Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O budżecie Unii Europejskiej w Radomsku. Radni odrzucili stanowisko w sprawie negocjacji

Jacek Drożdż
Radni miejscy z Radomska odrzucili projekt uchwały w sprawie stanowiska dotyczącego negocjacji budżetu Unii Europejskiej

Radni miejscy z Radomska odrzucili w piątek, 27 listopada, projekt uchwały w sprawie stanowiska dotyczącego negocjacji budżetu Unii Europejskiej. Projekt próbował wprowadzić pod obrady już w trakcie sesji przewodniczący Rafał Dębski.

Inicjatywa napotkała na ostrą krytykę. - Co takiego wydarzyło się w kraju lub w mieście, że wymaga to natychmiastowego działania, poza normalną procedurą? Jestem przeciwko temu stanowisku, nie będę o nim mówił, bo to zbyt poniżające godność Polaka – stwierdził Andrzej Kucharski (PiS).

- Uważam, że stanowisko, które mówiłoby o tym, że apelujemy o to, by ten projekt budżetu europejskiego został przyjęty, jest jak najbardziej zasadne. To, co się dzieje, to wciąganie w politykę budżetu europejskiego – mówił z kolei Łukasz Więcek (PO).

- Przesłaliście państwo jakieś pismo, chyba że nie dostałem całego maila. Tu nie ma podstawy prawnej, osób poparcia... Czym mamy się zajmować? - pytał Jacek Gębicz (Wspólny Samorząd).

Ostatecznie projekt nie trafił pod obrady, gdyż nie zdobył kwalifikowanej większości w radzie (11 radnych). Ośmioro radnych było „za”, dziewięciu „przeciw”, dwóch wstrzymało się od głosu.

Treść stanowiska:
"Stanowisko Rady Miejskiej w Radomsku w sprawie negocjacji projektu budżetu Unii Europejskiej

Rada Miejska w Radomsku z niepokojem przyjmuje głosy przedstawicieli rządu Rzeczypospolitej Polskiej sugerujące możliwość zablokowania przyjęcia nowych Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej oraz Funduszu Odbudowy i Zwiększenia Odporności.

Zapowiadane weto godzi w interesy obywateli naszego miasta, kraju i wspólnoty, grożąc opóźnieniem, ograniczeniem lub nawet wstrzymaniem wypłaty setek miliardów złotych ze środków unijnych. To finansowe wsparcie, na które niecierpliwie czekają pracownicy i przedsiębiorcy, rolnicy oraz samorządy, ale to również dotacje, które mają pomóc w przezwyciężeniu kryzysu gospodarczego, wywołanego pandemią koronawirusa.

W 2004 roku 13,5 mln obywateli naszego kraju (77 % głosujących) opowiedziało się za przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Tak wysokie poparcie stawia członkostwo Polski w Unii Europejskiej w szeregu wydarzeń historycznych cieszących się największym uznaniem obywateli. To dzięki tej decyzji cieszymy się ze swobody przemieszczania się po obszarze UE oraz jesteśmy beneficjentami wspólnego unijnego rynku towarów i usług. Przystąpienie do Unii Europejskiej było ogromnym impulsem rozwojowym i inwestycyjnym dla Polski, w tym również dla Radomska. Od 2004 roku do samorządów, przedsiębiorców i rolników z terenu powiatu radomszczańskiego trafiło prawie dwa miliardy złotych. To wydatne wsparcie pozwoliło na realizację szeregu inwestycji w ramach zaspokajania potrzeb wspólnoty, należących wszak do zadań własnych gminy. Podjęta przez naród decyzja o wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej oznacza nie tylko wspólnotę gospodarczą, ale przede wszystkim wspólnotę wartości.

Unia zapewnia swoim obywatelom przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Definicja praworządności, zawarta w projekcie „pieniądze za praworządność” odnosi się do unijnych wartości, a składają się na nią:
·zasada legalizmu, zakładająca przejrzysty, demokratyczny i pluralistyczny sposób tworzenia prawa;
·pewność prawa;
·zakaz arbitralności w działaniu władz wykonawczych;
·skuteczna ochrona sądowa uwzględniająca ochronę praw podstawowych;
·trójpodział władzy;
·równość wobec prawa.

Projekt Komisji Europejskiej zawiera trzy poziomyo bostrzeń, które nie pozwolą stosować go „arbitralnie”, „uznaniowo” lub „do celów politycznych”. Sprawa jak najszybszego przyjęcia wynegocjowanego projektu budżetu Unii Europejskiej nie jest jedynie kwestią finansową – chodzi również o ochrony zasad europejskich.

Jako Rada Miejska w Radomsku apelujemy o szanowanie wspólnoty prawa i wspólnoty wartości, w której praworządność, fundamenty demokracji, równość obywateli wobec prawa nie są kwestionowane. W najgłębszym interesie mieszkańców naszego miasta, kraju i wspólnoty jest Polska suwerenna i praworządna, będąca w centrum zjednoczonej Europy."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto