Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat radomszczański: Będą wyższe podatki w gminach

Przemysław Jafra, współpraca eb
Czy dzięki podatkom powstaną nowe boiska? Na zdj. Orlik w Kamieńsku
Czy dzięki podatkom powstaną nowe boiska? Na zdj. Orlik w Kamieńsku Justyna Drzazga-Nowińska
W większości gmin w naszym powiecie od stycznia będą obowiązywać nowe stawki podatków od nieruchomości.

Mieszkańcy większości gmin z powiatu radomszczańskiego w nowym roku zapłacą wyższy podatek od nieruchomości (stawki nie zmienią się jedynie w mieście Radomsku oraz w gminie Radomsko). Wzrośnie również podatek rolny.

W większości gmin podatek od budynków mieszkalnych wzrośnie o kilka groszy za metr kwadratowy. Najwyższa stawka obowiązywać będzie w gminie Żytno, gdzie za jeden metr kwadrantowy mieszkania zamiast dotychczasowych 57 gr trzeba będzie zapłacić 65 gr. O 10 groszy większy podatek zapłacą mieszkańcy gminy Gomunice. Nowa stawka to 60 gr za metr.
- W naszej gminie podatki nie były podnoszone od pięciu lat - tłumaczy wójt Gomunic, Jerzy Sewerynek. - Chcąc realizować zadania inwestycyjne musieliśmy zdecydować się na podniesienie stawek podatkowych.

Niemal symbolicznie podatek od budynków mieszkalnych podniesiony będzie w gminach Dobryszyce, Kodrąb, Masłowice i Kamieńsk, wzrośnie on jedynie o dwa grosze. Podobnie jak w roku ubiegłym, najniższy podatek od budynków mieszkalnych obowiązywać będzie w gminie Lgota Wielka, będzie on wynosił 15 groszy.
Duży wzrost podatku odczują jednak osoby prowadzące działalność gospodarczą. Najwięcej za jeden metr kwadratowy budynku przeznaczonego pod działalność gospodarczą zapłacą mieszkańcy Lgoty Wlk. - 21,94 złotych. Najmniejsza stawka nadal obowiązywać będzie w gminie Kodrąb, gdzie trzeba będzie zapłacić 12,70 złotych. W pozostałych gminach podatek ten podwyższony będzie o kwoty od kilkudziesięciu groszy do maksymalnie 2 zł.

Sporo emocji w gminach wzbudzała kwestia ustalenia podatku rolnego, który wyliczany jest na podstawie ceny jednego kwintala żyta. W tym roku Główny Urząd Statystyczny ustalił ją na 74,18 złotych. To o prawie sto procent więcej niż przed rokiem. Część gmin skorzystała z możliwości obniżenia ceny żyta. Przy podatku rolnym należy pamiętać, że nie wszyscy rolnicy go płacą. Grunty zakwalifikowane do piątej i szóstej klasy są bowiem zwolnione z podatku. Takich ziem jest w naszym powiecie najwięcej.

Jedyną gminą, która - z wyjątkiem podatku rolnego - pozostawiła stawki podatkowe na obecnym poziomie jest gmina Radomsko. Za jeden metr kwadratowy budynku mieszkalnego trzeba będzie tam zapłacić 45 groszy a za metr budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza - nadal będzie się płacić 16 złotych. W gminie Radomsko kwota podatku rolnego będzie wyliczana na podstawie ceny żyta podanej przez GUS.

Ostatnią gminą, w której dyskutowana będzie kwestia podatków, jest gmina Ładzice.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto