Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy pomysł na rewitalizację centrum Radomska

mk
Nowy pomysł na rewitalizację centrum Radomska
Nowy pomysł na rewitalizację centrum Radomska fot. M. Kulka
Nowy pomysł na rewitalizację centrum Radomska zaprezentowano w Muzeum Regionalnym im. S. Sankowskiego. Czy powrót do historycznego rynku jest możliwy?

Nowy pomysł na rewitalizację centrum Radomska zaprezentowano w Muzeum Regionalnym im. S. Sankowskiego. W poniedziałek, 6 marca, na spotkanie na temat historii, teraźniejszości i przyszłości centrum zaprosił dyrektor muzeum. Jak tłumaczy Krzysztof Zygma, to „historyczny” głos w dyskusji o rewitalizacji miasta. Historyczny, bo wyprowadzony z historii miasta.

- Najpierw pokazaliśmy, jak ścisłe zabytkowe centrum miasta wyglądało kiedyś, pokusiliśmy się też o własną wizję, jak centrum mogłoby wyglądać w przyszłości. Zdaję sobie sprawę z tego, że to wizja dalekiej przyszłości, ale do czegoś trzeba dążyć – mówi Krzysztof Zygma.

Jak miałby wyglądać powrót do historycznego rynku?
- Nasz rynek od średniowiecza posiadał pierzeję południową, był to ciąg budynków mieszkalnych i usługowych, które służyły mieszkańcom i ograniczały rynek od strony południowej. Zmieniło się to po 1939 roku, kiedy podczas bombardowania została ona zburzona. Od tamtego momentu pierzeja nie została odbudowana, a dzisiaj biorąc pod uwagę jej odbudowę można jednocześnie zdobyć fundusze na remont pomniejszonego centrum – tłumaczy Krzysztof Błaszczyk, archeolog pracujący w Muzeum Regionalnym w Radomsku. - Ważne jest to, by to centrum wróciło do ram historycznych, przedwojennych... by rynek był mniejszy i przytulniejszy.

Pierzeja miałaby powstać na miejscu części obecnego parku (tej z szachownicą). Miasto mogłoby sprzedać teren albo samo wybudować pierzeję. Na sprzedaży miasto zarobiłoby kilka milionów zł (wg wyliczeń pracowników muzeum – 5,2 mln zł), z kolei budując we własnym zakresie zarobiłoby na sprzedaży mieszkań oraz wynajmie powierzchni handlowych i usługowych (wg wstępnych wyliczeń zysk wyniósłby 7,9 mln zł). Tak czy inaczej „zarobione" pieniądze pozwoliłyby na rewitalizację historycznego rynku, czyli części obecnego parku, w której znajduje się fontanna. - To są nasze marzenia, ale czy jest to możliwe? Problemem na pewno jest DK 91. Czas pokaże, czy możliwe będzie wyłączenie odcinka drogi krajowej lub ograniczenie na nim ruchu – zastanawia się archeolog.

Uczestnicy spotkania pomysł uznali za... „odważny”. - Pomysł ten należy traktować tylko jako głos w dyskusji o rewitalizacji. Owszem ona jest potrzebna, ale uważam, że w tym momencie jako miasto od etapu dyskusji i koncepcji powinniśmy przejść do działania i tego oczekuję – mówi radny miejski Marek Rząsowski.

- Moim zdaniem do placu 3 Maja w obecnym kształcie radomszczanie już się przyzwyczaili i na razie powinno tak zostać. Należałoby jedynie uspokoić ruch. Odbudowa pierzei to niesamowite koszty i przez najbliższe 5-10 lat nie jest to realne. Myślę, że rewitalizację miasta trzeba zacząć przede wszystkim od ulicy Reymonta – mówi Jarosław Ferenc

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto