Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci i strażacy z Radomska pomagają bezdomnym w okresie zimowym. FILM

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Policjanci z Radomska w okresie jesienno-zimowym kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu. Operacyjne rozpoznanie prowadzą też strażacy

W tym roku już w listopadzie zima dała o sobie znać. Zrobiło się biało, a temperatura spadła poniżej 0 stopni. To bardzo trudny czas szczególnie dla osób bezdomnych. Co roku w Polsce z powodu wychłodzenia organizmu umiera kilkadziesiąt osób. Radomszczańscy policjanci już kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby zagrożone wychłodzeniem organizmu. Funkcjonariusze namawiają do skorzystania z pomocy wyspecjalizowanych instytucji. Apelują również do mieszkańców o zwracanie szczególnej uwagi na osoby przebywające w warunkach zagrażających życiu.

Osoby bezdomne nie zważają na to, że większość budynków (pustostanów) przeznaczonych jest do likwidacji i przebywanie w nich bezpośrednio zagraża ich życiu i zdrowiu ze względu na ich stan techniczny. Poza tym nocowanie w tego typu miejscach może okazać się śmiertelnie niebezpieczne z uwagi na znaczne spadki temperatur, do których dochodzi w nocy - mówi młodszy aspirant Dariusz Kaczmarek, rzecznik prasowy KPP w Radomsku.

Funkcjonariusze współpracują z instytucjami, które zajmują się problematyką osób bezdomnych. Dzięki temu doskonale orientują się, w jakich miejscach takie osoby starają się przetrwać okres jesienno–zimowy. Informacje o nich przekazują także sami mieszkańcy. W zainteresowaniu mundurowych są pustostany, ogródki działkowe, altanki, klatki schodowe, strychy, okolice mostów i kanałów ciepłowniczych, ale również tereny zielone.

Jak co roku policjanci monitorują sytuację tych osób, oferując pomoc każdemu, kto jej potrzebuje - odnajdując takie osoby, zawsze proponują pomoc w dotarciu do ośrodków zapewniających bezpieczne schronienie, bezpłatny nocleg, ciepły posiłek.

Funkcjonariusze apelują, aby nie być obojętnym wobec osób, które nocami śpią na ławkach, klatkach schodowych, piwnicach.

Jeśli widzimy taka osobę, sprawdźmy czy nic jej nie dolega i czy potrzebuje pomocy lekarskiej. Jeśli ktoś jest nieprzytomny sprawdźmy czynności życiowe, zadzwońmy na numer alarmowy 112. Możemy również dokonać zgłoszenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nie bądźmy obojętni i zgłośmy osobę bezdomną, która może potrzebować wsparcia - mówi młodszy aspirant Dariusz Kaczmarek.

Operacyjne rozpoznanie prowadzą też strażacy. Bezdomni dogrzewający się w pustostanach to również zagrożenie pożarowe. Przypomnijmy, 18 listopada, późnym wieczorem wybuchł pożar pustostanu przy ul. Kopiec w Radomsku. Na miejscu strażacy zastali poszkodowanego mężczyznę, któremu udało się samemu wydostać z pomieszczenia. Ranny z poparzeniami 40 procent powierzchni ciała trafił do szpitala. Przypuszczalną przyczyną pożaru było zaprószenie ognia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto