Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowe Czytanie Radomsko 2021. Wspólne czytanie "Moralności pani Dulskiej" w bibliotece ZDJĘCIA

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Radomsko po raz kolejny przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie". Tym razem w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku rozbrzmiewają dialogi z "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.

Narodowe Czytanie Radomsko 2021

W sobotnie przedpołudnie, 4 września, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku zorganizowano spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie 2021". To jubileuszowa dziesiąta edycja inicjatywy prezydenta RP. W tym roku w całej Polsce czytana jest "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. W radomszczańskiej bibliotece dialogi Anieli, Felicjana, Zbyszka oraz Hesi i Meli Dulskich w scenerii iście przypominającej salon bohaterów Zapolskiej czytały między innymi wiceprezydent miasta Małgorzata Kańska-Kipigroch oraz starosta Beata Pokora. Akcja odbywała się także w bibliotecznych filiach.

Gabriela Zapolska napisała "Moralność pani Dulskiej" jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach. Wszystkie te inscenizacje przyjęto z wielkim aplauzem.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się również pokazywane w wielu miastach przedstawienia teatrów objazdowych, m.in. realizacje Teatru Gabrieli Zapolskiej, podróżującego po całej Galicji. Moralność pani Dulskiej weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

10 edycji Narodowego Czytania

W czasie kolejnych edycji akcji odczytywane były następujące dzieła:

  • 2012 – "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza
  • 2013 – dzieła Aleksandra Fredry
  • 2014 – "Trylogia Henryka" Sienkiewicza
  • 2015 – "Lalka" Bolesława Prusa
  • 2016 – "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza
  • 2017 – "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego
  • 2018 – "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego
  • 2019 – nowele polskie: "Dobra pani" – Eliza Orzeszkowa, "Dym" – Maria Konopnicka, "Katarynka" – Bolesław Prus, "Mój ojciec wstępuje do strażaków" (ze zbioru Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz, "Orka" – Władysław Reymont, "Rozdzióbią nas kruki, wrony..." – Stefan Żeromski, "Sachem" – Henryk Sienkiewic, "Sawa" (z cyklu "Pamiątki Soplicy") – Henryk Rzewuski
  • 2020 – "Balladyna" Juliusza Słowackiego
  • 2021 – "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto