Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat nowodworski. Tegoroczny wysyp grzybów zachęca do spacerów po lesie. Na co uważać?

AG
zdjęcia czytelników "Dziennika Bałtyckiego"
Tegoroczna jesień to prawdziwy raj dla grzybiarzy!

”Takiej ilości grzybów jeszcze nie widziałem”, „Po prostu szał! Nie wiadomo, jak je zabrać z lasu”, „Żal zostawiać grzyby w lesie, ale takich ilości nikt nie przerobi” - to komentarze, które pojawiają się w sieci przy zdjęciach z grzybobrania na całym Pomorzu. Tegoroczna jesień jest dla wielu pasjonatów grzybobrania spełnieniem marzeń. Ci, którzy dzielą się swoimi relacjami z wypraw na grzyby, w sieci piszą, że grzybów jest na tyle dużo, że nawet godzinny spacer po lesie wystarczy, aby nie wracać do domu z pustymi rękami.

- Pogoda sprzyja grzybobraniu, a polska kuchnia słynie z przysmaków opartych na grzybach. Stąd wielu z nas spędza wolne chwile na ich zbieraniu - mówi Tomasz Bojar-Fijałkowski, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nowym Dworze Gdańskim. - Należy przy tym pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, tak w zakresie samych grzybów co i odpowiedniego ubioru, jesień wszakże jest okresem wzmożonej liczby przeziębień. Nie należy się ani wyziębiać, ani przegrzewać, warto na spacer po lesie ubrać się warstwami, aby łatwo je zdejmować w miarę potrzeb. Należy także pamiętać o profilaktyce w zakresie chorób odkleszczowych, tu musimy pamiętać o zakrywaniu ciała i jego dokładnym obejrzeniu po wizycie w lesie - dodaje mężczyzna.

Warto podkreślić, że jeśli nie mamy pewności co do tego, czy dany grzyb jest jadalny, lepiej go nie zrywajmy. - Grzyby najlepiej zbierać z kimś, kto ma doświadczenie, jeśli sami się na nich nie znamy. Na pewno wzmożoną ostrożność musimy mieć przy grzybach blaszkowych, których wiele jest trujących. Lepiej w ogóle ich nie zbierać, a wszelkie wątpliwości z ostrożności rozstrzygać eliminując takie okazy - wyjaśnia dyrektor nowodworskiego sanepidu. Jeśli jednak zebraliśmy w lesie okazy, co do których nie mamy stuprocentowej pewności, możemy sprawdzić ich rodzaj u ekspertów w tej dziedzinie. - Jeśli mamy wątpliwości co do zebranych, czy nawet kupionych, grzybów możemy sprawdzić ich przydatność do spożycia u grzyboznawcy, który ma kwalifikacje rozpoznania i oceny grzybów. Niestety w naszej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Dworze Gdańskim nie ma takiej możliwości, ale w stacjach w Malborku, Elblągu i Gdańsku jest. Osoby, które mają wątpliwości, powinny zgłosić się tam z grzybami, co do których mają obawy. W większości przypadków grzyboznawcy od ręki są w stanie ocenić przyniesione okazy - wyjaśnia Bojar-Fijałkowski.

Pomimo prawdziwego „wysypu” grzybów w tym roku w naszym powiecie nie odnotowano żadnego zatrucia. Warto jednak wiedzieć, na jakie objawy zwracać uwagę. - Jeśli po spożyciu grzybów źle się czujemy, mamy np. problemy żołądkowe, musimy bez zwłoki zgłosić się do lekarza. Rozmawiając z lekarzem, pamiętajmy aby powiedzieć mu o wcześniejszym spożywaniu grzybów, gdyż może to bardzo ułatwić dochodzenie do źródła zatrucia - mówi nasz rozmówca.

Nieprzestrzeganie kilku zasad podczas grzybobrania może sprawić, że do domu wrócimy nie tylko z koszem pełnym grzybów, ale także z mandatem. W jakich sytuacjach grzybiarze mogą dostać mandat, czego nie można robić? Jednym z powodów otrzymania mandatu przy okazji grzybobrania jest nieuprawniony wjazd do lasu oraz parkowanie w niedozwolonych miejscach. Mandat dla grzybiarza pojawi się także wtedy, gdy ten będzie zbierał grzyby w nieodpowiednim miejscu - np. na terenie, który należy do prywatnej osoby czy instytucji, bądź w rezerwatach przyrody. Mandat można dostać np. za niszczenie runa leśnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowydworgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto