Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza tura wyborów za nami, czas na dogrywkę

Justyna Drzazga-Nowińska, Jacek Drożdż
Pierwsza tura wyborów w Radomsku za nami, czas na dogrywkę
Pierwsza tura wyborów w Radomsku za nami, czas na dogrywkę Justyna Drzazga-Nowińska
Dzięki niedzielnym wyborom samorządowym znamy już przynajmniej nazwiska radnych miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Wciąż jednak pod znakiem zapytania stoi, kto przez następne cztery lata będzie rządził Radomskiem. Czy drugi raz z rzędu będzie to Anna Milczanowska z FSG, czy może do sterów wróci znów RdR, a prezydentem zostanie Krzysztof Zygma?

Za nami pierwsza tura wyborów samorządowych. Wyborcy z Radomska i powiatu dopisali, bo frekwencja sięgnęła aż 55,29 proc. Dla porównania, cztery lata temu wyniosła tylko 39,56 proc. Najliczniej do urn poszli mieszkańcy z gminy Kobiele Wielkie (70,38 proc.), natomiast najsłabiej wypadli radomszczanie, bo na 39.942 osób uprawnionych do głosowania z przywileju tego skorzystało 18.719 osób (46,87 proc.).

Tak, jak wielu radomszczan przewidywało i jak pokazały nasze redakcyjne prawybory, pierwsza tura nie wyłoniła prezydenta Radomska. W wyborcze szranki - już 5 grudnia - stanie obecna prezydent Anna Milczanowska z Forum Samorządowo - Gospodarczego oraz Krzysztof Zygma ze stowarzyszenia Razem dla Radomska, z którego wywodzi się były prezydent Jerzy Słowiński (rządził miastem aż 12 lat).

Tym razem Milczanowska zdobyła praktycznie dwa razy więcej głosów co Zygma. Jak będzie po drugiej turze? Na kogo swoje głosy przerzucą zwolennicy Platformy Obywatelskiej (Łukasz Więcek uplasował się na trzecim miejscu w prezydenckim wyścigu), która do tej pory była w miejskiej koalicji? Kogo poprą wyborcy stawiający na Prawo i Sprawiedliwość, czyli dotychczasową miejską opozycję? A kogo Sojusz Lewicy Demokratycznej, Polskie Stronnictwo Ludowe i Radomszczańskie Porozumienie Społeczne? Sprawdzimy to wstępnie już w najbliższy poniedziałek w trakcie drugiej tury naszych prawyborów. Pierwsze bowiem okazały się wyjątkowo trafione. Znowu odwiedzimy radomszczan z dwóch wieżowców przy ul. Leszka Czarnego. Rozpoczniemy o godz. 16. Anonimowe ankiety przeprowadzimy także wśród mieszkańców na ulicach Radomska.

Być może wybór prezydenta będzie łatwiejszy także dzięki kolejnej debacie prezydenckiej, którą po raz kolejny organizują radomszczańscy studenci Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Początek debaty, organizowanej tak jak poprzednio w Miejskim Domu Kultury w Radomsku - o godz. 15. Udział w debacie wziąć może każdy. Mieszkańcy będą mogli także zadawać pytania kandydatom.

A co już teraz mają do powiedzenia swym wyborcom kandydaci?

- Przede wszystkim chciałbym podziękować mieszkańcom Radomska, którzy oddali swój głos na mnie i kandydatów na radnych z RdR. Cieszę się, że wzięli dość licznie udział w wyborach, że można na nich liczyć. Proszę też o udział w drugiej turze i poparcie mojej osoby. Obiecuję, że będę dobrze i uczciwie pracował na rzecz naszej małej Ojczyzny - oznajmił Krzysztof Zygma.

- Te blisko osiem tysięcy głosów to dla mnie olbrzymi sukces. Bardzo radomszczanom za nie dziękuję. I dziękuję mieszkańcom Radomska za to, że w ogóle wzięli udział w wyborach - mówi Anna Milczanowska. - Gratuluję wyników pozostałym kandydatom. Mam przewagę, ale nie zamierzam spocząć na laurach. Chcę przekonać radomszczan do mojego programu i postaram się, by mój wynik był jeszcze lepszy.

Po pierwszej turze wyborów znamy już wszystkie nazwiska radnych miejskich i powiatowych (podajemy je w ramkach po lewej i prawej stronie), którzy będą w kadencji 2010-2014 reprezentować interesy swoich wyborców.

Wyborczych niepewności wciąż jednak jest sporo, niektórych nie rozwikła nawet druga tura głosowania. Wciąż bowiem nie wiadomo, jakie nowe koalicje zawiążą się teraz w radzie miasta i powiatu. Podział mandatów między poszczególne partie i lokalne ugrupowania jest dość skomplikowany. W radomszczańskiej radzie PO ma pięć mandatów, PiS, FSG, RdR - po cztery, SLD - trzy, a RPS - jeden.

Natomiast w powiatowej radzie najwięcej, bo aż sześć mandatów ma PSL, po pięć zdobyli radni z PO i PiS, po dwa - RdR, RPS i SLD, a tylko jeden - FSG. - Nijak przy takich układach nie da się zawiązać koalicji... Będzie to trudne zadanie - komentowali w poniedziałek, czyli "na gorąco", radomszczanie.

Faktycznie lokalni politycy, którzy już obradują nad budową koalicji zastanawiają się teraz, co z tym fantem zrobić. Koalicja rządząca miastem w poprzedniej kadencji (czyli PO-FSG-RPS) miała 12 głosów. Teraz radnych z tych ugrupowań będzie 10, więc o większość w 21-osobowej radzie może być trudno. Tę sytuację na pewno będą chciały wykorzystać ugrupowania, które do tej pory były w opozycji, czyli RdR i PiS. Tyle tylko, że tych radnych jest ośmioro, więc do większości również brakuje im kilku głosów. Językiem u wagi będzie, jak się podejrzewa, SLD, które powróciło z politycznego niebytu, wprowadzając do rady troje radnych. Czy jednak FSG zdecyduje się na współpracę z Ryszardem Szczygłowskim lub Arkadiuszem Ciachem? Mało prawdopodobne, ale rzeczywistość pokazała, że w polityce nic nie jest pewne.

Pewne jest za to jedno. Jeśli Anna Milczanowska zostanie prezydentem, musi liczyć się z mocną opozycją. W podobnej sytuacji znajdzie się zresztą Krzysztof Zygma, jeżeli to do niego uśmiechnie się los w drugiej turze wyborów.

Rada powiatu powinna nazywać się zaś na dobrą sprawę "radą lekarską". Co trzeci radny w niej zasiadający to lekarz. Są to: Sylwia Jaworska-Zienkiewicz (radna powiatowa w kadencji 2002-2006), Włodzimierz Nicpan (radny powiatowy minionej kadencji), Sławomir Nowerski (nowy w radzie), Jarosław Zacharewicz (radny miejski minionej kadencji), Włodzimierz Leszczyński, Irena Bareła (oboje radni powiatowi w poprzedniej kadencji)i Jadwiga Kamińska-Nowak (nowa w radzie). Czy dzięki nim sytuacja w powiecie będzie zdrowsza? Zobaczymy.

Najsilniejszą reprezentację z okręgów wyborczych będzie miał Przedbórz, który wprowadził do rady troje swych przedstawicieli: Jadwigę Kamińską-Nowak (RPS), Miłosza Naczyńskiego (PiS) i Wojciecha Ślusarczyka (PSL). Obaj panowie zmierzą się jednak 5 grudnia w drugiej turze wyborów na burmistrza Przedborza, więc w radzie powiatu zasiądzie tylko jeden z nich. Jeśli wygra Naczyński, w radzie zastąpi go Wojciech Karbownik. Jeżeli górą będzie Ślusarczyk, na jego miejsce wejdzie Alicja Górska.

Układ sił w radzie powiatu po tych wyborach samorządowych niewiele się zmienił. Naturalne wydawałoby się więc stworzenie takiej koalicji, jaka działała w poprzedniej kadencji, czyli PSL-PO-SLD. To w sumie 13 głosów w radzie liczącej 23 osoby. Czy liderom partii uda się dogadać w tej sprawie?

Decydująca będzie zapewne dyskusja o obsadzie stanowiska starosty. Polityczne ambicje ma Jerzy Kaczmarek (PSL) i widać, że nie znudziła mu się rola starosty. Ale chrapkę na stanowisko szefa powiatu ma zapewne (jak się mówi) także Robert Zakrzewski (PO), obecny wiceprezydent Radomska.

Jeszcze parę zdań o przegranych do rady powiatu. Wyborcy nie dali szans Jackowi Cieciórze (jednocześnie kandydatowi na prezydenta miasta) z RPS, Mieczysławowi Zyskowskiemu (były starosta, teraz kandydował także na fotel wójta gminy Radomsko) z FSG, Mirosławowi Ociepie (wieloletniemu radnemu powiatowemu, który teraz stanął także do walki o fotel wójta Żytna) z FSG...

W minioną niedzielę wyborcy zdecydowali także o podziale mandatów w Sejmiku Województwa Łódzkiego. Będziemy w nim mieć w sumie trzech reprezentantów naszego powiatu. Udało się Danucie Kałuzińskiej z SLD (zdobyła 6,66 proc. głosów), Witoldowi Witczakowi z PiS (3,39 proc.) i Jakubowi Jędrzejczakowi z PO (3,44 proc.).

Rada miasta

:
Łukasz Więcek (PO) - 598 głosów

Anna Milczanowska (KL) - 571 głosów
Andrzej Kucharski (PiS) - 391 głosów

Ewa Drzadga (SLD) - 390 głosów
Jacek Gębicz (PiS) - 354 głosy
Tomasz Kornacki (PO) - 313 głosów

Jerzy Słowiński (KL) - 298 głosów

Jarosław Ferenc (KL) - 291 głosów

Ryszard Szczygłowski (SLD) - 275 głosów
Arkadiusz Ciach (SLD) - 265 głosów

Jadwiga Łysik (KL) - 238 głosów

Zbigniew Piechowicz (KL) - 231 głosów

Paweł Kałdoński (PO) - 222 głosy

Magdalena Spólnicka (PO) - 211 głosów

Małgorzata Lewandowska (PiS) - 207 głosów

Edward Szczerbiński (KL) - 193 głosów

Edyta Sapis (KL) - 171 głosów
Radosław Pigoń (PO) - 170 głosów

Jacenty Olszewski (PiS) - 162 głosów

Sławomir Bąbol (KL) - 132 głosów

Jan Grabowski (KL) - 91 głosów

Rada powiatu

:
Krzysztof Zygma (KL) - 1587 głosów

Bożena Nowak (PSL) - 1110 głosów

Andrzej Plutecki (PiS) - 1063 głosów

Fabian Zagórowicz (SLD) - 986 głosów

Robert Zakrzewski (PO) - 842 głosów

Wojciech Szwedowski (SLD) - 830 głosów

Irena Bareła (PSL) - 816 głosów

Wojciech Ślusarczyk (PSL) - 783 głosów

Małgorzata Dzwonek (PO) - 721 głosów

Bożena Sewerynek (PiS) - 705 głosów

Jerzy Kaczmarek (PSL) - 662 głosów

Jarosław Zacharewicz (PO) - 659 głosów

Wioletta Pal (KL) - 655 głosów

Włodzimierz Leszczyński (PSL) - 630 głosów

Włodzimierz Nicpan (PiS) - 602 głosów

Sylwia Łysik (PO) - 535 głosów

Elżbieta Tusińska (PiS) - 524 głosów

Miłosz Naczyński (PiS) - 490 głosów

Jadwiga Kamińska-Nowak (KL) - 452 głosów

Sylwia Jaworska-Zienkiewicz (KL) - 397 głosów

Sławomir Nowerski (PSL) - 322 głosów

Zofia Bartnik (PO) - 318 głosów

Andrzej Komala (KL) - 467 głosów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto