Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat bełchatowski. Namawiali, by 1 procent podatku przekazać lokalnym organizacjom

Ewa Drzazga
Przedstawiciele starostwa oraz orgnizacji działających na terenie powiatu bełchatowskiego na specjalnej konferencji namawiali dziś mieszkańców, by ci 1 procent swojego podatku przekazywali właśnie na rzecz lokalnych organizacji pożytku publicznego.

- Starostwo od kilku lat wspiera działania związane z przekazywaniem 1 procenta podatku na rzecz lokalnych organizacji posiadających status organizacji pożytku publicznego - mówiła starosta Dorota Pędziwiatr. - Również w tym roku włączamy się w akcję informacyjną, by zaapelować do mieszkańców o to, abyście Państwo w rolizczeniu podatkowym za rok 2018, przekazywali 1 procent swojego podatku dochodowego właśnie na rzecz organizacji pożytku publicznego. Chciałabym przypomnieć, że podatnik nie traci nic na przekazaniu 1 procenta podatku. To jest Państwa przywilej i możliwość, że możecie Państwo podjąć decyzję, dla kogo chcielibyście przekazać tę kwotę - podkreśla.

Monika Selerowcz, pełnomocnik starosty ds. organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele czterech organizacji pozarządowych z terenu powiatu wskazywała, że na terenie powiatu funkcjonuje 15 organizacji posiadających status OPP. Oprócz tego trzem organizacjom można dedykować swój 1 procent wpisując je jako "cel szczegółowy".

W 2017 roku organizacje z terenu powiatu w ramach 1 procenta zebrały w sumie ok. 231 tys. zł. Rok wcześniej było to 181 tys. zł. - To wyraźnie wskazuje, że mieszkańcy coraz chętniej decydują się na przekazanie swojego 1 procenta właśnie lokalnym organizacjom - mówi Monika Selerowicz.

Na konferencji obecni też byli przedstawiciele OPP z terenu powiatu. Zofia Ligocka z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci mówiła, że dzięki kwotom przekazanym w ramach 1 procenta, organizacja może m.in. organizować kolonie dla dzieci czy dofinansować turnusy rehabilitacyjne dla tych, którzy tego potrzebują.

Z kolei PGE GKS Bełchatów pieniądze pozyskane w ten sposób przeznacza na szkolenie młodzieży. Jak podkreślał prezes klubu, Wiktor Rydz, GKS nie posiada co prawda statusu organizacji pożytku publicznego, ale 1 procent można mu przekazać za pośrednictwem Fundacji Sportowcy Dzieciom.

Andrzej Klimas ze Stowarzyszenia Kuźnia Życzliwości podkreślał, że dzięki takiemu wsparciu oragzniacja może się rozwijać i na różne sposoby pomagać niepełnosprawnym i ich rodzinom - rehabilitować, aktywizować ich na zajęciach, czy pomagać w podtrzymywaniu juz zdobytych umiejętności albo zdobywać nowe.

Jan Ogrodniczak, prezes bełchatowskiego koła PCK podkreślał, że organizacja w Bełchatowie działa już od 1937 roku, organizując pomoc dla najbardziej potrzebujących.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na belchatow.naszemiasto.pl Nasze Miasto