Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niecodzienna lekcja języka niemieckiego w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Uczniowie I LO w Radomsku uczestniczyli w niecodziennej lekcji języka niemieckiego dotyczącej Dnia Jedności Niemiec.

Uczniowie I LO w Radomsku uczestniczyli w niecodziennej lekcji języka niemieckiego dotyczącej Dnia Jedności Niemiec. Z okazji 33. Rocznicy Zjednoczenia Niemiec Biblioteka Austriacka w Opolu zorganizowała prelekcję online w języku polskim i w języku niemieckim pt. „So ist Deutschland” („Takie są Niemcy”). Z okazji tak ważnej dla Niemców rocznicy Biblioteka przygotowała wykład oparty na treściach historycznych, krajoznawczych, kulturowych oraz politycznych.

Wydarzenie było przeznaczone dla uczniów od 12 roku życia. Chęć udziału w prelekcji zainicjowała mgr Małgorzata Szablewska, zgłaszając szkołę do zajęć. Trzy germanistki I LO w Radomsku - mgr Małgorzata Szablewska, mgr Iwona Bałazińska oraz mgr Justyna Broniszewska zaprosiły swoich uczniów do wspólnego udziału w prelekcji. Zajęcia poprowadzone przez Bibliotekę Austriacką w Opolu realizowane były dla całej społeczności szkolnej, uczącej się języka niemieckiego jako drugiego języka obcego. Poprzez to działanie młodzież została wyróżniona na tle innych języków nauczanych w szkole.

Prelekcji towarzyszyła prezentacja o Zjednoczeniu Niemiec, opracowana przez mgr Małgorzatę Szablewską, przekazująca młodzieży ważne wydarzenia oraz daty zapisane na kartach historii Niemiec.

Niemcy to kraj liczący ponad 83 miliony mieszkańców, podzielony jest na 16 krajów związkowych tzw. landów. Podział kraju do 1990 roku był konsekwencją II wojny światowej i zimnej wojny między wschodem a zachodem. Europa została podzielona na zachód i wschód a granica przebiegała dokładnie przez Niemcy. Symbolem podziału był Mur Berliński, zbudowany przez NRD w 1961 roku, przez który wielu ludzi traciło swoje życie, chcąc przedostać się z bloku wschodniego do zachodniego. Nie można było odwiedzać swoich rodzin, przyjaciół a także nie było możliwości przeprowadzania wolnych wyborów. W podzielonych Niemczech było to postrzegane jako stałe ograniczenie. Przełom (Wende) lub okres przełomowy (Wendezeit) to często używany termin odnoszący się do okresu od maja 1989 roku do października 1990 roku, kiedy to NRD przeszła od reżimu autorytarnego do demokracji w pokojowym procesie społecznym. Symbolicznym punktem kulminacyjnym był upadek muru berlińskiego, który miał miejsce w nocy z 9 na 10 listopada 1989 roku po przeszło 28 latach istnienia, wreszcie została otwarta granica między Berlinem Wschodnim a Zachodnim. Upadek muru berlińskiego oznaczał zjednoczenie Niemiec.

Przedsięwzięcie miało charakter edukacyjny i obejmowało wszystkich uczniów z językiem niemieckim.

Nauka języka obcego nie polega tylko na poznawaniu słownictwa, gramatyki czy wymowy, ale również na poznawaniu historii, geografii i kultury kraju. Wykład był wspaniałą okazją do zaprezentowania uczniom najważniejszych wiadomości o Republice Federalnej Niemiec.

Podsumowaniem niecodziennych zajęć będzie konkurs w formie testu dla zainteresowanych uczniów, obejmujący wiadomości z wykładu oraz prezentacji. Nagrodą dla najlepszych uczniów będzie ocena celująca z przedmiotu język niemiecki oraz dyplomy wyróżnienia.

Opracowała: mgr Małgorzata Szablewska – Wicedyrektor I LO w Radomsku i nauczyciel języka niemieckiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maturzyści zakończyli rok szkolny. Czekają na nich egzaminy maturalne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto