Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Leśnowolski wygrał wybory wójta w Jedlni-Letnisku

Redakcja
Piotr Leśnowolski, popierany przez Prawicę Rzeczypospolitej, wygrał niedzielne przedterminowe wybory na wójta Jedlni-Letniska (Mazowieckie). Uzyskał 1058 głosów więcej od swojego kontrkandydata Dariusza Rzeczkowskiego (niezrz.)

Jak poinformowała w poniedziałek sekretarz gminy Jedlnia–Letnisko Maria Drózd, Leśnowolski otrzymał 3334 głosy, a Rzeczkowski 2276 głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 59,67 proc.

Ubiegłoroczne głosowanie unieważnił sąd. Stwierdził też wygaśniecie mandatu wójta Rzeczkowskiego i nakazał przeprowadzenie drugiej tury wyborów z udziałem dwóch kandydatów.

Zobacz nasz serwis wyborczy

Postanowienie sądu o ponownym przeprowadzeniu drugiej tury wyborów było efektem protestu wyborczego, złożonego w sądzie przez Leśnowolskiego - kontrkandydata Rzeczkowskiego. Leśnowolski przegrał z nim wybory dwoma głosami.

Leśnowolski domagał się unieważnienia ubiegłorocznych wyborów wójta m.in. w związku z dopisaniem między pierwszą a drugą turą wyborów ponad 100 osób do spisu wyborców. Według niego wiele z tych osób nie było zameldowanych i nie mieszkało stale na terenie gminy Jedlnia-Letnisko. Część osób - jego zdaniem - w pierwszej turze głosowała w innych gminach, w których już wtedy głosowanie przyniosło rozstrzygnięcie, a w drugiej turze oddały swój głos na Rzeczkowskiego w Jedlni-Letnisku.

Sąd uznał racje Leśnowolskiego i stwierdził wygaśnięcie mandatu Rzeczkowskiego. Jednocześnie nakazał przeprowadzenie drugiej tury wyborów na wójta z udziałem Rzeczkowskiego i Leśnowolskiego, po uprzednim sporządzeniu nowego spisu wyborców. Wyrok ten utrzymał też w mocy Sąd Apelacyjny w Lublinie, do którego zażalenie złożył Rzeczkowski.

W grudniu ub. roku prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez wójta Dariusza Rzeczkowskiego poprzez wydanie decyzji administracyjnych o wpisie do rejestru wyborców osób nieuprawnionych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, na wniosek osoby zamieszkującej na terenie gminy, a nie mającej stałego zameldowania, wójt gminy w drodze postępowania administracyjnego może wpisać ją do stałego rejestru wyborców. Prokuratura bada jednak, czy nie doszło przy tym do nieprawidłowości.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto