Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podtopienia w Radomsku. Wiceprezydent miasta na komisji bezpieczeństwa: podtopienia nie zniknęły

Jacek Drożdż
Jacek Drożdż
Zalana ulica Krasickiego w Radomsku
Zalana ulica Krasickiego w Radomsku KP PSP Radomsko
O podtopieniach w Radomsku mówiono podczas komisji bezpieczeństwa

We wtorek, 21 czerwca, radni miejscy z komisji bezpieczeństwa dyskutowali o podtopieniach w Radomsku. Zajmowali się oceną eliminacji zagrożeń związanych z podtopieniami w mieście.

Jak wygląda walka z podtopieniami w Radomsku? Widać to po każdej gwałtownej burzy. Zalane ulice, nieprzejezdny „mostek”… Jest szansa, że to się zmieni? Monika Andrysiak, obecna na komisji bezpieczeństwa, mówiła o działaniach prowadzonych przez miasto.

- Jeśli chodzi o ulice Dolną, Niską i Krasickiego, zalewane są przy większych opadach. Obecnie aktualizujemy dokumentację projektową na budowę kolektora deszczowego w Dolnej. Jeszcze w tym roku zamierzamy ogłosić przetarg na jego budowę. Inwestycja mogłaby ruszyć w przyszłym roku, są pieniądze na to zadanie – mówiła Monika Andrysiak. = Nowy kolektor pozwoli na przepięcie kolektora z ul. Krasickiego. Dzięki temu większość wody zostanie wcześniej odprowadzona do Radomki. To będzie miało również wpływ na sytuację pod „mostkiem”. Będzie tam spływać mniej wody.

Regularnie przez wodę deszczową zalewana jest również ulica Żeromskiego. Tu została wykonana część zbiornika i przepompownia do Radomki. Jest tylko jeden problem. By wszystko zadziałało, trzeba wyregulować koryto rzeczki. To z kolei wiąże się z kolejną dużą inwestycją – renaturalizacją Radomki.

- Prowadzimy rozmowy z Wodami Polskimi w sprawie podpisania listu intencyjnego o przebudowie Radomki. To pozwoli Wodom Polskim na pozyskiwanie pieniędzy na inwestycję. Pierwszy etap obejmuje przebudowę rzeczki na odcinku od Krasickiego do Reymonta. Mamy już pozwolenie na budowę, od przyszłego roku będziemy podejmować tam działania – tłumaczyła wiceprezydent miasta. - Drugi etap to odcinek Radomki od Żeromskiego do granic miasta. Gromadzimy dokumenty, by tę część prac wykonać z Wodami Polskimi.

Problemy z podtopieniami pojawiają się też na ul. Bytnara – tam po uzgodnieniach z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad ma być przeprojektowany kolektor, Widnej, gdzie ma być przebudowany kanał odpływowy ze stawu oraz na Starej Drodze – tam woda z Osiedla Słonecznego spływa na znajdujące się naprzeciwko posesje. Problem ma rozwiązać budowa kolektora deszczowego w ulicy Letniej. W tym roku prace mają się zakończyć.

Te wyjaśnienia nie do końca zadowoliły radnych. O utrzymanie rowów melioracyjnych w Radomsku dopytywał Radosław Rączkowski. - Rowy na miejskich działkach wykaszane są dwa razy w roku – usłyszał odpowiedź Moniki Andrysiak.

- Ale wykaszanie dwa razy w roku nie oznacza utrzymania drożności – drążył radny.

- Chcielibyśmy zrobić wszystko w mieście… W sprawie podtopień uznaliśmy, że ważniejsza jest ulica Dolna czy Bytnara, podtapiane kilka razy w roku – stwierdziła wiceprezydent.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto