18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Pierwsze Otwarte Muzeum Żydowskie w Europie w Radomsku [ZDJĘCIA]

mk
Pierwsze Otwarte Muzeum Żydowskie w Europie w Radomsku fot. Małgorzata Kulka
2 czerwca w Radomsku uroczyście zainaugurowano Pierwsze Otwarte Muzeum Żydowskie w Europie.

Zaledwie w kilka miesięcy z pomysł przerodził się rzeczywistość. 2 czerwca w Radomsku uroczyście zainaugurowano Pierwsze Otwarte Muzeum Żydowskie w Europie. Inicjatorką przedsięwzięcia jest Rachel Lea Kesselman reprezentująca stowarzyszenie Yidelle Memory.

Na muzeum pod gołym niebem składa się kilkadziesiąt w murowanych w chodniki tabliczek mówiących o tym, że przed wojną w Radomsku mieszkała społeczność żydowska. O tym, że stanowiła ona duży procent ludności, przypominali uczestnicy uroczystości. Na otwarcie muzeum przyjechały znane osobistości z całego świata, m. in. przedstawiciele ambasad Izraela i Niemiec. - To bardzo ważne wydarzenie dla tego miasta. Radomsko może być dumne, że ma takie "muzeum". Dla całej gminy żydowskiej może ono być symbolem pamięci - mówił Zvi Rav- Ner, ambasador Izraela w Polsce.

- Pamiętajmy, że Radomsko jest miastem wielu kultur i musimy łamać stereotypy - przypominała prezydent Anna Milczanowska.

Do łamania stereotypów namawiali też ambasadorowie i sama Rachel Lea Kesselman. W przemówieniach nieraz wspomniano o aktach wandalizmu, które mogły przeszkodzić w inauguracji. - Myślę, że to wynik młodzieńczej głupoty, a refleksja przyjdzie później - uznała Anna Milczanowska. - Mam nadzieję, że takie incydenty już się nie powtórzą.

Czytaj też: Pierwsze Otwarte Muzeum Żydowskie w Radomsku zdewastowane jeszcze przed inauguracją

Spacer po Radomsku inaugurujący Pierwsze Otwarte Muzeum Żydowskie w Europie rozpoczęło symboliczne "ochrzczenie" pierwszej tablicy pamiątkowej na placu 3 Maja. Szampana otworzył starosta Robert Zakrzewski.

Gdzie na tanie wakacje w 2021 roku?

Wideo

Dodaj ogłoszenie