Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod jakimi drzewami rosą grzyby? Jak szukać grzybów w lesie? W jakich miejscach rosną grzyby? Najlepsze miejsca na grzyby 22.07.2023

Jacek Pająk
Jacek Pająk
Kurka, czyli pieprznik jadalny
Bardzo popularna nawet w wykwintnych kuchniach. Występuje zazwyczaj pod sosnami i świerkami, czasem pod brzozami, bukami i dębami.
Kurka, czyli pieprznik jadalny Bardzo popularna nawet w wykwintnych kuchniach. Występuje zazwyczaj pod sosnami i świerkami, czasem pod brzozami, bukami i dębami. pixabay.com
Gdzie rosną rydze i maślaki? Najlepsze miejsca na grzyby. Każdy grzyb "lubi" inne miejsca. Pod jakimi drzewami szukać prawdziwków, a pod jakimi rydze i maślaki? Jedne grzyby wolą glebę piaszczystą, inne chętniej wyrastają spod zielonych leśnych kobierców, a jeszcze inne preferują otoczenie konkretnych gatunków drzew. Poznaj mapę grzybów regionu łódzkiego. Gdzie warto pójść na grzyby w województwie łódzkim?

Gdzie w lesie rosną grzyby?

Na przykład przy twardej ziemi grzyb ma problem z przebiciem się przez nią, ale podstawa to woda. Grzyby szybciej rosną bowiem w wilgotnych, ciepłych, parnych miejscach.

Stosunkowo szybko rosną koźlarze i maślaki, ale już znacznie wolniej prawdziwki czy podgrzybki. Szacuje się, że „wyrośnięcie” grzyba musimy poczekać od jednego do dziesięciu dni. Na przykład borowik rośnie od jednego do pięciu dni.

W jakich miejscach rosną grzyby?

Grzybów jadalnych powinniśmy szukać w konkretnych miejscach i o konkretnej porze, a na grzybobranie najlepiej wybrać się o świcie lub rano (co dla niektórych nie jest takie oczywiste).

Zobacz na mapie gdzie jest najwięcej grzybów w województwie łódzkim/b]



Miejsca polecane przez grzybiarzy z woj. łódzkiego:
  • Las Łagiewnicki
  • lasy w okolicach Opoczna
  • lasy w okolicach Gałkówka
  • Będzelin
  • Łask (powiat łask, gmina Łask)
  • Las wiączyński
  • Lasy w okolicach Grotnik
  • okolice Chechła

[polecane]19241883,7865349;[/polecane]

NAJLEPSZE MIEJSCA NA GRZYBOBRANIE W LASACH WOJEWÓDZTWA



A po co zbieramy grzyby?

Pytanie wydaje się może głupie, bo wielu pewnie odpowie: „dla przyjemności”. Bo dla zdrowia chyba niekoniecznie. W zasadzie nie mają składników odżywczych, za wyjątkiem odrobiny soli mineralnych. Są ciężkostrawne – nie powinny ich jeść dzieci ani osoby z problemami przewodu pokarmowego. A do tego niektóre są trujące.

Ale zawsze jest jakieś „ale”.

Warto szukać grzyby, czyli poruszać się trochę i przy okazji pooddychać czystym leśnym powietrzem.
Generalnie las, gdzie w podłożu rosną gęste paprocie, wysokie trawy lub maliny nie jest dobry dla grzybów jadalnych, toteż w nim nie rosną.

Gdzie zatem najłatwiej znaleźć najpopularniejsze gatunki grzybów?

[polecane]16670823,5830960,6495600,19058079,19062013,19035979;[/polecane]

JAK SZUKAĆ GRZYBÓW? PORADNIK DLA GRZYBIARZY



Prawdziwki - szlachetny i usiatkowany
Pierwsze pojawiają się już w czerwcu, ale można je zbierać aż do późnej jesieni. Przeważnie pojawiają się w lasach iglastych, pod świerkami i sosnami. Lubią lasy niezbyt stare, z jagodziskami, o nie przesuszonym podłożu. Fajne okazy można jednak znaleźć pod wiekowymi dębami z wysoką ściółką (o czym sam się przekonałem).

Borowik usiatkowany rośnie raczej tylko do końca września, ale po ostatnich suszach można się na nie natchnąć szczególnie w lasach liściastych – przeważnie pod dębami i bukami.

Podgrzybek brunatny i złotawy
Kiedy? Teraz nastał sezon na tego najpopularniejszego chyba grzyba. Wielu twierdzi, że pachnie bardziej intensywnie niż prawdziwki. Szukać trzeba go przede wszystkich w lasach iglastych, pod sosnami i świerkami; czasem w lasach liściastych, pod dębami i bukami. „Złotawa” odmiana występuje głównie w górach, w lasach liściastych, mieszanych oraz iglastych.

Zajączek
Kiedy? To też gatunek podgrzybka. Rośnie od lipca do października. W lasach liściastych, iglastych, a nawet w przydomowych ogródkach. Na mojej działce znalazłem je po prostu na trawniku.

Koźlarz babka i koźlarz pomarańczowożółty
Pojawia się do końca października przede wszystkim pod… brzozami, dlatego zwany jest przez niektórych „brzozakiem”.

Maślak sitarz, żółty i zwyczajny
Wielu twierdzi, że to najlepsza grzyby do marynowania. Najłatwiej, ale wymagają też sporego wysiłku, bo rosną pod sosnami w piaszczystej glebie, ale najlepiej w „młodnikach”, czyli pod bardzo niskimi iglakami, więc często szukając ich trzeba „chodzić” na kolanach.

Pieczarka bulwiasta, łąkowa i leśna
Ich czas wprawdzie już minął na przełomie sierpnia i września, ale pieczarki – oczywiście nie te hodowlane – można jeszcze spotkać. A gdzie? W lasach liściastych i iglastych, w zaroślach. Na łąkach, pastwiskach i w parkach. W lasach iglastych i liściastych, pod bukami.

Kurka, czyli pieprznik jadalny
Bardzo popularna nawet w wykwintnych kuchniach. Występuje zazwyczaj pod sosnami i świerkami, czasem pod brzozami, bukami i dębami.
 
Rydz, właściwie mleczaj rydz
Uznawany przez wielu za najszlachetniejszy polski grzyb. Rośnie najczęściej pod sosnami, w trawie, w miejscach dobrze nasłonecznionych.

[polecane]19150263,19009047,5830960,19052815,16499013;[/polecane]

Informacje - mapa występowania grzybów
od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto