Podwyżka podatków od nieruchomości w Radomsku przyjęta przez radę miasta [ZDJĘCIA]

mk
Rada miasta Radomska podczas środowej sesji (27 listopada) zagłosowała "za" podwyżką podatku od nieruchomości.

Rada miasta Radomska podczas środowej sesji (27 listopada) zagłosowała "za" podwyżką podatku od nieruchomości. Stawki wzrosną średnio o 10 procent. W przypadku podatku od budynków mieszkalnych podwyżka wyniesie 12 procent, w przypadku powierzchni zajętych pod działalność gospodarczą - 10 procent, a w przypadku garaży i pozostałych budynków - 5 proc. Jak tłumaczy skarbnik miasta Mariola Wypych, do podwyżki zmusza miasto sytuacja związana ze zmianami prawnymi (obniżenie podatku PIT, zwolnienie z podatku osób do 26 roku życia, wprowadzenie wyższej kwoty wolnej od podatku). Przez to dochody wszystkich samorządów uległy zmniejszeniu, dodatkowym problemem jest też wzrost płacy minimalnej (2 600 zł). Dzięki podwyżce podatków do miejskiej kasy mają trafić 3 miliony złotych więcej.

Podwyżkę najbardziej odczują przedsiębiorcy i właściciele dużych nieruchomości (przede wszystkim budynków gospodarczych). - Dla przeciętnego mieszkańca bloku będzie to kilka złotych podwyższyli rocznie, dla osoby mającej dom - kilkanaście złotych - wyjaśnia Mariola Wypych.

- Zmiany w prawie są dla nas niekorzystne, szereg działań socjalnych finansowane jest z pieniędzy, które powinny być przeznaczane na rozwój lokalny. W wielu samorządach brakuje funduszy na realizację podstawowych zadań – mówi prezydent Radomska Jarosław Ferenc. - Je też czuję się niekomfortowo związku z sytuacją gospodarczą i regulacjami, które nas zaskoczyły.

Jak dodaje prezydent Radomska podatki podnosi większość samorządów, wiele z nich podnosi stawki do maksymalnego poziomu. W naszym mieście tak wysokiej podwyżki nie będzie.

- Podnoszenie podatków to jeden z trudniejszych momentów w roli radnego, ale musimy pamiętać że mieszkańcy oczekują od nas inwestycji, podnoszenia komfortu życia w mieście – mówi radna Dorota Sujka. - Przewidywany na 2020 rok ubytek dochodów wyniesie 6 mln, a koszty funkcjonowania samorządu rosną, wzrastają koszty energii, wzrasta płaca minimalna, wzrastają koszty finansowania oświaty.

- Zmiany w prawie? Śmiech na sali! – komentuje radna Wioletta Pal. - Przecież udziały w podatku są wyższe. Wynagrodzenia? Trzeba było wcześniej dokonywać tych regulacji, a nie trzymać ludzi na głodowych pensjach. Oświata? To jedna z najważniejszych inwestycji – inwestycja w kapitał ludzki. Nie należy ubolewać nad tym, ze wydajemy na nią pieniądze.

Radna przypomina, że podwyżki podatków należało stopniowo realizować w minionych latach. Wówczas teraz nie byłoby konieczności wprowadzania skokowej podwyżki. - Nie byłoby takiej sytuacji, gdyby pan prezydent jeszcze jako radny na złość Milczanowskiej nie odmrażał sobie uszu... – komentuje radna Pal. - Zostałam oszukana, bo zapewnialiście, że jeśli podwyżki się pojawią, to będą one zależne od inflacji, ewentualnie będą o 2 procent wyższe. Dziś mamy sytuację nie do zaakceptowania.

Ostatecznie radni przegłosowali podwyżkę podatku od nieruchomości. 12 radnych zagłosowało za, 6 osób było przeciw, jedna osoba się wstrzymała.

Przypomnijmy, mimo stwierdzenia, że podwyżka było konsultowana z radomszczańskimi przedsiębiorcami Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Radomsku jeszcze w październiku wydała oświadczenie w sprawie planowanych zmian. Oto jego treść:

Rada Regionalnej Izby Przemysłowo - Handlowej w Radomsku apeluje o niepodnoszenie podatku od nieruchomości na rok 2020, bądź ustalenie takich stawek, które będą faktycznym odzwierciedleniem interesów wszystkich uczestników życia społeczno-gospodarczego miasta.
Zaproponowany wzrost stawek jest dla nas nie do przyjęcia i potęguje wrażenie, że wszelkie niedobory w kasie miejskiej są wyrównywane środkami mieszkańców, a w szczególności przedsiębiorców tworzących miejsca pracy, podejmujących ryzyko działalności gospodarczej i inwestycyjnej czy też wytwarzających dochód narodowy.
Zaplanowany wzrost stawek podatku od nieruchomości wraz z medialnymi doniesieniami o podwyżce stawek za ciepło o 8,91% oraz podwyżce cen za odbiór segregowanych i niesegregowanych odpowiednio o 50 i 100%, jest jawnym zaprzeczeniem intencji władz miasta dotyczących tworzenia długofalowej, przewidywalnej i transparentnej polityki fiskalnej. Przeczy to również zamiarowi budowania lokalnego ładu gospodarczego w taki sposób, aby zapewnić drugiej stronie możliwość kształtowania z wyprzedzeniem własnej polityki fiskalnej, kadrowej i inwestycyjnej. Zwiększa to niepewność w otoczeniu prowadzenia biznesu — co jest rzecz szkodliwą w każdych okolicznościach, ale podwójnie problematyczną w obliczu trwającego spowolnienia gospodarki, które w świetle dostępnych prognoz pogłębi się w przyszłym roku.
Pragniemy po raz kolejny zwrocie uwagę, że daniny lokalne nie są jedynymi obciążeniami działalności gospodarczej, a poziom wielu z nich będzie stanowić dla właścicieli firm — w szczególności tych najmniejszych olbrzymi problem.

A tak przedstawiciele RIPH skomentowali podwyżkę podatków po głosowaniu radnych:Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały. Klimat się zmienił.

Wideo

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
28 listopada, 07:22, Gość:

Nie płakać. Jak się głosowało na PIS / albo się nie poszło na wybory/ to się wiedziało ,że PIS będzie łupił samorządy czyli NAS.

Racja... a teraz PiSiory biją w urząd. Nie tylko w Radomsku podnoszą podatki i śmieci

G
Gość

Nie płakać. Jak się głosowało na PIS / albo się nie poszło na wybory/ to się wiedziało ,że PIS będzie łupił samorządy czyli NAS.

l
lucyferka

Nauczyciel korepetycje bez podatków...po sąsiedzku firma remontowa na ryczałcie bez ujawniania dochodów ...dalej firma hydrauliczna bez ujawniania dochodów ...fryzjer nie daje paragonów wszystko ryczałt a ja mam płacić więcej podatków bo co ?inwestycje mi są potrzebne jakiś park jak las mam na przeciwko !!! i TAK jestem w komfortowej sytuacji bo nie pracuje na noce tak jak cała strefa....daje trochę zarobić kosztem nieprzespanych nocy...ciekawe kiedy ludzie się obudzą że to szkodzi zdrowiu!!!

K
Koleżanka Anny
27 listopada, 14:33, Sławek:

No to na Kowalowiec już pieniędzy nie będzie. Czego spodziewa się Pani radna z tej dzielnicy, wstrzymując się od głosu??? Nie dość, że sama nie zasila kasy, jako przedsiębiorca zacierając dochody kosztami, to jeszcze się wstrzymała od głosu. Ktoś powinien zrobić kontrolę jak to jest drzwi się nie zamykają w zakładzie fryzjerskim, a kosztow narobione by podatku nie płacić.

Odwalcie się od Kasi. Jest nasza. Odkąd dołączyła do drużyny Anny jest wierna naszym ustaleniom. Tak trzymaj Kasiu. W piątek będę na ułożenie fryzury. Pa

G
Gość

Przepiertola wszystko, choćby i o 200% podnieśli to te nieudaczniki i tak nie będą umieli gospodarować publiczną kasą. Podziekujmy teraz wszyscy tym, którzy wybrali tych pazernych radnych!

G
Gość

Dziady proszalne nie radni co tak głosują. Tfu...

G
Gość

Jednym słowem miasto "przyjazne" przedsiębiorcom. Zapamietajcie sobie wszyscy kto za tymi podwyżkami głosuje!

G
Gość

prezydent zabierze nam w podatkach i wzroście innych opłat pieniądze,a potem zorganizuje konferencję prasową i przedstawi zwykłe działania jako swój sukces, zrobi zdjęcia z kotu ptaka, bo z ziemi wstyd pokazać i puści nam filmik, hihihi

G
Gość
27 listopada, 18:48, Compaq:

Przepraszam ludzie, ale czy wy (komentujący) jesteście normalni?! Przecież jeżeli miastu odbiera się pieniądze, to chyba logiczne, że władza musi mieć za co funkcjonować. Wypłacanie nierobom i patusom 500 , 13. emerytury m.in. dla ludzi, którzy za PRL pracowali za 20 dolarów miesięcznie (krótko mówiąc: ich praca była g*wno warta), a teraz do tego obniżenie PIT na 17%, 0% PIT dla młodych, a samorząd to niby skąd ma wziąć pieniądze? Z powietrza? Waszym rozwiązaniem na brak kasy jest zabrać urzędnikowi, bo wy uważacie, że radny to powinien zarabiać minimalną, a najlepiej, to żeby nic nie zarabiał, a wszystko oddawał na "bombelki". I jeszcze do tego widzicie winę tylko w PO (tak, bo tylko oni kradną, a PIS to jest krystalicznie czysty tj. Też kradną, ale się dzielą z polakiem zarabiającym minimalną albo siedzącym na socjalu). Wina to jest tych w Warszawie, mianowicie PiS-u, który zabiera kolejne pieniądze samorządom, a nic nie dostają w zamian, a koszty administracji takich programów, jak Patus 500 niestety kosztują, ale polacy z ujemnym IQ tego nie zrozumieją.

Dalej głosujcie na PiS, partię miernot popieraną przez miernoty, a dojdzie do tego, że wszyscy, którzy mają cień ambicji do wyjścia ponad przeciętność, po prostu spakują walizki i tyle będziecie ich widzieć. Ale w sumie, waszym zdaniem to dobrze, że wyjadą, przecież nawet jedna posłanka rzuciła już hasło: "niech jadą!". I wyjedziemy, tylko ciekawe, kto będzie potem was, nierobów i patusów, utrzymywał. Siłą nas w kraju zatrzymacie? Nic wam się nie należy, i odwalcie się od moich ciężko zarobionych pieniędzy, a jak tak bardzo potrzebujecie gotówki np. na alkohol albo fajki, to proszę bardzo, strefa czeka. Cały czas szukają ludzi, i to za niezłe pieniądze, ale to trzeba się ruszyć trochę dalej niż po kasę do MOPS-u i coś trzeba zrobić, żeby tą kasę mieć.

Nie szanuję, mam nadzieję, że kryzys nadejdzie szybciej, niż się spodziewamy, od razu zweryfikuje wartość 500 .

,,Przepraszam ludzie, ale czy wy (komentujący) jesteście normalni?!’’- w tym pytaniu autor wpisu chce w was wzbudzić niepewność za to co napisaliście.

,,Przecież jeżeli miastu odbiera się pieniądze, to chyba logiczne, że władza musi mieć za co funkcjonować.’’- to zdanie jest super zmanipulowane powinno brzmieć tak: Przecież jeżeli miastu pierwsza władza odbiera pieniądze (rząd) to chyba logiczne że druga władza(miasto) musi zabrać pieniądze podwładnym(nam) aby mieć za co funkcjonować nie ma innego wyjścia i basta.

,,Wypłacanie nierobom i patusom 500’’ autor nie wspomina że teraz dostają wszyscy bez względu na dochody, czyli nieroby, patusy, niepatusy, roby i inna szlachta i że to jest na dzieci tez nic nie wspomina, wszyscy za to palą i piją

,,13. emerytury m.in. dla ludzi, którzy za PRL pracowali za 20 dolarów miesięcznie (krótko mówiąc: ich praca była g*wno warta)’’- (wpis niczym nie uzasadniony) ci co pracowali za 30 dolarów to już byli warci coś, ale w RP jest strefa i tam są niezłe dolary a praca człowieka tam jest wartościowa właściwie bezcenna.

Nie denerwujcie ich bo jeszcze wyjadą Itd.

M
Maria

No takiego słabego prezydenta to miasto nie miało. Najpierw zwołuje konferencję, chwali się ile zrobił, jakie to mamy prężnie działające miasto ,puszcza film, który nie identyfikuje w żaden sposób Radomska i mógłby dotyczyć każdej gminy i cieszy się przy tym jak dziecko, które dostało nową zabawkę. A koszmary kryją się w szafie. Mija kilka dni i dowiadujemy się, że miasto ma bardzo trudną sytuację finansową. przecież dopiero co wypuścili obligacje, to gdzie są te pieniądze. Dobry gospodarz potrafi uzyskać duże dofinansowania, a obecny tylko patrzy w nasze kieszenie.

L
Lajkonik
27 listopada, 18:48, Compaq:

Przepraszam ludzie, ale czy wy (komentujący) jesteście normalni?! Przecież jeżeli miastu odbiera się pieniądze, to chyba logiczne, że władza musi mieć za co funkcjonować. Wypłacanie nierobom i patusom 500 , 13. emerytury m.in. dla ludzi, którzy za PRL pracowali za 20 dolarów miesięcznie (krótko mówiąc: ich praca była g*wno warta), a teraz do tego obniżenie PIT na 17%, 0% PIT dla młodych, a samorząd to niby skąd ma wziąć pieniądze? Z powietrza? Waszym rozwiązaniem na brak kasy jest zabrać urzędnikowi, bo wy uważacie, że radny to powinien zarabiać minimalną, a najlepiej, to żeby nic nie zarabiał, a wszystko oddawał na "bombelki". I jeszcze do tego widzicie winę tylko w PO (tak, bo tylko oni kradną, a PIS to jest krystalicznie czysty tj. Też kradną, ale się dzielą z polakiem zarabiającym minimalną albo siedzącym na socjalu). Wina to jest tych w Warszawie, mianowicie PiS-u, który zabiera kolejne pieniądze samorządom, a nic nie dostają w zamian, a koszty administracji takich programów, jak Patus 500 niestety kosztują, ale polacy z ujemnym IQ tego nie zrozumieją.

Dalej głosujcie na PiS, partię miernot popieraną przez miernoty, a dojdzie do tego, że wszyscy, którzy mają cień ambicji do wyjścia ponad przeciętność, po prostu spakują walizki i tyle będziecie ich widzieć. Ale w sumie, waszym zdaniem to dobrze, że wyjadą, przecież nawet jedna posłanka rzuciła już hasło: "niech jadą!". I wyjedziemy, tylko ciekawe, kto będzie potem was, nierobów i patusów, utrzymywał. Siłą nas w kraju zatrzymacie? Nic wam się nie należy, i odwalcie się od moich ciężko zarobionych pieniędzy, a jak tak bardzo potrzebujecie gotówki np. na alkohol albo fajki, to proszę bardzo, strefa czeka. Cały czas szukają ludzi, i to za niezłe pieniądze, ale to trzeba się ruszyć trochę dalej niż po kasę do MOPS-u i coś trzeba zrobić, żeby tą kasę mieć.

Nie szanuję, mam nadzieję, że kryzys nadejdzie szybciej, niż się spodziewamy, od razu zweryfikuje wartość 500 .

Bardzo mądrze napisane. Popieram w 100%.

C
Compaq

Przepraszam ludzie, ale czy wy (komentujący) jesteście normalni?! Przecież jeżeli miastu odbiera się pieniądze, to chyba logiczne, że władza musi mieć za co funkcjonować. Wypłacanie nierobom i patusom 500 , 13. emerytury m.in. dla ludzi, którzy za PRL pracowali za 20 dolarów miesięcznie (krótko mówiąc: ich praca była g*wno warta), a teraz do tego obniżenie PIT na 17%, 0% PIT dla młodych, a samorząd to niby skąd ma wziąć pieniądze? Z powietrza? Waszym rozwiązaniem na brak kasy jest zabrać urzędnikowi, bo wy uważacie, że radny to powinien zarabiać minimalną, a najlepiej, to żeby nic nie zarabiał, a wszystko oddawał na "bombelki". I jeszcze do tego widzicie winę tylko w PO (tak, bo tylko oni kradną, a PIS to jest krystalicznie czysty tj. Też kradną, ale się dzielą z polakiem zarabiającym minimalną albo siedzącym na socjalu). Wina to jest tych w Warszawie, mianowicie PiS-u, który zabiera kolejne pieniądze samorządom, a nic nie dostają w zamian, a koszty administracji takich programów, jak Patus 500 niestety kosztują, ale polacy z ujemnym IQ tego nie zrozumieją.

Dalej głosujcie na PiS, partię miernot popieraną przez miernoty, a dojdzie do tego, że wszyscy, którzy mają cień ambicji do wyjścia ponad przeciętność, po prostu spakują walizki i tyle będziecie ich widzieć. Ale w sumie, waszym zdaniem to dobrze, że wyjadą, przecież nawet jedna posłanka rzuciła już hasło: "niech jadą!". I wyjedziemy, tylko ciekawe, kto będzie potem was, nierobów i patusów, utrzymywał. Siłą nas w kraju zatrzymacie? Nic wam się nie należy, i odwalcie się od moich ciężko zarobionych pieniędzy, a jak tak bardzo potrzebujecie gotówki np. na alkohol albo fajki, to proszę bardzo, strefa czeka. Cały czas szukają ludzi, i to za niezłe pieniądze, ale to trzeba się ruszyć trochę dalej niż po kasę do MOPS-u i coś trzeba zrobić, żeby tą kasę mieć.

Nie szanuję, mam nadzieję, że kryzys nadejdzie szybciej, niż się spodziewamy, od razu zweryfikuje wartość 500 .

G
Gość

miesiąc temu podwyżka opłat za odpady komunalne, teraz w górę podatek od nieruchomości, nazwiska radnych głosujących za podwyżkami mam zanotowane i nie radzę im nakłaniać mnie do głosowania na nich w następnych wyborach

G
Gość

Radnym i urzędnikom wprowadzić pensję minimalną

v
veto

zrobić referendum i odwołać nieudaczników

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3