Nagrody na dzień nauczyciela 2020. Władze Łodzi dają nawet 10 tys. zł. W Tomaszowie bez nagród prezydenta miasta - ZNP interweniuje

Redakcja
W środę Dzień Nauczyciela. Samorządy przyznają nagrody pracownikom szkół (na zdjęciu jedna z uroczystości w Łodzi z minionych lat). Ale w 2020 r. zrezygnowały z tego władze Tomaszowa. Dlaczego? >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>archiwum "DŁ"
W środę (14 października) Dzień Edukacji Narodowej, zwany też Dniem Nauczyciela. Z tej okazji samorządy prowadzące szkoły przyznają nagrody finansowe ich pracownikom i dyrektorom. Ale w 2020 r. nie wszystkie – zrezygnowały z tego władze Tomaszowa Mazowieckiego, powołując się na trudną sytuację ekonomiczną tego miasta. Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada interwencję w tej sprawie, ponieważ – jak przypomina Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP – prawo wymaga, aby samorządy rezerwowały pewną pulę pieniędzy w związku z nagrodami na Dzień Nauczyciela.

Władze Tomaszowa Mazowieckiego poinformowały "Dziennik Łódzki", iż całkowicie zrezygnowały w tym roku z organizacji obchodów Dnia Edukacji Narodowej. Ponadto ze względu na trudną sytuację finansową miasta, jego prezydent nie przyznał w tym roku nagród, ani dla nauczycieli, ani dla dyrektorów samorządowych szkół i przedszkoli.

Brak nagród na Dzień Nauczyciela w Tomaszowie. ZNP zapowiada interwencję

Marek Ćwiek, prezes Okręgu Łódzkiego ZNP, stwierdził we wtorek (13 października) w rozmowie z naszą redakcją, że zna sytuację z Tomaszowa i tamtejsi związkowcy będą zdecydowanie wyjaśniać sprawę braku nagród w 2020 r.

Powołanie specjalnego funduszu na nagrody dla pracowników oświaty jest obowiązkiem każdego samorządu, wynikającym z przepisów Karty Nauczyciela (ten fundusz to co najmniej jeden procent planowanych rocznych wynagrodzeń).

Aktualizacja (14.10.2020): Komentarz władz Tomaszowa

W środę (14 października) otrzymaliśmy komentarz Izabeli Śliwińskiej, wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, który publikujemy w całości:

Sytuacja samorządów jest niepewna. Wszyscy mamy zmniejszone wpływy z podatków. W naszym przypadku to już ponad 2 mln 600 tys. zł tylko z samego PIT. W mieście, firmach, urzędach, spółkach są zwolnienia, ograniczane są etaty. Otrzymana subwencja oświatowa obliczona proporcjonalnie do okresów roku 2019 stanowi 68,24% kosztów ogółem. Ze środków własnych samorząd dołożył więc 31,76%. Do tego w tym roku, już wiemy, że wyższe będą koszty związane z urlopami dla poratowania zdrowia, bo więcej nauczycieli o nie wystąpiło, wyższe ze względu na specyficzną organizacje nauczania podczas pandemii będą koszty związane z zastępstwami doraźnymi. Nie możemy lekkomyślnie podchodzić do budżetu. Od tego może zależeć czyjeś być albo nie być. To jest dla nas priorytet, bo to są ludzkie dramaty. Trudno w takiej sytuacji mówić o dodatkowych nagrodach. W tym roku były podwyżki dla nauczycieli, pensje w urzędach zostały zamrożone. Zawieszone zostały wszystkie premie, które pełniły funkcje motywującą i nagradzającą̨. Rozumiem, że może to się spotkać z niezadowoleniem, bo nagrody dla nauczycieli były dotychczas przyznawane każdego roku i jest to wyjątkowe wydarzenie, ale musimy jednak odpowiedzialnie podejść do tematu. Chcemy się skupić na utrzymaniu zatrudnienia w oświacie. Utrzymaliśmy klasy sportowe, integracyjne, nie było łączenia klas. Liczymy na zrozumienie. Są samorządy, które ograniczyły godziny funkcjonowania świetlic szkolnych i zajęć dodatkowych. Obecnej sytuacji sobie nie wymyśliliśmy, a ona ma realny wpływ na nasze życie i decyzje. Nam nie jest z tego powodu przyjemnie, w obecnej sytuacji jest dla nas jednak ważniejsze utrzymanie etatów nauczycieli niż jednorazowa nagroda dla wybranych. Nie wiemy co przyniesie jutro, musimy być przygotowani również na czarne scenariusze.

W Łodzi jest nagroda dla nauczyciela w wysokości nawet 10 tys. zł

W 2020 r. największa stawka samorządowej nagrody będzie wręczona w Łodzi. To 10 tys. zł (kwoty w artykule podajemy brutto), czyli wyróżnienie pierwszego stopnia prezydent miasta. 10 tys. zł otrzyma jedna osoba. Natomiast 118 pracowników łódzkich szkół i innych placówek oświatowych otrzyma nagrody drugiego stopnia w wysokości 8 tys. zł.

W poprzednich trzech latach wyróżnienia pierwszego stopnia prezydent nie przyznała. W 2019 r. z 8 tys. zł radowało się 112 osób. Termin miejskiej gali z okazji Dnia Edukacji Narodowej 2020 to 19 października. Nagrodzeni pracownicy łódzkiej oświaty będą – z uwagi na ograniczenia wynikające z epidemii koronawirusa – świętować w dwóch turach.

Nagrody na Dzień Nauczyciela w regionie: powiat radomszczański, rawski, zduńskowolski, miasta Rawa i Zduńska Wola...

  • Powiat Radomszczański tegoroczną galę odwołał, ale nagrody jego starosty wpłyną na konta – po 4,7 tys. zł dla 18 nauczycieli i dwóch dyrektorów.
  • Nagrodzeni przez starostę rawskiego byli honorowani we wtorek (13 października). Wyróżnienia – po 3 tys. zł – otrzyma 10 nauczycieli szkół ponadpodstawowych, prowadzonych przez powiat.
  • W środę wyróżnienia trafią do dostrzeżonych przez burmistrza Rawy. Wśród gości jego gali znajdzie się 25 nagrodzonych kwotą 2 tys. zł.
  • Władze powiatu zduńskowolskiego zdecydowały, że w tym roku nagrody otrzyma 14 osób. Po 3,5 tys. zł przyznano dyrektorom. W gronie uhonorowanych znalazło się także 11 nauczycieli. Dla każdego z nich wysokość nagrody wyliczono na 3 tys. zł.
  • Miasto Zduńska Wola także nagradza pracowników oświaty. Tym razem jest to 15 osób. Dla każdej przewidziano 3,5 tys. zł.

Dzień Nauczyciela 2020. Są jeszcze nagrody wręczane przez kuratora

Oprócz nagród samorządowych, są jeszcze resortowe i przedstawiciela rządu „w terenie”.
Kurator oświaty przyznał 70 nauczycielom z województwa łódzkiego po 6,4 tys. zł. Uroczystość, której jest on gospodarzem, ma w programie wręczenie także nagród ministra edukacji dla pracowników szkół czy przedszkoli z naszego rejonu. W 2020 r. będzie 18 takich wyróżnień – po 7,5 tys. zł – ale gala kuratora, ze względu na sytuację epidemiologiczną, została przesunięta na nieokreślony jeszcze termin.

Współpraca: Beata Dobrzyńska, Małgorzata Kulka, Roman Bednarek, Włodzimierz Rychliński

Pandemiczna matura. Uczniowie czują strach

Wideo

Materiał oryginalny: Nagrody na dzień nauczyciela 2020. Władze Łodzi dają nawet 10 tys. zł. W Tomaszowie bez nagród prezydenta miasta - ZNP interweniuje - Dziennik Łódzki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie