Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów 2016 w Muzeum Regionalnym w Radomsku [ZDJĘCIA]

mk
Noc Muzeów 2016 w Muzeum Regionalnym w Radomsku
Noc Muzeów 2016 w Muzeum Regionalnym w Radomsku fot. M. Kulka
O godz. 18 rozpoczęła się Noc Muzeów 2016 w Muzeum Regionalnym w Radomsku.

14 maja o godz. 18 rozpoczęła się Noc Muzeów 2016 w Muzeum Regionalnym w Radomsku. Na początek radomszczanie wzięli udział z promocji jedenastego tomu „Zeszytów Radomszczańskich” oraz obejrzeli film „Bo ta, co nie zginęła … 1945 r.” zrealizowany w ramach projektu edukacyjnego Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim. Przedstawiciele Archiwum przywieźli ze sobą także militarne eksponaty.

- Prezentujemy kolekcję militariów związanych z II wojną światową i nie tylko. To wyposażenie zarówno Wojska Polskiego, Armii Czerwonej, ale i państw koalicyjnych. Można obejrzeć broń białą, bagnety, amunicją, jaką zasilano rożne typy broni, repliki pistoletów i pistoletów maszynowych oraz takie prozaiczne przedmioty, jak telefon polowy - wyjaśnia dr Tomasz Matusza, dyrektor Archiwum Państwowego w Piotrkowie.

W ramach Nocy nastąpiło otwarcie wystawy Jacka Kaszyńskiego „Radomsko w czasie przełomu", na której prezentowane są fotografie z lat 1986-1993.
- Pierwszy aparat fotograficzny kupiłem pod koniec 1982 roku, wkrótce zacząłem robić pierwsze zdjęcia. Były to zdjęcia do albumu rodzinnego, ale szybko odczułem potrzebę, żeby rejestrować życie miasta, w którym się urodziłem i w którym żyję - wyjaśnia Jacek Kaszyński. - Początkowo robiłem zdjęcia domów, ulic, placów, potem wydarzeń mających miejsce w mieście. Takie momenty zarejestrowane przed laty dziś mogą być bardzo interesujące, np. kolejka po papier toaletowy...

W tym roku w organizację Nocy Muzeów włączyło się także radomszczańskie Stowarzyszenie Sympatyków Pojazdów Militarnych "Rota", które udostępniło zabytkowy sprzęt wojskowy.
- Mamy tutaj zestaw karabinów przeciwlotniczych ZU-2 kaliber 17,5 mm produkcji radzieckiej (1955), zestaw składa się z dwóch karabinów samopowtarzalnych sprzężonych. Prezentujemy także samochody, dwa GAZ-y i jeden UAZ. Są to lekkie samochody służące do przemieszczania się na terenie poligonów, używane przez nasze wojsko oraz wojska Układu Warszawskiego - wyjaśnia Sławomir Ciesielski z Stowarzyszenia "Rota".

Pracownicy Muzeum zapraszają do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, każdy może liczyć także na portret narysowany przez Krzyśka Kantnera

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto