Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogromczyni ubóstwa, przemocy i samotności – w zaciętej walce o godność człowieka. Już w sprzedaży w wersji papierowej

Anna Ickiewicz
Anna Ickiewicz
Okładka książki
Okładka książki Arleta Socjalna
Niechlubne liczby trwożą - a czasem nawet zmuszają do dłuższej refleksji – ale nie oddają pełni bólu i niemocy, z jakimi każdego dnia mierzą się setki tysięcy rodaków. Niewielu z nas nadwyręża wzrok, by dostrzec „brudne”, „ wadliwe” i „niewygodne” portrety bliźnich, bowiem wolimy krajobrazy miłe dla oka. Na szczęście, gdzieś w pobliżu znajdują się ludzie tacy jak – ONA, którym nie straszne konfrontacje z ludzkimi ułomnościami i kłodami rzucanymi pod nogi przez bezkompromisowy system biurokratyczny. W dniu 6 czerwca 2023 roku nakładem Wydawnictwa Ridero ukazał się reportaż pt. „Wspomnienia socjalnej – inspirowane prawdziwymi wydarzeniami”, w którym tajemnicza Arleta zdradza sekrety pomocy społecznej w Polsce i ujawnia tajniki zawodu pracownika socjalnego.

Pracownica socjalna z Dolnego Śląska postanowiła opisać swoją pracę w książce "Wspomnienia Socjalnej", ukryła się pod pseudonimem, aby nikogo nie skrzywdzić, zmieniła personalia opisywanych. Niemniej jednak historie, które opisuje są prawdziwe i warto, aby ludzie, którzy nie doceniają pracy socjalnych czy kuratorów zapoznali się z nimi. Książkę czyta się jednym tchem i niejednemu otworzyła oczy na to, że powinniśmy bardziej rozglądać się na boki, bo czasem jedno spojrzenie może pozwolić zauważyć czyjś problem czy chorobę.

Liczby mierzą niewygodne prawdy i generują bezlitosne statystyki.

W 2019 roku w trakcie Ogólnopolskiego badania koordynowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zdiagnozowano 30 330 osób bezdomnych (w chwili realizacji przedsięwzięcia), z czego 83,6% stanowili mężczyźni,

W tym samym roku zarejestrowano 227 826 ofiar przemocy w rodzinie, w tym aż 63 819 dzieci.

Niemniej alarmujące były dane na temat kondycji zdrowia psychicznego Polaków, jako że w omawianym 2019 roku odnotowano ponad 180 000 pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii – korzystających ze świadczeń medycznych. Nieoficjalne szacunki wskazują, że ilość osób chorych mogła sięgać nawet 400 0003.

Kim jest zagadkowa nieznajoma?

Mijasz ją czasem w tłumie, kiedy zamyślona mknie przez miasto w pośpiechu. I nie przyszłoby Ci do głowy, że ta niepozorna kobieta spełnia się w profesji, zastrzeżonej dla wytrwałych i wrażliwych twardzieli - wszak pracownikiem socjalnym z krwi i kości jest się wyłącznie z powołania. Arleta zna człowiecze dramaty „od podszewki” i co dnia stawia im czoła, bez wahania podejmując rękawicę. Nie odstręcza jej przykra woń ubóstwa, nie zraża smutny koloryt bezdomności, niemy krzyk przemocy ani stłumiony szept starości. Nieraz staje na placu boju w pojedynkę, by ocalić zagubionych w spirali życia przed samotnością, cierpieniem, a nawet śmiercią. Czy wystarczy jej zapału, by sprostać wyzwaniom i rozwiązać nabrzmiałe problemy tych, którym powinęła się noga i dać nadzieję tym, którzy stracili wszystko? Czy można wygrać nierówną walkę z ludzkimi słabościami?
„Wspomnienia socjalnej” obalają stereotypy i burzą mury obojętności. Jesteś gotów na konfrontację z boleśnie wyzwalającą nagą prawdą?
Książkę można kupić na stronie
Wspomnienia socjalnej
Tam również przeczytacie fragment książki, która jest poruszająca do bólu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na legnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto