Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pływalnia przy ul. Leszka Czarnego w Radomsku do likwidacji. Jest stanowisko radnych. ZDJĘCIA

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Jest stanowisko radnych miejskich w sprawie planów likwidacji pływalni przy Leszka Czarnego w Radomsku

Kryta pływalnia przy ul. Leszka Czarnego w Radomsku zostanie zamknięta. Radni miejscy zdecydowali w piątek, 25 listopada, w sprawie zajęcia stanowiska wobec planów likwidacji pływalni. Od 1 stycznia 2023 roku amatorom pływania pozostaną baseny w Aquarze Radomsko.

Dyskusja na temat likwidacji pływalni i przyszłości obiektu, w którym basen się mieści przetoczyła się wcześniej na komisji oświaty, kultury i kultury fizycznej.

Podczas sesji rozpoczął ją Radosław Rączkowski, który przypomniał o swoim złożonym projekcie uchwały o tym, by basenu nie likwidować. - To jest obiekt potrzebny w mieście. Słyszymy, że go na nas nie stać. Ale Wieluń ma dwa baseny, Piotrków Trybunalski ma dwa baseny, Częstochowa siedem basenów. Ktoś powinien nam przedstawić wszystkie argumenty „za” i „przeciw” – wyliczał radny.

A następnie dodał, że zamierza złożyć wniosek o przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami Radomska w sprawie przyszłości pływalni przy ul. Leszka Czarnego.

- Dobry gospodarz pokazuje mieszkańcom różne propozycje. Po to nas ludzie wybrali, żebyśmy ich reprezentowali. Ludzie chcą znać konkrety, ja też chcę znać konkrety: ekspertyzy, dokumenty, projekty, koszty… I o tym rozmawiajmy – stwierdziła Wioletta Pal.

- Nie zgadzam się na to, co będziemy dzisiaj głosować: zamknięcie basenu. Nie trzeba zamykać basenu, by powstała hala. Tym bardziej, że nie mamy pieniędzy na projekt i wykonawstwo. Brakuje mi konkretów przebudowy basenu na halę – przypomniał Łukasz Więcek.

Kamil Bugdal przytoczył natomiast list wystosowany przez klub UKS „Zapaśnik” Radomsko, który przypomniał, że „Radomsko na zapaśniczej mapie Polski jest potęgą”, mimo iż zapaśnicy borykają się z problemami np. lokalowymi. Dlatego też pytają, na co zostanie przeznaczony obiekt pływalni i czy zapaśnicy będą mogli tam trenować.

O sportowcach mówił również Paweł Pichit. - Mamy sztangistów, którzy występują w I lidze, ale za chwilę z powodów technicznych nie będą mogli występować w sali na ulicy Kościuszki. Co należy zrobić? W sprawie likwidacji pływalni musimy mieć harmonogram działań Decyzja musi zapaść, a za nią muszą pójść kwestie dotyczące pieniędzy – mówił radny.

- To nie jest obiekt zapaśników, sztangistów czy piłkarzy. To jest obiekt mieszkańców. Rozmawiałem ze specjalistami zajmującymi się budową basenów o przygotowaniu ekspertyzy, ile może kosztować remont, wymiana niecki. Może uda się ich ściągnąć na początku grudnia – wyjaśniał.

O pływalni mówił również Wojciech Lenk, przewodniczący Miejskiej Rady Sportu. - Do rady docierały skargi od użytkowników basenu przy Leszka Czarnego. Więc wybraliśmy się na pływalnię. Na dole jest armageddon. A na górze zapach chloru „zabija” – opowiadał Wojciech Lenk radnym.

- Trzeba zwrócić uwagę na to, ile osób przychodzi na basen. Na Aquarę to około 250 osób dziennie. Nie jest więc w pełni wykorzystana. Na starą pływalnię przychodzi około 70 osób dziennie. Jeśli na Aquarę będzie przychodzić cztery razy więcej osób, to następna rada może podjąć decyzję o jej rozbudowie. Jest na to miejsce – przypomniał Jarosław Ferenc, prezydent Radomska. - Natomiast przy Leszka Czarnego powstanie hala wielofunkcyjna, uzupełniająca naszą infrastrukturę sportową. Koszt przebudowy tego obiektu na halę to około 5 mln zł. Ile kosztowałby remont pływalni? Około 15 mln zł. Czy jest sens inwestować kilkanaście milionów złotych, których nie mamy, w modernizację obiektu, jeśli nowy basen nie jest w pełni wykorzystany?

Następnie prezydent pokazał program funkcjonalno-użytkowy zagospodarowania pływalni, przygotowany w czerwcu tego roku. Czym kompletnie zaskoczył radnych.

- Dziś dowiedzieliśmy się o istnieniu tego dokumentu, że jest przygotowana koncepcja zagospodarowania obiektu. Pan mi go pokazuje i mamy głosować. Apeluję, byśmy dziś wstrzymali się od podejmowania decyzji w sprawie likwidacji basenu - mówił Łukasz Więcek.

Wniosek formalny w sprawie wycofania punktu w sprawie zajęcia stanowiska pływalni złożył Rafał Dębski. Radny zawnioskował też o przedstawienie przez prezydenta pełnej dokumentacji dotyczącej pływalni przy ul. Leszka Czarnego.

Po wystąpieniu radnego, przewodniczący rady miejskiej Tadeusz Kubak zarządził pięciominutową przerwę.

Po wznowieniu obrad przegłosowany został wniosek Rafał Dębskiego. Za jego przyjęciem było 9 radnych, 11 przeciw. Dyskusja trwała nadal.

Do głosu dopuszczona została obecna na sesji Agnieszka Poteralska, mieszkanka Radomska.

- Dlaczego nie działacie wspólnie? Reprezentujecie mieszkańców? Dlaczego nie została przeprowadzona konsultacja w tej sprawie? Uważam, że należy złożyć wniosek o dofinansowanie remontu basenu, żeby mógł dalej pracować. Może trzeba było wcześniej pomyśleć o tym, żeby zabezpieczyć pieniądze w budżecie na remont? - pytała Agnieszka Poteralska.

Ostatecznie doszło do głosowania. 10 radnych koalicji poparło stanowisko wobec planów likwidacji krytej pływalni mieszczącej się przy ulicy Leszka Czarnego w Radomsku - głosując przeciwko projektowi uchwały radnego Rączkowskiego. Jedna osoba wstrzymała się od głosu, a dziewięcioro radnych nie wzięło udziału w głosowaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto