Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Perły w Koronie Województwa Łódzkiego 2010 wyłonione

DL
Tańcząca fontanna wciąż budzi kontrowersje wśród łodzian, ale jej zwolenników też nie brakuje - stąd tak wysoka jej pozycja (5) w naszym plebiscycie.
Tańcząca fontanna wciąż budzi kontrowersje wśród łodzian, ale jej zwolenników też nie brakuje - stąd tak wysoka jej pozycja (5) w naszym plebiscycie. Wojciech Markos Markiewicz
Pod ziemią, wysoko – między koronami drzew czy też tam, gdzie świat realny łączy się z wirtualną rzeczywistością – Perły w Koronie Województwa Łódzkiego 2010 mogą zaskakiwać turystów swoją obecnością. Dziesięciu laureatów trzeciej edycji regionalnego plebiscytu ogłoszonego przez serwis naszemiasto.pl zdobyło ponad 50 tysięcy Waszych głosów.

Kolejność przedstawiania Pereł 2010 nie jest ani przypadkowa, ani też nie odzwierciedla liczby uzyskanych głosów – skądinąd bardzo gorącego tematu w komentarzach internautów. Zwycięzców jest dziesięciu. Zaczynamy od „najniższego”. Muzeum Kanału Dętka w Łodzi (pod Placem Wolności) jako pierwszy wyróżniony perłą zabytek techniki województwa łódzkiego otwiera tegoroczną, pionierską listę. Bunkier Regelbau 621 w Tomaszowie Mazowieckim (przy ul. Strzeleckiej) co prawda nie przeciera perłowego szlaku, bo przed dwoma laty za sprawą Waszych głosów certyfikat „zabunkrowała” Konewka, i nie jest też pierwszą tomaszowską perłą (Skansen Rzeki Pilicy), jednak liczebnością pasjonatów, sympatyków i znajomych trudno byłoby konkurentom ów obiekt militarny przebić. Ze znajomymi Misia Uszatka sprawa nie jest już taka prosta. Bo kto nie zna misia?! Ilu mieszkańców Łodzi i turystów przechodzi codziennie obok pomnika na Piotrkowskiej? A ilu z nas mogło na metalowego pluszaka z klapniętym uchem zagłosować? (...) Fakt faktem, jest to pierwszy w Polsce pomnik z perłowym certyfikatem. Podobnie jak wyróżniona przez Was, tańcząca fontanna na pl. Dąbrowskiego. Czego słynna koleżanka z Wrocławia (15. miejsce w plebiscycie dolnośląskim) może łodziance pozazdrościć.

Fotokody na zabytkach w Łodzi zaskakują innowacyjnością nie tylko naszych rodaków. Dzięki temu pionierskiemu w Europie rozwiązaniu turyści mogą zwiedzać miasto z przewodnikiem w telefonie komórkowym. Do Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich taka nowoczesność nie dotarła, ale też w tej perle o inne cuda chodzi. Podobnie jak w Parku Kulturowym Miasto Tkaczy w Zgierzu i chacie tatarskiej w Stobiecku Miejskim (dzielnica Radomska, ul. Częstochowska). Tatarskie perły spotkamy jeszcze tylko na Podlasiu – cały szlak tatarski oraz meczet w Kruszynianach.

Mamy też dwie tegoroczne perły dla ludzi bardzo aktywnych: Centrum Japońskich sportów i Sztuk Walki Dojo - Stara Wieś w gminie Przedbórz i park linowy w Zgierzu. Jedyny taki perłowy park w Polsce.

W 2010 roku głosowaliśmy na najciekawsze spośród najnowszych atrakcji turystycznych regionu: na absolutne nowości, ale też obiekty i trasy, które w latach 2008-2010 zostały poddane gruntownym zmianom na lepsze. Za wszystkie głosy i komentarze gorąco dziękujemy. Temat przyszłorocznych wyborów jest od dziś sprawą otwartą. Czekamy na Wasze propozycje.

Partnerami akcji są wydawnictwa Demart i PolskaTurystyczna.pl. Patronuje perłom Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego.

Perły w Koronie Województwa Łódzkiego 2008-2010
Drzewica - ruiny zamku (2009)
Kołacinek – dinopark (2008)
Konewka – bunkier (2008)
Lipce Reymontowskie - Galeria Staroci i Pamiątek Regionalnych (2010)
Łask – kościół (2008)
Łęczyca – zamek (2008, 2009)
Łowicz - bazylika (2009)
Łódź – cerkiew archikatedralna św. Aleksandra Newskiego (2008), archikatedra (2009), Pomnik Misia Uszatka na Piotrkowskiej i łódzka moneta z Misiem Uszatkiem (2010), tańcząca fontanna (2010), Muzeum Kanału Dętka (2010), fotokody na zabytkach (2010)
Piotrków Trybunalski - zamek i Muzeum Regionalne (2008)
Radomsko - chata tatarska w Stobiecku Miejskim (2010)
Rogów – arboretum (2008)
Stara Wieś - Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś” (2010)
Studzianna-Poświętne – klasztor (2009)
Sulejów – opactwo cystersów (2008, 2009)
Tomaszów Mazowiecki - Skansen Rzeki Pilicy (2008), Bunkier Regelbau 621 (2010)
Tubądzin – dwór (2008, 2009)
Ujazd – pałac (2009)
Uniejów – zamek (2009)
Wągłczew – kościół i klasztor (2009)
Zgierz - Park Kulturowy Miasto Tkaczy (2010), park linowy (2010)

Zobacz wyniki głosowania na Perły w Koronie Województwa Łódzkiego

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto