Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O kardiologii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku

nm
O wysokich obniżkach w kardiologii oraz propozycji programu Kardiologia 2017+ dyskutowali lekarze i pacjenci w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.

O wysokich obniżkach w kardiologii oraz propozycji programu Kardiologia 2017+ dyskutowali lekarze i pacjenci w Radomsku.

O nowym projekcie programu naprawczego Kardiologia 2017+ oraz sytuacji pacjentów kardiologicznych dyskutowano w czwartek (7 lipca) w Pracowni Hemodynamiki i Kardiologii Inwazyjnej Carint działającej przy Szpitalu Powiatowym w Radomsku. Zorganizowano spotkanie dla pacjentów informujące o nowym projekcie przebudowy opieki kardiologicznej w Polsce: Kardiologia 2017+, który jest odpowiedzią ekspertów na obniżki wycen procedur medycznych w kardiologii średnio o 28% wprowadzonych przez NFZ 1 lipca 2016 r. Omówiono również kwestie ich konsekwencji dla pacjentów.

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) 29 kwietnia opublikowała nowe niższe projekty taryf (nawet o 60%) w odniesieniu do wybranych świadczeń gwarantowanych w ramach leczenia szpitalnego w zakresie kardiologii inwazyjnej i elektrofizjologii oraz kompleksowej opieki nad pacjentem po zawale serca.
6 czerwca kardiolodzy przekazali do AOTMiT dane z wielu ośrodków w Polsce, które powinny być podstawą do wyceny procedur kardiologicznych w Polsce. Tego samego dnia AOTMiT opublikowała propozycje podwyższenia taryf dla kardiologii zachowawczej, która zdaniem ekspertów nie jest skuteczną metodą leczenia pacjentów z chorobami serca i naczyń.

10 czerwca NFZ opublikował informację o obniżeniu wycen procedur kardiologicznych już od 1 lipca 2016, w normalnym trybie nowe wyceny powinny obowiązywać od 1 stycznia 2017.
W dniu 28 czerwca NFZ oficjalnie opublikował wejście w życie rozporządzenia obniżającego wyceny procedur kardiologicznych średnio o 26-30%

Oodczas spotkania w Szpitalu Powiatowym w Radomsku z pacjentami rozmawiano o projekcie naprawczym Kardiologia 2017+, który jest odpowiedzią na powyższe zmiany. Polskie Towarzystwo Kardiologiczne przygotowało specjalny program Kardiologia 2017+ i ma nadzieję na konsultacje i rozmowy z Ministerstwem Zdrowia. Kardiologia 2017+ zawiera szczegóły, które zostały pominięte przez AOTMiT, MZ i NFZ przy ustalaniu nowych wycen.

Kardiolodzy twierdzą, że konieczny jest wzrost finansowania zabiegów ratujących życie zgodnie z wyliczonymi kosztami i materiałami złożonymi do MZ i AOTMiT 6 czerwca. Procedury ratujące życie są niedofinansowane. Wszystko za sprawą braku odpowiedniego finansowania dla Intensywnej Terapii Kardiologicznej (ITK), niewydolności serca oraz urządzeń wspomagających pracę komór serca tzw. sztucznych serc. Wycena tych procedur w Polsce to zaledwie 25-50% cen europejskich.

- Zwołując dzisiejsze spotkanie chcieliśmy mieć pewność, że pacjenci będą mieć świadomość, z czym będzie się mogło wiązać obniżenie wycen w kardiologii. My edukujemy pacjentów nie tylko w imieniu kardiologii interwencyjnej, ale w ogóle kardiologii z zakresu niewydolności serca, elektroterapii również - mówi tłumaczył dr Michał Chyrchel, kierownik pracowni hemodynamiki i kardiologii inwazyjnej Carint w Szpitalu Powiatowym w Radomsku. - Jesteśmy w stałym kontakcie z decydentami i został przez nas zaprezentowany program Kardiologia 2017+, który uwzględnia wszystkie dyscypliny kardiologiczne. Program jest tak przygotowany, żeby utrzymać jakość kardiologii na obecnym poziomie, czyli na poziomie europejskim. Stoimy na stanowisku, że nie należy zmieniać systemu, który dobrze działa, ratuje ludzkie życie i chroni pacjentów przed inwalidztwem.

Placówka w Radomsku ratuje życie pacjentów z zawałem serca. Jej bliskość sprawia, że pacjenci w okolicy mogą do niej trafić w stosunkowo krótkim czasie, a co za tym idzie, mają znacznie większe szanse na uratowanie życia i zdrowia niż gdyby musieli jechać do innego szpitala dłużej niż godzinę. Pierwsza godzina zawału nazywana jest “złotą godziną”, ponieważ wtedy istnieją największe szanse na uratowanie życia, a nawet całkowity powrót do sprawności.

- Pracownia w Radomsku działa od lutego 2012 roku. W skali roku trafia do nas 1400 - 1500 pacjentów, więc od początku działalności jest to około 6 tys. pacjentów. Biorąc pod uwagę liczebność Radomska i powiatów ościennych myślę, że nie ma osoby, w której rodzinie bądź wśród znajomych nie było interwencji kardiologicznej - powiedział dr Michał Chyrchel.

Pracownicy oddziała kardiologii w Radomsku mają nadzieję, że uda się uniknąć tak drastycznych zmian i "zawałowców" będzie można dalej skutecznie leczyć.
- Dzięki lekarzom z z pracowni kardiologii interwencyjnej mogę przed państwem stać i rozmawiać - mówił jeden z pacjentów Wojciech Rozpądek. - To, co decydenci robią, może doprowadzić do ograniczenia możliwości lekarzy, którzy działają dobrze i skutecznie. Obawiam się, że to życie nie będzie tak skutecznie ratowane, jak do tej pory. Byłem jednym z pierwszych pacjentów tej pracowni w Radomsku, czuję się prawie jak ojciec założyciel. Działam w Kubie Pacjenta od początku i z przykrością patrzę na to, co się dzieje.

Pacjenci, którzy chcieliby wyrazić swój głos w dyskusji nad wycenami w kardiologii, mogą zapoznać się i podpisać internetową petycję, którą przygotowało Stowarzyszenie Pacjentów z Chorobami Serca i Układu Krążenia „EkoSerce” w porozumieniu z Klubami Pacjenta z różnych ośrodków kardiologicznych.

PETYCJA

Lekarze mają nadzieję, że dojdzie do rozmów między Ministerstwem Zdrowia, AOTMiT i NFZ a kardiologami, a dzięki temu uda się zapobiec realizacji czarnych scenariuszy i zamykania dobrze działających oddziałów.

Informacja Eleven Zett Productions

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto