Perspektywy 2022. Szkoły średnie z Radomska i powiatu w najnowszym rankingu. Najlepsze II LO i Dobryszyce!

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Matura 2021 w II LO
Matura 2021 w II LO archiwum szkoły
Udostępnij:
Fundacja Edukacyjna Perspektywy ogłosiła najnowszy ranking szkół średnich (2022). W powiecie radomszczańskim najlepsze wśród liceów jest II LO z Radomsku, a wśród techników szkoła z Dobryszyc.

XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie i Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie to najlepsze szkoły średnie w Polce według najnowszego rankingu Perspektyw 2022. W województwie łódzkim wśród techników również najlepsze jest to z Kleszczowa, a wśród liceów - I LO im. Mikolaja Kopernika w Łodzi.

Ranking szkół średnich Perspektywy przygotowywany jest rokrocznie przez Fundację Edukacyjną Perspektywy, a ogłaszany zwykle w połowie stycznia. Sprawdzamy, jak w ogólnopolskim rankingu wypadły szkoły z Radomska i sąsiednich gmin.

Licea z Radomska w rankingu Perspektyw 2022

W najnowszym rankingu "Perspektyw" w kategorii liceów w pierwszej "500" znalazło się tylko jedno radomszczańskie liceum. II LO w Radomsku jest - tak samo jak w roku poprzednim - na 21. miejscu w województwie oraz na 270. w Polsce (skok o 3 pozycje w rankingu głównym). Taki wynik daje "dwójce" tytuł "Srebrnej szkoły 2021". "Dwójka" znalazła się też na 268. miejscu rankingu maturalnego.

Do naszej szkoły przychodzi dobra młodzież, która jest nastawiona na naukę. Sukces polega na tym, że nauczyciele nie tylko przekazują wiedzę, ale i zachęcają i umożliwiają rozwijanie pasji i zainteresowań uczniów. Młodzież jest zaangażowana, co widać w wynikach konkursów i olimpiad - mówi Sylwia Wawrzyniak, wicedyrektor II LO.

Warto dodać, że w Radomsku na maturze 2021 zdecydowanie najwyższe średnie miało II Liceum Ogólnokształcące. Tak było w przypadku większości porównywanych części matury, tylko w języku angielskim na obu poziomach od "dwójki" lepsze jest I Liceum. W przypadku niektórych egzaminów różnica jest naprawdę niewielka.

I LO w Radomsku w rankingu ogólnopolskim znalazło się na 653. miejscu, w rankingu wojewódzkim na 47. miejscu. To nieco lepiej niż przed rokiem, bo w 2020 I LO było na 48. miejscu w Łódzkiem, a w rankingu ogólnopolskim 705. Tegoroczny wynik I LO - podobnie jak rok temu - uprawnia szkołę do używania tytułu „Brązowej Szkoły 2020".

Licea ogólnokształcące w rankingu zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. W zestawieniach zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową.

Technika z Radomska w rankingu Perspektyw 2022

Wśród techników duży sukces odnotowało Technikum w ZS CKR im. Wł. St. Reymonta w Dobryszycach, które zajęło 22. miejsce w rankingu wojewódzkim, a 383 w rankingu ogólnym. Rok temu technikum z Dobryszyc w Łódzkiem było 57. Awans jest zatem znaczny. Tym samym szkoła ta jest najwyżej w rankingu spośród techników z powiatu radomszczańskiego z tytułem "Brązowej szkoły".

Z pozycji w rankingu bardzo cieszy się Wiesław Olejnik, dyrektor ZSCKR w Dobryszycach.

To sukces dyrekcji, nauczycieli, uczniów, ale także rodziców - mówi dyrektor. - Dobre przygotowanie uczniów do egzaminów to wynik ciężkiej pracy z obu stron. Sam przygotowywałem młodzież do egzaminów z matematyki i wiem, ile potu wylałem, by zrobić to jak najlepiej. Chcę pochwalić swoich nauczycieli, którzy wiedzę przekazują w bardzo ciekawy sposób, ale i uczniów oraz rodziców, z którymi współpraca jest wzorcowa.

W tym roku Technikum Mechaniczno-Budowlane działające w ZSP 1 w Radomsku (mechanik) znalazło się na 37. miejscu w Łódzkiem, a w rankingu ogólnopolskim poza 500. To z kolei duży spadek, bo rok temu "mechanik" w województwie był 7., a 146. w Polsce. Szkoła straciła zatem miano srebrnej.

42. miejsce w Łódzkiem ma Technikum z ZSE im. T. Kotarbińskiego w Radomsko, "Ekonomik" zaliczył spadek z 21 miejsca. Na 43. miejscu w Łódzkiem jest Technikum Elektryczno-Elektroniczne (ZSE-E) w Radomsku (w rankingu ogólnym poniżej 500). To również słabiej niż przed rokiem, kiedy "elektryk" był 34. w województwie. Ale szkoła znalazła się na 187. miejscu w rankingu maturalnym.

Technika zostały ocenione za pomocą czterech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie