszej preferencji wybrały 204 osoby, ogółem liczba chętnych to 404 na 170 przygotowanych miejsc. Najwięcej chętnych z pierwszej preferencji – i to zdecydowanie więcej niż jest miejsc – jest do klasy technik programista. Klasę tę jako pierwszy wybór określiło 79 uczniów, ogółem chętnych jest 198 osób, a miejsc jest zaledwie 34. 59 osób jako pierwszy wybór wskazało klasę technik informatyk**, ogółem jest tu 229 chętnych również na 34 miejsca. Sporo chętnych ma też klas technik elektronik i elektryk – po 24 z pierwszej (128 i 117 z drugiej preferencji). Mniejszym zainteresowaniem cieszy się klasy technik reklamy, choć ogółem chętnych i tak jest więcej niż miejsc.

„Ekonomik” w pierwszej kolejności wybrało 159 osób, ogółem 425 na 204 miejsca. Najwięcej chętnych z pierwszej preferencji w ZSE – więcej niż miejsc – jest do klas technik fotografii i multimediów oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej** – po 43 osoby na 34 miejsca (ogólna liczba chętnych do tych klas to odpowiednio 177 i 171. Po 26 osób jako pierwszy wybór wskazało klasy technik ekonomista oraz technik hotelarstwa (ogólna liczna chętnych do tych klas to 131 i 123). Najmniejsze jest zainteresowanie klasami technik rachunkowości i handlowiec.

Technikum mechaniczno-budowalane (ZSP 1) jako pierwszy wybór wskazały 54 osoby, ogólna liczba chętnych to 188 na 122 przygotowanych miejsc. 16 osób jako pierwszą wybrało klasę technik pojazdów samochodowych (ogółem 59 chętnych), 15 technik budownictwa (ogółem 56 chętnych), 12 – technik geodeta (ogółem 61 chętnych), a 11 – technik mechanik (ogółem 66 chętnych). Nikt z pierwszej preferencyjni nie wskazał klasy technik energetyki odnawialnej, choć ogólna liczba chętnych do tej klasy to 59 osób.

Na 136 miejsc „drzewniak” z pierwszej kolejności wybrały 62 osoby, wszystkich chętnych do nauki w tej szkole jest 179. Najwięcej chętnych z pierwszej preferencji jest do klasy technik logistyk – 24 (ogółem 87), po kilkanaście osób jako pierwsze wybrało klasy technik usług fryzjerskich i technik żywienia i usług gastronomicznych (ogólna liczba chętnych odpowiednio: 49 i 59). Najmniejsze było zainteresowanie klasą technik technologii drewna (10, 38).

Nabór do szkół branżowych w Radomsku

Chętnych mają także szkoły branżowe. Zawody stolarza, fryzjera i klasę wielozasadową z pierwszej preferencji wybrało w „drzewniaku” 59 osób, ogólna liczba chętnych do tych klas to 124 osoby na 102 miejsca. Branżówki w „mechaniku” były pierwszym wyborem dla 42 osób, ogólna liczba chętnych do tych klas to 97 na 68 miejsc. Młodzież najchętniej wskazywała na zawody mechanika (19, 66) i elektromechanika (13, 50) pojazdów samochodowych. W „elektryku” zawód elektryka z pierwszej preferencji wybrały tylko dwie osoby, ogółem chętnych jest 35 osób. W „ekonomiku” do branżówki nie było ani jednego chętnego.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie