Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w powiecie radomszczańskim. Wygrały Pytowice [WYNIKI]

jd
II  miejsce - Stowarzyszenie Mieszkańców Gałkowic Starych (7380 głosów)
II miejsce - Stowarzyszenie Mieszkańców Gałkowic Starych (7380 głosów)
Plebiscyt na „Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w 2016 roku” w powiecie radomszczańskim został rozstrzygnięty. Tytuł trafił do Koła Gospodyń Wiejskich w Pytowicach (gm. Kamieńsk).

Plebiscyt na „Najpopularniejsze Koło Gospodyń Wiejskich w 2016 roku” w powiecie radomszczańskim został rozstrzygnięty. Tytuł trafił do Koła Gospodyń Wiejskich w Pytowicach (gm. Kamieńsk).

I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Pytowicach (7911 głosów)

- Jesteśmy wynikami głosowania i zaskoczone, i ucieszone. Nie spodziewałyśmy się, że wygramy - zapewnia Marianna Madejczyk, szefowa koła z Pytowic. - Chciałybyśmy bardzo podziękować wszystkim, którzy na nas zagłosowali, a przede wszystkim mieszkańcom Pytowic.

Pani Marianna twierdzi, że ani ona, ani jej koleżanki nikogo do głosowania w plebiscycie specjalnie nie musiały namawiać. - To samo tak wyszło... i bardzo się cieszymy. Dla nas i naszego koła to prawdziwy sukces - dodaje nasza rozmówczyni.

Formalnie Koło Gospodyń Wiejskich zostało zarejestrowane 31 marca 2015 roku. Lecz na terenie sołectwa, przypominają gospodynie, panie zrzeszały się już od 30 lat. Rok temu, rejestrując KGW, potwierdziły, że tradycję będzie miał kto przechować i przekazać następnym pokoleniom.
Część z pań-inicjatorek KGW sprzed 30 lat zmarła, ale patrząc na dzisiejsze dokonania ich następczyń, na pewno byłyby dumne.

Prezesem Koła w Pytowicach jest obecnie Marianna Madejczyk. - Nasze Koło zrzesza ponad 20 osób, szkoda tylko, że naszych oficjalnych strojów mamy tylko 12 kompletów - przypomina pani Marianna.
Stroje gospodyń z KGW w Pytowicach to białe bluzki i czerwone korale, czarna spódnica z namalowanymi czerwonymi różami i do tego biały fartuszek. Wybór wcale nie był najłatwiejszy. Panie się spotkały i dopiero po dłuższej naradzie wymyśliły, w co będą ubierać się, reprezentując Koło Gospodyń Wiejskich. - Zamierzamy dokupić jeszcze chusty, a od gminy dostałyśmy fartuchy z nazwą naszego koła - opowiada pani prezes.

Panie należące do Koła to kobiety w różnym wieku. Te najmłodsze mają 30 lat, górnej granicy nie ma... Panie są bardzo aktywne. Biorą udział we wszelkich inicjatywach proponowanych przez władze gminy. Ale nie czekają tylko na zaproszenia. Same organizują imprezy dla mieszkańców wsi, np. Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, Andrzejki, Mikołajki czy Wigilię. Panie wzięły także udział w kursie gotowania, zorganizowanym przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

I to nie koniec. KGW w Pytowicach cały czas się rozwija, przyjmuje nowe kandydatki, chętnie widziane są młodsze panie ... - Chcemy, by tradycja przekazywana nam przez nasze babcie, znajome przetrwała. Dlatego spotykamy się, wymieniamy doświadczeniami i uczymy, próbujemy czegoś nowego - wyjaśnia Marianna Madejczyk.

Panie już mają plany na następny rok. W lutym zaczynają od zorganizowania ostatków, potem będzie Dzień Kobiet, Dzień Matki. Planują również przygotowanie Dnia Dziecka i udział w gminnych dożynkach.
Dodajmy, że w naszym plebiscycie o głosy Czytelników walczyły 24 koła gospodyń i stowarzyszenia działające we wsiach. Wszystkim biorącym udział w konkursie - gratulujemy i zapraszamy do kolejnej zabawy już za rok.

II miejsce - Stowarzyszenie Mieszkańców Gałkowic Starych (7380 głosów)

Stowarzyszenie Mieszkańców Gałkowic Starych to bardzo młoda organizacja - nie ma jeszcze dwóch lat. Inicjatorami jego powstania byli Iwona Domińczyk i Zdzisław Szczepanik.

Stało się to wtedy, gdy pani Iwona została sołtysem, a pan Zdzisław radnym. Stowarzyszenie na razie zrzesza 13 kobiet i 4 mężczyzn. Należą do niego Agnieszka Szczepanik (przewodnicząca), Iwona Domińczyk (wiceprzewodnicząca), Renata Włodarczyk (wiceprze-wodnicząca), Joanna Szczepanik, Katarzyna Jackowska, Katarzyna Szczepanik, Ewelina Zbies, Aleksandra Włodarczyk, Joanna Fila, Grażyna Leszczyńska, Elżbieta Dworzyńska, Elżbieta Matusiak, Natalia Ręcławowicz, Sławomir Dworzyński, Leszek Włodarczyk, Zdzisław Szczepanik i Marian Madej.

Panie i panowie zawsze chętnie włączają się w organizowane przez gminę inicjatywy, takie jak np. dożynki, festyny rodzinne, Dzień Dziecka, Dzień Kobiet.

Mimo że stowarzyszenie działa od niedawna, stało się już ważną częścią życia Gałkowic Starych. Jego członkowie najczęściej spotykają się w wiejskiej świetlicy i tam organizują imprezy i wspólnie gotują.

III miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich ze Strzałkowa (2249 głosów)

Koło Gospodyń Wiejskich ma wieloletnią tradycję. Zostało założone w 1945 roku i liczy dzisiaj 45 członkiń. Obecnie funkcję przewodniczącej pełni Danuta Malanda.

Początki były bardzo trudne, ponieważ członkinie spotykały się w swoich domach, nie mając własnego pomieszczenia. Dopiero kilka lat później KGW dostało lokal po byłym przedszkolu w Strzałkowie, a potem przy Gminnej Bibliotece w Strzałkowie.

W swoim środowisku panie organizują takie uroczystości jak Dzień Kobiet, Dzień Matki, Święto Ziemniaka, Andrzejki, Mikołaja dla dzieci oraz Opłatek. Uczestniczą również w uroczystościach kościelnych, wiejskich festynach, Przeglądach Piosenek Biesiadnych i nie tylko oraz dożynkach. KGW prowadzi również zespół „Kalina”. Słowa do piosenek układa Barbara Jędrzejczyk. Panie spotykają się także na kursach gotowania i pieczenia oraz warsztatach ozdób choinkowych i świątecznych.

Zobacz pełne wyniki plebiscytu: Koło Gospodyń Wiejskich powiat radomszczański

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto