Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci z Radomska zachęcają do służby. Jak wygląda praca technika kryminalistyki?

Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
Policjanci z Radomska zachęcają do służby w policji. W tym celu przedstawiają przedstawiają specyfikę i charakter pracy policjantów w równych wydziałach. Jak wygląda praca technika kryminalistyki?

Policjanci z Radomska zachęcają do służby w policji. W tym celu przedstawiają przedstawiają specyfikę i charakter pracy policjantów w równych wydziałach. Jak wygląda praca technika kryminalistyki? Postać serialowego technika kryminalistyki ma niewiele wspólnego z tym, czym zajmuje się policjant w rzeczywistości przyjeżdżający na zdarzenie i od którego w dużej mierze zależy, czy ujawnione oraz odpowiednio zabezpieczone ślady doprowadzą do przestępcy.

Aby w sposób prawidłowy utrwalić zastane tropy na miejscu i wykonać oględziny miejsca zdarzenia, nie wystarczy kilka minut, tak jak to widzimy w filmie. Niejednokrotnie zastany teren opisywany jest przez kilka godzin i na dodatek w kilku odrębnych miejscach. Musi być tak opisany, aby ktoś, kto nie był na miejscu, a jedynie czytając oględziny, miał wyobrażenie o usytuowaniu wszystkich elementów - wyjaśnia mł. asp. Agnieszka Kropisz z KPP w Radomsku.

Kiedy technik dociera na zdarzenie, ocenia, z jakimi rodzajami śladów ma do czynienia i w jaki sposób powinien je utrwalić. Wymaga to wiedzy oraz wieloletniego doświadczenia. Musi on znać istotę kilku dziedzin, w tym: mechanoskopii, daktyloskopii, traseologii czy osmologii. Zakres umiejetności policjanta “z walizką” to gwarancja, że żaden ślad pozostawiony przez sprawcę na miejscu nie uległ zniszczeniu. Zdarzają się ślady i przedmioty celowo pozostawione przez sprawcę i wówczas stanowią okoliczmości negatywne. Sprawne oko technika kryminalistyki wychwytuje i takie elementy, a są one bardzo istotne, gdyż mogą skierować sprawę na niewłaściwy tor.

To zawód wymagający zaangażowania, spostrzegawczości, umiejętności wnioskowania i stawiania właściwej tezy. Są to cechy, które nie każdy posiada, więc też nie każdy sprawdzi się jako technik kryminalistki. By nim zostać, należy wpierw zostać policjantem. W tym celu nowo przyjęty funkcjonariusz musi ukończyć kurs podstawowy w jednej z wyznaczonych szkół policji, a na wstępie przejść pomyślnie przez proces rekrutacji.

Dla ciekawych zawodu policjanta organizowane są tzw. Doborowe Czwartki. W każdy pierwszy czwartek miesiąca funkcjonariusze są do dyspozycji w Komendzie Powiatowej Policji w Radomsku. W godz. 14 - 16 wyznaczony policjant odpowiada na pytania zainteresowanych. W każdy dzień roboczy również można przyjść i spotkać się z pracownikiem kadr bądź profilaktykiem po to, by odwiedzić się jak najwięcej podczas indywidualnej rozmowy.

Szczegóły na temat postępowania kwalifikacyjnego do służby w policji >>> Rekrutacja

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto