MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

PGK Radomsko - Firma na ludzkie problemy

jd
Archiwum PGK
Co rok Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. przeznacza na inwestycje i rozwój po kilka milionów złotych. Wszystko po to, by ułatwić życie radomszczanom

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. jest największą miejską spółką. W jego skład wchodzi kilka zakładów, których działalność ułatwia życie mieszkańcom Radomska.

Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Płoszowie to najmłodsze "dziecko" PGK. Działa od 2010 roku. Jego budowa została sfinansowana z dotacji Ekofunduszu i pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Część własnych pieniędzy wyłożyła spółka. Z odpadów, które trafiają do zakładu, odzyskiwanych jest coraz więcej surowców wtórnych. Większa ilość odzyskanych surowców oznacza też, że coraz mniej wytwarzanych odpadów wywożonych jest na składowisko.

Zakład Wodociągów i Kanalizacji zajmuje się zaopatrzeniem mieszkańców i firm w wodę, przyjmuje i odbiera ścieki, eksploatuje i konserwuje przyłącza i sieć wodociągową i kanalizacyjną, rozbudowuje istniejącą sieć wod-kan. Najpoważniejszym wyzwaniem w tej dziedzinie jest doprowadzenie do tego, by w 2015 roku 92 proc. mieszkańców Radomska miało dostęp do sieci kanalizacyjnej.

Głównym zadaniem Zakładu Ciepłowniczego jest produkcja, przesyłanie i rozdział pary wodnej i ciepłej wody. W miejskiej kotłowni zainstalowanych jest pięć kotłów o łącznej mocy 54,52 MW. Przedsiębiorstwo eksploatuje ponad 30 km ciepłociągów. Główni odbiorcy energii cieplnej to mieszkańcy radomszczańskich domów i bloków (83,7 proc.), budynki użyteczności publicznej (16,1 proc.) oraz przemysł (0,2 proc.).

Odbieraniem odpadów komunalnych od mieszkańców Radomska zajmują się pracownicy Zakładu Oczyszczania Miasta. Chodzi nie tylko o odpady zmieszane, ale także te, pochodzące z selektywnej zbiórki. Tegoroczne wyzwanie to przetarg na odbiór odpadów, zorganizowany zgodnie z wymogami tzw. ustawy śmieciowej.

Ostatni zakład to Oczyszczalnia Ścieków. Obiekt zajmuje powierzchnię ponad 11 ha. Oczyszczalnia przyjmuje ścieki komunalne i przemysłowe z miasta Radomska, jak również ścieki dowożone wozami asenizacyjnymi. PGK przejęło od miasta obowiązek spłacania pożyczki, zaciągniętej na budowę oczyszczalni. Rocznie to 1 mln zł.

Warto dodać, że Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej może pochwalić się wieloma nagrodami i sukcesami, gdyż doceniane jest nie tylko w swej branży. Na przykład w XII edycji konkursu "Gazela Biznesu" PGK znalazło się w gronie laureatów, zdobyło także tytuł "Firmy Roku" wśród dużych przedsiębiorstw w III Radomszczańskim Konkursie Przedsiębiorczości.

Podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO' 2012 w Poznaniu PGK zdobyło nagrodę w konkursie o Puchar Recyklingu w kategorii "Lider Zbiórki Tworzyw". Najświeższy sukces spółki to nagroda dla jej prezesa Wiesława Kamińskiego. Szef PGK znalazł się wśród pięciu najlepszych Menedżerów Roku 2012 w tegorocznym konkursie organizowanym przez redakcję Dziennika Łódzkiego i Lożę Łódzką Business Centre Club.

od 16 lat
Wideo

Ceny warzyw i owoców w maju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto