Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O pięciu latach Polskiej Strefy Inwestycji mówiono na konferencji w Radomsku. FILM, ZDJĘCIA

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Wideo
od 16 lat
W Radomsku odbyła się konferencja poświęcona Polskiej Strefie Inwestycji

Radomsko: 5 lat Polskiej Strefy Inwestycji

Polska Strefa Inwestycji powstała w 2018 roku dzięki uchwaleniu Ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Zmiana polegała głównie na zniesieniu dotychczasowych granic stref ekonomicznych i rozszerzeniu ich zasięgu terytorialnego z niecałego procenta (0,08%) obszaru kraju na teren niemal całej Polski.

Ta zmiana spowodowała, że Polska zyskała kolejny impuls rozwojowy, jak przypomniała Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Radomsku. We wschodniej części województwa łódzkiego ŁSEE wydała w ostatnich 5 latach 51 decyzji o łącznym nakładzie niemal 2,2 miliardów złotych, dzięki czemu powstanie ponad 660 nowych miejsc pracy a utrzymanych zostanie ponad 8000 miejsc pracy.

Liderami jeśli chodzi o ilość wydanych decyzji w tej części województwa łódzkiego są powiaty radomszczański, bełchatowski, piotrkowski i miasto Piotrków Trybunalski. W powiecie radomszczańskim wydano 10 decyzji, piotrkowskim 8 (włącznie z Miastem Piotrków Trybunalski) a bełchatowskim 10.

Liczba wydanych decyzji o wsparciu przez Łódzka Specjalną Strefę Ekonomiczną w podziale na wielkość przedsiębiorstwa: dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw na obszarze wschodniej części łódzkiego 32 decyzje, natomiast dla dużych przedsiębiorstw tych decyzji było 19.

- To zatrudnienie ośmiu tysięcy osób, których praca jest zagwarantowana i 660 w ostatnim okresie na nowo zatrudnionych. Dzięki temu mają możliwość zagwarantowania swoim rodzinom rozwoju – mówił Antoni Macierewicz, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Aby jeszcze dynamiczniej rozwijać region, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna działa na rzecz utworzenia kompleksowych, dobrze uzbrojonych parków przemysłowych dostępnych dla każdego inwestora i tego dużego z zagranicy, i tego małego z Polski.

Radomsko jest jedną z 35 gmin na terenie województwa łódzkiego objętych Obszarem Sprawiedliwej Transformacji, czyli gminą szczególnie dotkniętą skutkami transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. W związku z tym poziom pomocy publicznej dla inwestycji lokowanych na tym terenie jest zwiększony o 10 proc.

- To oznacza, że duży przedsiębiorca w Radomsku, Bełchatowie czy Piotrkowie korzysta z pomocy publicznej w wysokości 50 proc., natomiast 70 proc. kosztów projektu inwestycyjnego mamy w zwolnieniu podatkowym dla firmy małej. To ogromna część tego, co przedsiębiorca wyda na rozwój swojego zakładu, nowe maszyny czy zatrudnieniu nowych pracowników. Może to odzyskać w zwolnieniu podatkowym – wyjaśniała Agnieszka Sygotowicz.

Jak przypomniała, w tej chwili, dzięki Polskiej Strefie Inwestycji, firm nie ogranicza terytorium, procedury i wysokość nakładów.

Strefa Radomsko obejmuje swoją powierzchnią 142 ha, od początku jej powstania wsparto 39 projektów inwestycyjnych. Tylko w ostatnich 5 latach ŁSSE wydała decyzje o wsparciu na kwotę niemal 300 mln złotych, dzięki czemu stworzono i utrzymano 1400 miejsc pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto